Włosy w saunie. Jak chronić je przed przesuszaniem?

Czy wiesz, jak sauna wpływa na włosy? Może mieć zbawienny wpływ na ich kondycję, ale może też działać bardzo niekorzystnie – wysuszać, przyspieszać przetłuszczanie, puszyć. Jak chronić włosy w saunie, żeby nie straciły swojego blasku?

wlosy-w-saunie.jpg

Sauna to zdrowie. Ten, kto bezrefleksyjnie ufa temu stwierdzeniu, powinien mieć się na baczności. Niewłaściwe korzystanie z sauny może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Regularne korzystanie z sauny wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli chodzi o włosy. To one cierpią na każdej kolejnej sesji w saunie, jeśli tylko nie zagwarantujemy im ochrony.

Jak sauna wpływa na włosy?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma wpływ na włosy, trzeba wiedzieć, jak działa sauna. A jest to działanie dość agresywne. Włosy niezbyt lubią wysoką temperaturę, która jest w saunie. Niezależnie od tego, czy jest przy tym mało wilgoci (sauna sucha), czy jednak dużo (sauna parowa) – w każdym przypadku powoduje rozchylanie łusek, które ochraniają włos od zewnątrz.

Przez otwarte pod wpływem temperatury łuski ucieka cenna woda oraz składniki odżywcze np. witaminy, minerały. Bez nich włosy stają się suche, szorstkie, sztywne, łamliwe. Można to oczywiście wykorzystać na swoją korzyść – nałożenie odpowiednich kosmetyków przed i po saunie sprawia, że lepiej wchłaniają się w głąb pasm i działają intensywniej.

Co jeszcze dzieje się z włosami w saunie? Wysoka temperatura wpływa także na skórę głowy. Rozgrzewa ją, dzięki czemu poprawia się krążenie w skórze głowy. I znowu można wykorzystać to dla lepszego odżywienia włosów, ale może się okazać też, że w takich warunkach przegrzewają się i osłabiają cebulki włosów. Sauna może też niepotrzebnie przyspieszać pracę gruczołów łojowych.

Jak chronić włosy w saunie?

Najczęściej włosy cierpią na częstych wizytach w saunie tak, jak cierpią przy częstym chodzeniu na basen i kontakcie z chlorowaną wodą. Efektu przesuszonych, łamliwych i szorstkich włosów można uniknąć, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o włosy w saunie oraz po wyjściu z niej.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY:

1. Wybierz saunę parową, a nie suchą!

W saunie parowej panują nieco przyjaźniejsze dla włosów warunki. Warto ją wybierać, jeśli nie zależy nam na skorzystaniu z konkretnego rodzaju. Dlaczego? W saunie suchej temperatura sięga nawet 100 st. C, a wilgotność powietrza nie przekracza 10%. To bardzo niebezpieczne dla włosów warunki. Wysoka temperatura i suche powietrze przyczyniają się do jeszcze większej utraty nawilżenia, a także uwrażliwiają skórę głowy. Nie oznacza to, że sauna parowa jest całkowicie bezpieczna. Ona również szkodzi włosom, ale zdecydowanie w mniejszym stopniu. Głównie ze względu na niższą temperaturę (do 60 st. C) oraz dużą wilgotność powietrza (nawet 100%). Włosy mogą być spuszone i lekko suche po saunie parowej, ale na pewno nie tak bardzo zniszczone. Łatwiej będzie przywrócić im gładkość i nawilżenie.

2. Przygotuj włosy na saunę!

Jest długa lista rzeczy, których nie wolno robić z włosami przed pójściem do sauny. Przygotowanie wcale nie oznacza dodatkowych zabiegów. Należy pamiętać o tym, żeby zrezygnować z pewnych rzeczy przed wizytą w saunie. Czego nie robić?

  • Nie nakładaj olejków na włosy (bardzo nagrzewają się w saunie).
  • Na owijaj włosów ręcznikiem lub czepkiem (już bez tego jest im gorąco).
  • Nie związuj włosów metalowymi lub plastikowymi akcesoriami.
  • Nie polewaj włosów lodowatą wodą (powoduje to ciągłą pracę łusek).
  • Nie myj włosów przed sauną, bo zmyjesz ochronną powłokę hydrolipidową.
  • Nie farbuj włosów przed sauną, bo stają się bardzo wrażliwe.

3. Przed wejściem nałóż na włosy maskę!

Kiedy wybieramy się do sauny, nie możemy zostawić włosów całkowicie bez ochrony. Nawet zdrowe, mocne i grube mogą utracić zbyt dużo wody i substancji odżywczych. Jedna wizyta w saunie bez odpowiedniej ochrony włosów wystarczy, aby zaczęły przypominać wyschniętą trawę. Jak chronić włosy w saunie? Wykorzystaj fakt, że sauna na włosy wspomaga wchłaniania różnego rodzaju substancji odżywczych. Wybierz lekką, ale bogatą w składniki pielęgnujące i regenerujące, maskę do włosów. Możesz sięgnąć też po ampułki lub skoncentrowane serum. Unikaj wyłącznie olejków – najszybciej nagrzewają się pod wpływem wysokiej temperatury i mogą szkodzić włosom, zamiast im pomagać.

4. Po wyjściu z sauny spłucz włosy!

Samo odżywienie włosów w trakcie sauny nie wystarcza. Wysoka temperatura i wilgoć powodują, że łuski włosów są nadal otwarte, więc wszystkie zaabsorbowane substancje odżywcze bardzo łatwo mogą z nich uciec. Co zrobić? Zaraz po wyjściu z sauny spłucz włosy chłodną wodą, dzięki czemu domkniesz łuski, zapobiegniesz utracie składników i wygładzisz pasma. Możesz je też umyć łagodnym szamponem, a także wypielęgnować lekką odżywką nawilżającą. To dobry czas na zastosowanie lekkiego olejku, który po saunie zapewni włosom ochronę przed utratą nawodnienia, wygładzi, doda blasku i zapobiegnie puszeniu. Naturalne olejki ułatwiają też stylizację, więc warto zastanowić się nad ich wyborem.

Podsumowanie

Warto pamiętać, żeby korzystać z sauny z umiarem. Wszystko ma swoje zalety i może nam pomóc, ale tylko, jeśli nie przesadzamy. Włosy w saunie doskonale odnajdą się, jeśli wizyty nie będą częstsze niż 2 razy w tygodniu i dłuższe niż 10 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *