OCM to skrót od Oli Cleansing Method i oznacza metodę oczyszczania twarzy olejami. Skóra po takim zabiegu jest czysta, nawilżona i odświeżona, a w dodatku zazwyczaj nie wymaga już aplikacji kremu. Oleje skutecznie zastępują mydła, żele i pianki do mycia twarzy, ponieważ nic tak nie rozpuszcza tłuszczu jak właśnie tłuszcz. Jak działa OCM i jakie są efekty jego zastosowania? Jak dobrać olej bazowy do rodzaju cery i jak wykonać OCM krok po kroku?
Jak działa OCM?
Każdy, nawet najdelikatniejszy preparat do mycia twarzy, zawiera składniki takie jak alkohol, kwasy, parabeny, konserwanty i sulfaty, które naruszają barierę lipidową skóry. Sebum, o którym mowa, to warstwa ochronna niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry. Pozbawiona go, jest narażona na utratę wody, więc staje się przesuszona i paradoksalnie produkuje jeszcze więcej sebum.
Metoda OCM rozwiązuje ten problem. Oleje zmywają ze skóry brud i zanieczyszczenia z całego dnia oraz makijaż, a przy tym nie uszkadzają warstwy hydrolipidowej naskórka.
Jak przygotować się do OCM?
Przygotowania do OCM należy zacząć od sporządzenia mieszanki olejów, która posłuży nam do oczyszczania twarzy. Metoda może być stosowana niezależnie od rodzaju skóry, ale najbardziej spektakularne efekty będą widoczne w przypadku cery suchej, bardzo suchej, odwodnionej i wrażliwej.
Mieszanka olejów w wersji podstawowej składa się z oleju rycynowego i oleju bazowego. Należy wybierać oleje nierafinowane, które zawierają o wiele więcej cennych składników odżywczych. Proporcje olejów dla poszczególnych rodzajów skóry:
- skóra sucha – 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego,
- skóra normalna – 80% oleju bazowego i 20% rycynowego,
- skóra tłusta – 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego.
Podczas gdy olej bazowy powinnyśmy dobrać do rodzaju skóry, olej rycynowy stanowi stały element OCM. Dlaczego? Ponieważ jego skład jest bardzo podobny do struktury ludzkiego sebum, a on sam skutecznie oczyszcza skórę. Z drugiej strony ma właściwości wysuszające i ci, dla których jego działanie jest zbyt intensywne, mogą zmniejszyć jego zawartość lub zastąpić go olejem jojoba.
OCM – jak dobrać olej bazowy do rodzaju cery?
Olej bazowy należy dostosować do rodzaju cery. Do cery tłustej używamy oleju lnianego, oleju z czarnuszki, oleju laurowego, oleju jojoba lub oleju z orzechów włoskich, do cery mieszanej – oleju z pestek winogron lub oleju jojoba, a do cery normalnej – oleju z awokado, oleju migdałowego, oleju z pestek granatu, oleju z pestek winogron lub oliwy z oliwek. Cerę suchą należy pielęgnować za pomocą olejów silnie odżywczych, takich jak olej z migdałów, olej z ogórecznika, olej z pestek moreli, olej z kiełków pszenicy lub olej z awokado, a dojrzałą cerę suchą – z wykorzystaniem oliwy z oliwek, oleju arganowego, oleju makadamia lub oleju z róży piżmowej. Przy cerze naczynkowej sprawdzi się olej z kocanki lub olej z orzechów laskowych, a przy cerze trądzikowej – olej słonecznikowy, olej z krokosza barwierskiego lub olej z orzechów laskowych.
OCM krok po kroku
Najpierw rozprowadź w czystych dłoniach odrobinę mieszanki olejów, po czym delikatnie wmasuj ją w twarz. Następnie zamocz czyste: ściereczkę, ręcznik lub pieluchę tetrową w gorącej wodzie. Pamiętaj przy tym, że zbyt gorąca woda może Cię oparzyć, a ponadto powinny jej unikać osoby, które mają problemy z naczynkami. Przyłóż ściereczkę do twarzy, a gdy wystygnie, powtórz czynności jeszcze 2-3 razy, po czym wytrzyj twarz. Wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i przyłóż go do twarzy po raz ostatni, aby zamknąć pory.
W podobny sposób należy wykonywać demakijaż. W tym celu wystarczy nanieść na zwilżoną ciepłą wodą ściereczkę lub wacik kosmetyczny odrobinę mieszanki i delikatnie zetrzeć makijaż. Alternatywnie można to zrobić za pomocą samej oliwy z oliwek, a dopiero potem postąpić według instrukcji.
OCM – efekty
Cera pielęgnowana olejami staje się stopniowo coraz gładsza i miększa. Z czasem znikają z niej przebarwienia i zaskórniki, a produkcja sebum słabnie. Przy okazji oleje poprawiają kondycję brwi i rzęs, które dzięki nim są odżywione, gęstsze i mocniejsze. Niestety, na efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni.
OCM – uwagi końcowe
Chociaż metoda OCM nadaje się do każdego typu cery, w razie cery trądzikowej i naczynkowej oraz innych problemów skórnych lepiej najpierw skonsultować się z dermatologiem.
Olej kokosowy jest wszechstronny i skuteczny, ale i silnie komodogenny. Oznacza to, że jego regularne stosowanie może powodować zapychanie porów.
Jeżeli nie przepadasz za zapachem olejów, dodaj do mieszanki kilka kropli olejku eterycznego. Może to być olejek lawendowy, herbaciany lub z bergamotki – grunt, żeby był naturalny.
W celu zastosowania metody OCM można sięgnąć po gotowe syntetyczne oliwki i olejki, na przykład przeznaczone do pielęgnacji niemowląt. Warto uważnie czytać ich skład, ponieważ wiele z nich zawiera parafinę i inne substancje potencjalnie toksyczne.
Dodaj komentarz