7 błędów w pielęgnacji włosów

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z błędów popełnianych w codziennej pielęgnacji. Często zdarza się, że nie wiemy, co właściwie robimy nie tak. Czasem nasze włosy wyglądają ładnie, a następnego dnia są matowe i się puszą. To niestety często nasza wina. Dowiedz się, co prawdopodobnie robisz źle. 

1. Zbyt zimna lub zbyt gorąca woda

Włosy nie lubią zmiany temperatur. Jeżeli do płukania używamy gorącej wody, łuski rozchylają się, przez co są bardziej narażone na uszkodzenia. Gorąca woda przyspiesza produkcję łoju, przez co włosy przetłuszczają się znacznie szybciej. Płuczesz włosy zbyt zimną wodą? W efekcie łuski w ogóle się nie rozchylają, przez co szampony, odżywki czy maski nie są w stanie wniknąć w ich strukturę. To niestety może uszkodzić cebulki, przez co włosy będą wypadały w dużo większych ilościach. Najlepiej sprawdzi się tu letnia woda, która na pewno nie pogorszy ich kondycji.

Przed myciem koniecznie rozczesz włosy, ponieważ jeżeli będą się plątać, składniki myjące nie dotrą do wszystkich miejsc. Pamiętaj o odpowiedniej aplikacji szamponu. Większa ilość produktu wcale nie poprawi jego działania, warto więc rozcieńczyć szampon z wodą i dopiero potem delikatnie wcierać go we włosy.

2. Mycie włosów zbyt często/zbyt rzadko

Mycie włosów to sprawa indywidualna zależna od wielu czynników, jak np. tryb życia. Zdarza się jednak, że myjemy włosy zbyt często, nie używając do tego odpowiedniego szamponu. Do codziennej pielęgnacji warto wybierać delikatne, pozbawione mocnych detergentów. Po silne środki myjące sięgaj raz w tygodniu – taka częstotliwość w zupełności wystarczy. Bywa też, że robimy zbyt przerwy między myciami. To powoduje, że na włosach zbierają się zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju, co działa szkodliwie.

3. Nieodpowiednia pielęgnacja

Należy stosować kosmetyki, które są dostosowane do typu i rodzaju naszych włosów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij świadomie pielęgnować włosy, określ rodzaj ich porowatości oraz czytaj składy produktów, po które sięgasz. Warto zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki, które nie powodują podrażnień i swędzenia skóry.

4. Wysokie temperatury

Pozwól włosom schnąć naturalnie. Jeżeli nie masz na to czasu lub po prostu wolisz je wysuszyć, używaj chłodnego nawiewu. Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w suszarkę z funkcją jonizacji powietrza. Zawsze używaj produktów termoochronnych. Staraj się unikać prostownicy i lokówki.

5. Zapominasz o odżywce

Włosy po każdym myciu potrzebują odżywienia, dlatego nie wolno ci zapominać o nałożeniu odżywki. Pamiętaj jednak, aby wybrać tę odpowiednią dla twoich włosów, bo inaczej możesz im wyłącznie zaszkodzić. Nie nakładaj odżywki u nasady.

6. Nie podcinasz końcówek

Rozdwojone końcówki wyglądają zwyczajnie brzydko, warto więc regularnie je podcinać. Dzięki temu włosy będą wyglądały zdrowo i na pewno będą bardziej lśniące. Nawet stylizacja nie pomoże zniszczonym, połamanym włosom, ponieważ zawsze będą wyglądać nieestetycznie.

7. Używasz za dużo kosmetyków

To ogromny błąd, bo więcej wcale nie oznacza lepiej. Żele, lakiery, gumy do włosów bardzo je niszczą, dlatego warto sięgać po nie tylko w wyjątkowe okazje. Zbyt obciążone włosy wyglądają po prostu niechlujnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *