Strażnicy młodości skóry oraz włosów, czyli ceramidy

Największy atrybut kobiecej urody? Po pierwsze mocne i lśniące włosy. Ex aequo gładka cera, bez której żaden makijaż i żadna fryzura nie wygląda tak dobrze, jak powinna. Sprzymierzeńcami w bitwie o piękną cerę i włosy są ceramidy. Czym są? Gdzie ich szukać? Jak działają?

Bardzo często to niewłaściwa dieta i niezbyt zdrowy tryb życia przyczyniają się do osłabiania kondycji włosów, paznokci oraz cery. Z upływem lat zmniejsza się również naturalna produkcja niektórych związków odpowiedzialnych za zachowanie młodego wyglądu. Współcześnie największą uwagę zwraca się na utratę dwóch białek: kolagenu oraz elastyny, a także na niedobory kwasu hialuronowego o działaniu nawilżającym.

Jeśli poruszamy temat zmarszczek i innych oznak starzenia się organizmu, powinniśmy wspomnieć nieco więcej o ceramidach, bo to one mają kluczowe znaczenie w spowalnianiu procesów starzenia się organizmu.

Czym są ceramidy?

Zgodnie z definicją ceramidy to organiczne związki z grupy lipidów, które znajdują się w warstwie rogowej naskórka. Dotychczas zidentyfikowano około 11 różnych ceramidów w naszej skórze. Wszystkie one mają wpływ na wcześniejsze lub późniejsze pojawianie się pierwszych oznak starzenia się. Liczba ceramidów zmniejsza się wraz z wiekiem, a po 40 roku skóra przestaje je w ogóle produkować, co jest bardzo istotną informacją.

Jaką funkcję pełnią ceramidy?

Ceramidy spełniają bardzo ważną funkcję: zapewniają skórze powłokę ochronną, która zapobiega nadmiernej utracie wody. Decydują także o elastyczności skóry i wyglądzie włosów. Odpowiedni poziom ceramidów to klucz do sprężystej i gładkiej skóry, a także mocnych i błyszczących włosów.

Wrogowie naturalnych ceramidów

Niedobór ceramidów w skórze i włosach może być związany z dwiema kwestiami – albo spowodowane jest to wiekiem, albo różnego rodzaju czynnikami szkodliwymi. Co najczęściej osłabia naturalną ochronę i elastyczność skóry? Utrata ceramidów może być spowodowana m.in. stresem, nałogami (np. tytoniowym) oraz promieniowaniem UV. Sami również możemy nieświadomie niszczyć struktury ceramidów stosując zbyt agresywne zabiegi pielęgnacyjne i silne detergenty. Warto wziąć to pod uwagę.

Jak uzupełnić niedobór ceramidów?

  • Warto sięgać po produkty kosmetyczne, które zawierają ceramidy w formie naturalnej pochodzenia roślinnego (znajdziemy je np. w soi) lub syntetyczne (tzw. pseudoceramidy). Najczęściej znajdują się one w kremach, serum oraz ampułkach dedykowanych do pielęgnacji cery dojrzałej. Po kosmetyki anti-age można sięgać dużo wcześniej np. przy przesuszonej skórze.
  • Opłaca się wprowadzić do swojej pielęgnacji olejowanie włosów i skóry naturalnymi olejkami roślinnymi np. z awokado, z pestek winogron, z oliwek, z wiesiołka, z orzechów arganowych albo z migdałów. Zawierają one dużo NNKT oraz witamin, które pomagają odbudować struktury lipidowe, przyspieszają regenerację i dbają o prawidłowe nawilżenie skóry oraz włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *