Miód dobrze smakuje, jest zdrowy, a w dodatku ma dobroczynne działanie na skórę i włosy, dlatego stosuje się go zarówno w gastronomii i medycynie, jak i w pielęgnacji. Jakie są właściwości kosmetyczne miodu? Przedstawiamy przepisy na domowe kosmetyki z miodem.
Właściwości kosmetyczne miodu
To, że miód jest zdrowym zamiennikiem popularnych słodkich przekąsek, wszyscy wiedzą. Podobnie jak to, że to sprawdzony domowy sposób na przeziębienia. Ale jest wiele rzeczy, których o miodzie nie wiemy, na przykład tego, że przyspiesza gojenie się ran, zapobiega robieniu się blizn i działa antybakteryjnie, a tym samym zwalcza niedoskonałości skóry, takie jak krosty i pryszcze. Ponadto ma właściwości nawilżające, które są wykorzystywane w pielęgnacji zarówno skóry (nawet zrogowaciałej na piętach), jak i włosów. Miód nadaje się dla każdego rodzaju skóry, ale jest silnie alergenny, dlatego przed jego zastosowaniem należy przeprowadzić próbę uczuleniową na niewidocznym fragmencie skóry.
Przepisy na domowe kosmetyki z miodem
Skoro miód tak rewelacyjnie działa na skórę i włosy, nic dziwnego, że dodaje się go do kosmetyków przeznaczonych do ich pielęgnacji. Miód występuje w nich w czystej postaci lub jako mleczko pszczele, czyli propolis. Miód i propolis są popularnymi składnikami zarówno gotowych preparatów dostępnych w drogeriach, jak i kosmetyków przygotowywanych samodzielnie w domu. Oto przepisy na niektóre z nich.
Odżywka z miodem do włosów ‒ przepis
Co przygotować? Oczywiście miód ‒ pół szklanki. Poza nim potrzebne będą: oliwa z oliwek (1/4 szklanki) i świeżo wyciśnięty sok z cytryny (pół szklanki).
Jak przygotować? Mieszamy ze sobą wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Nakładamy na włosy niewielką ilość naszej odżywki i dokładnie ją w nie wmasowujemy, aby pokryła całą ich powierzchnię. Wreszcie chowamy je pod czepek i po 30 minutach spłukujemy zimną wodą.
Balsam z miodem do ust ‒ przepis
Co przygotować? Miód (1 łyżeczkę), starty wosk pszczeli (pół szklanki), olejek z witaminy E (2 krople), olej kokosowy (1/4 szklanki) i sok z cytryny (10 kropli).
Jak przygotować? Mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Jednolitą masę przekładamy do małych pojemników i odstawiamy na kilkanaście godzin. Po upływie tego czasu możemy wypróbować nasz balsam. Kosmetyk należy przechowywać w chłodnym miejscu, aby się nie roztopił.
Maseczka nawilżająca z miodem do twarzy ‒ przepis
Co przygotować? Miód (2 łyżki) i mleko (pół szklanki). Jak przygotować? Mieszamy ze sobą składniki i połączone nakładamy na twarz i szyję. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą dopiero po upływie 20 minut.
Peeling antycellulitowy z miodem do ciała ‒ przepis
Co przygotować? Miód (pół szklanki) i fusy z kawy (1 szklankę). Jak przygotować? Najpierw zalewamy kawę wrzątkiem i po kilku minutach odcedzamy fusy. Do jeszcze ciepłych dolewamy miód i mieszamy aż do połączenia. Gotowy peeling nakładamy na wilgotne partie skóry pokryte cellulitem i myjemy skórę łagodnym mydłem, najlepiej na bazie olejów naturalnych.
Dodaj komentarz