Chcesz robić kosmetyki naturalne? Dowiedz się, od czego zacząć

Marzy ci się pobawić w alchemika i stworzyć własną recepturę piękna, ale nie wiesz, od czego zacząć? To poradnik w sam dla ciebie. Dowiedz się, jak robić kosmetyki naturalne i co jest potrzebne, żeby w ogóle zacząć.

Zanim zaczniesz czytać, pamiętaj, że na początku nie musisz mieć wszystkiego. Możesz zacząć powoli, od kilku półproduktów i wcale nie potrzebujesz drogich akcesoriów. Grunt to dobre nastawienie. Potraktuj to jak zabawę, a jeśli wyjdzie z niej coś, co sprawdzi się w codziennej pielęgnacji, to będzie świetnie.

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

To, co producenci nazywają kosmetykami naturalnymi, często różni się od tego, co wyobrażamy sobie pod tą nazwą. Dla wielu osób naturalne oznacza w 100% stworzone ze składników, które znajdziemy w naturze. Dla procentów jednak może to być mniej – przyjmuje się, że kosmetyk naturalny musi zawierać 95% składników pochodzenia naturalnego, choć w praktyce te liczby mogą się nieco różnić. Nie ma też w tej definicji mowy o tym, że wśród tych składników ma nie być produktów odzwierzęcych, często więc jest to lanolina lub wosk pszczeli, od których w pielęgnacji stronią np. weganie.

100% naturalny kosmetyk? Tylko domowy!

Jeśli chcemy mieć pewność, że to, co nakładamy na twarz lub włosy, naprawdę jest naturalne, powinniśmy robić kosmetyki w domu. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, o ile odpowiednio się do tego przygotujemy. Warto, bo domowe kosmetyki zrobione własnoręcznie to gwarancja tego, że wiemy, co znalazło się w składzie i możemy dopasować rodzaj i ilość składników do swoich potrzeb. Taka indywidualna i spersonalizowana pielęgnacja jest o wiele przyjemniejsza, ale też skuteczniejsza.

To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Każdy, kto chce wkroczyć do świata domowej produkcji kosmetyków naturalnych, musi zaopatrzyć się w jedną ważną rzecz: wiedzę. Bez znajomości półproduktów i informacji o tym, jak łączyć ze sobą składniki kosmetyczne, trudno będzie zacząć.

Trzeba wiedzieć, że oleje nie łącza się z produktami wodnistymi i po ich wymieszaniu uzyskaniu formułę dwufazową, którą trzeba wstrząsać przed każdym użyciem. Warto mieć też świadomość, że olejki eteryczne należy używać w niewielkich ilościach (kilka kropli na kosmetyk), bo oprócz pięknego zapachu mogą przynieść też niepotrzebne podrażnienia. Dobrze jest mieć też świadomość, że olejki trzeba dobierać do typu skóry/włosów, ponieważ różnią się między sobą zawartością kwasów tłuszczowych i mogą inaczej działać na różnych typach cery lub rodzajach włosów. Tego typu drobnych wskazówek jest wiele.

Z czego robić domowe kosmetyki?

W tym miejscu warto w ogóle powiedzieć, z czego można robić domowe kosmetyki naturalne. Wiele osób może być zdziwionych, że najczęściej są to półprodukty wprost z kuchni, czyli coś, co każdy z nas ma w swoim domu. Na przykład:

  • naturalne olejki roślinne,
  • napary i wywary w ziół i roślin,
  • soki z warzyw i owoców,
  • zblendowane warzywa, owoce, rośliny,
  • naturalny nabiał (mleko, jogurt),
  • miód, wosk i pyłek pszczeli.

Oprócz tego można wykorzystywać też ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, hydrolaty czy witaminy – po te jednak będziemy musieli udać się do specjalistycznego sklepu lub kupić je online na stronach z półproduktami kosmetycznymi. Nie są drogie, ale nie znajdziemy ich w swojej kuchni.

Akcesoria do robienia kosmetyków

Jeśli chodzi natomiast o przyrządy potrzebne do przygotowywania kosmetycznych mikstur, to okazuje się, że wcale nie trzeba zaopatrywać się w specjalistyczne akcesoria – na początek wystarczy miska, łyżka i dowolny pojemnik. W miseczce (najlepiej szklanej lub plastikowej, bo metal reaguje z niektórymi składnikami) wymieszamy półprodukty. Zrobimy to łyżką, którą możemy zamienić też na drewnianą szpatułkę (sprawdzi się np. patyczek do lodów). Natomiast pojemnik będzie potrzebny do przechowywania kosmetyku: można używać opakowania po zużytych produktach, trzeba je tylko dobrze umyć.

Na późniejszych etapie, jeśli robienie domowych kosmetyków się nam spodoba, można zaopatrzyć się w bardziej precyzyjne narzędzia – przyda się waga, miarki, szklane pojemniki do odmierzania i mieszania, butelki z atomizerami lub pompkami, buteleczki z ciemnego szkła itp. Nie są one jednak koniecznie na początku przygody z kosmetykami naturalnymi robionymi ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *