Jak dbać o włosy latem? Filtry UV, zioła światłouczulające i henna

Latem musimy chronić nie tylko skórę, lecz także włosy. Słońce nie zawsze jest dobre dla naszych włosów i nie zawsze musi działać na ich korzyść. Jeżeli nie chcesz, żeby twoje włosy zostały spalone przez słońce, to sprawdź, jakich metod użyć, by przez cały rok cieszyć się piękną i zdrową fryzurą.

Jak słońce wpływa na włosy?

Zacznijmy od tego, że włosy składają się z włókien keratynowych z melaniną. Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko, które w 65% do 95% bierze udział w budowie włosów. Składa się z aminokwasów powiązanych słabszymi lub mocniejszymi wiązaniami. Około 3% masy włosa stanowi melanina w postaci granulek, znajdująca się w korze włosa. W zależności od udziału rodzaju melaniny kolor włosa jest inny.

Najbardziej widocznymi skutkami działania promieni UV na włosy są: wysuszenie, osłabienie i łamliwość, szorstkość i brak połysku, rozjaśnienie lub zmiana koloru, rozdwajanie końcówek. Inaczej działają promienie UVB, a inaczej promienie UVA. Te pierwsze działają w obrębie łuski włosa i przyczyniają się do utraty masy proteinowej włosa. Promienie UVA natomiast przenikają przez łuskę do kory włosa, powodują uszkodzenia fotochemiczne oraz blaknięcie i rozjaśnianie.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Jest kilka kosmetyków, dzięki którym ochronisz swoje włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. A są to:

  • serum silikonowe, którego aplikację należy ponawiać w ciągu dnia;
  • oleje do włosów, a najlepszą metodą na ich wykorzystanie jest olejowanie włosów;
  • stylizator to kosmetyk, który modeluje fryzurę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi;
  • zioła, w tym henna.

Istnieją również inne metody ochrony włosów (i skóry głowy przy okazji też) przed promieniami słońca. Na pewno dobrze sprawdzi się chodzenie w czapkach, kapeluszach i wszelkich nakryciach głowy. Przed promieniowaniem słonecznym dobrze uchronią też parasolka i upięcia (warkocze, koki i fryzury, które można schować pod nakryciem głowy).

Na co uważać? Nie stosuj produktów z ziołami fotouczulającymi, dziegciem i alkoholem, bo możesz nabawić się podrażnień skóry głowy, a twoje włosy staną się matowe, suche i osłabione.

Czy wiesz, że…

Ciemne włosy są bardziej narażone na działanie promieni UV niż włosy jasne. W pasemkach w ciemnym kolorze znajduje się więcej aminokwasów, która są mniej odporne na słońce. Dlatego bardziej doświadczą utraty masy proteinowej włosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *