Jak dbać o włosy latem? Filtry UV, zioła światłouczulające i henna

Latem musimy chronić nie tylko skórę, lecz także włosy. Słońce nie zawsze jest dobre dla naszych włosów i nie zawsze musi działać na ich korzyść. Jeżeli nie chcesz, żeby twoje włosy zostały spalone przez słońce, to sprawdź, jakich metod użyć, by przez cały rok cieszyć się piękną i zdrową fryzurą.

Jak słońce wpływa na włosy?

Zacznijmy od tego, że włosy składają się z włókien keratynowych z melaniną. Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko, które w 65% do 95% bierze udział w budowie włosów. Składa się z aminokwasów powiązanych słabszymi lub mocniejszymi wiązaniami. Około 3% masy włosa stanowi melanina w postaci granulek, znajdująca się w korze włosa. W zależności od udziału rodzaju melaniny kolor włosa jest inny.

Najbardziej widocznymi skutkami działania promieni UV na włosy są: wysuszenie, osłabienie i łamliwość, szorstkość i brak połysku, rozjaśnienie lub zmiana koloru, rozdwajanie końcówek. Inaczej działają promienie UVB, a inaczej promienie UVA. Te pierwsze działają w obrębie łuski włosa i przyczyniają się do utraty masy proteinowej włosa. Promienie UVA natomiast przenikają przez łuskę do kory włosa, powodują uszkodzenia fotochemiczne oraz blaknięcie i rozjaśnianie.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Jest kilka kosmetyków, dzięki którym ochronisz swoje włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. A są to:

  • serum silikonowe, którego aplikację należy ponawiać w ciągu dnia;
  • oleje do włosów, a najlepszą metodą na ich wykorzystanie jest olejowanie włosów;
  • stylizator to kosmetyk, który modeluje fryzurę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi;
  • zioła, w tym henna.

Istnieją również inne metody ochrony włosów (i skóry głowy przy okazji też) przed promieniami słońca. Na pewno dobrze sprawdzi się chodzenie w czapkach, kapeluszach i wszelkich nakryciach głowy. Przed promieniowaniem słonecznym dobrze uchronią też parasolka i upięcia (warkocze, koki i fryzury, które można schować pod nakryciem głowy).

Na co uważać? Nie stosuj produktów z ziołami fotouczulającymi, dziegciem i alkoholem, bo możesz nabawić się podrażnień skóry głowy, a twoje włosy staną się matowe, suche i osłabione.

Czy wiesz, że…

Ciemne włosy są bardziej narażone na działanie promieni UV niż włosy jasne. W pasemkach w ciemnym kolorze znajduje się więcej aminokwasów, która są mniej odporne na słońce. Dlatego bardziej doświadczą utraty masy proteinowej włosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *