Blizny po trądziku – jak powstają, jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać?

Są problemem nie tylko nastolatków, lecz także dorosłych. Chociaż trądzik mają już dawno za sobą, to skóra twarzy nadal jest po nim przykrą pamiątką. Blizny po trądziku – jak powstają, jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać?

Jak powstają blizny po trądziku?

Trądzik to stan zapalny. Organizm próbuje nas przed nim obronić: komórki układu odpornościowego zwalczają infekcję i wspomagają procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Jednak aby prawidłowo wyleczyć wyprysk, należy najpierw wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki. Jeżeli tego nie zrobimy, proces gojenia zostanie zaburzony, a tkanka, która powstanie, będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana.

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?

1. Terapia doustna

Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu, dlatego powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Leczenie doustne nie zawsze prowadzi do definitywnego wyeliminowania trądziku.

2. Laseroterapia

Laseroterapia leczy trądzik o niewielkim i średnim nasileniu. Laser korzystnie wpływa na nasz organizm:

  • jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku, dzięki czemu są one redukowane, co zmniejsza częstotliwość pojawiania się nowych zmian;
  • mobilizuje organizm do obrony i regeneracji;
  • powoduje blaknięcie przebarwień skórnych;
  • działa przeciwzapalnie.
3. Światło IPL

Na łagodne postacie trądziku można stosować światło IPL. Laser IPL wytwarza wiązkę promieni świetlnych, które dzięki temu, że mają różną długość i są rozproszone, docierają do wielu warstw skóry i działają kompleksowo. Światło IPL jest mniej skuteczne niż laseroterapia.

4. Laser frakcyjny

Laser frakcyjny tworzy w skórze mikrouszkodzenia i jednocześnie pozostawia wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie.

Blizny po trądziku – jak im zapobiegać?

Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową, to znaczy:

  • odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia, zwiastującego początek stanu zapalnego, działać przeciwzapalnie. W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodermabrazji;
  • spożywać produkty bogate w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków;
  • nie przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym zatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *