Biomezoterapia to metoda, która zwalcza cellulit poprzez ujędrnienie skóry. Co to jest cellulit, dlaczego powstaje i jakie są rodzaje cellulitu? I wreszcie: na czym polega biomezoterapia?
Co to jest cellulit i dlaczego powstaje?
Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Dotyka osób, głównie kobiet, niezależnie od budowy ciała ‒ zarówno szczupłych, jak i tęgich. Problem jest bardzo powszechny ‒ dotyczy ponad osiemdziesięciu procent mieszkanek krajów rozwiniętych. Dlaczego powstaje? Cellulit pojawia się z wielu powodów: mogą za nim stać zaburzenia krążenia lub hormonalne, błędy żywieniowe, zbyt mała dawka ruchu, nadużywanie leków i czynniki genetyczne.
Na czym polega biomezoterapia?
Biomezoterapia polega na wstrzykiwaniu odpowiednich substancji leczniczych o właściwym stężeniu i składzie bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo. W tradycyjnej mezoterapii stosuje się koktajle bogate w witaminy, aminokwasy, oligoelementy, enzymy, wyciągi tkankowe oraz kwas hialuronowy i polimlekowy. Te koktajle mają za zadanie uzupełnić składniki, które wraz z procesem starzenia się skóry są wytwarzane w coraz mniejszym stopniu. Z kolei w biomezoterapii wykorzystuje się antyhomotoksyczne leki bogate w substancje pochodzenia naturalnego, które stymulują tkanki. Biomezoterapia pozwala na ujędrnienie tkanek oraz uzyskanie lepszego napięcia skóry, a co za tym idzie ‒ młodszego wyglądu.
Rodzaje cellulitu
Wyróżniamy różne rodzaje cellulitu w zależności od tego, u kogo występuje.
Pierwszą grupę stanowią kobiety o mocnej budowie, u których kilogramy są jednolicie rozmieszczone. Przeważa tu obrzęk i silne zatrzymywanie płynów w tkankach. Ten rodzaj cellulitu jest konsekwencją spowolnionego metabolizmu oraz ma charakter rozproszony, obrzękowy i zwiotczały. Najczęściej lokuje się od wewnętrznej strony ud i po ich zewnętrznej stronie.
Drugi rodzaj cellulitu dotyczy kobiet wysokich, smukłych i bez nadwagi. Cellulit i nadmierne otłuszczenie ciała lokują się u nich w dolnych partiach brzucha i w górnych częściach bioder. Można tu dostrzec skłonność do demineralizacji, co wysusza skórę i zaburza odżywianie tkanek. W tkance łącznej panuje równowaga między włóknami kolagenu i elastyny. W tym rodzaju cellulitu dominuje element włóknisto-grudkowy.
Kolejny rodzaj cellulitu występuje u kobiet umięśnionych o regularnej i atletycznej budowie ciała. U nich cellulit umiejscawia się po zewnętrznej stronie bioder. Zazwyczaj jest twardy, z niewielkim składnikiem łącznotkankowym i bez nadmiernego zatrzymywania płynów.
Ostatni rodzaj cellulitu dotyka kobiet, które mają jeszcze inne wady (takie jak zez, wady uzębienia czy boczno-tylne skrzywienie kręgosłupa). Trudno uściślić miejsca, w których powstaje cellulit. Skóra takich kobiet jest przesuszona i często pokryta rozstępami. Główną przyczyną powstawania cellulitu u tych kobiet jest niewydolność krążenia i struktura tkanki łącznej, która ma skłonność do rozciągania się.
Biomezoterapia a rodzaj cellulitu
Leki homeopatyczne stosowane w biomezoterapii są dobierane do rodzaju cellulitu, a ich działanie ma szerokie spektrum: reguluje gospodarkę hormonalną, aktywuje układ krążenia, stymuluje drenaż limfatyczny i dotlenia tkanki. Przed zabiegiem skóra pacjenta jest znieczulana za pomocą specjalnego kremu, który zawiera lignokainę. Następnie za pomocą odpowiedniego aparatu lekarz wstrzykuje preparat cienką igiełką.
Biomezoterapia wymaga serii wizyt w gabinecie (na początek 4-6 zabiegów co około 2-3 tygodni), ale efekty są satysfakcjonujące już po kilku miesiącach. Ponadto warto wprowadzić dodatkową kurację opartą na drenażu, która umożliwi usunięcie z organizmu nadmiaru toksyn uwolnionych dzięki biomezoterapii. Z tego powodu stosuje się doustne leki, które pozwalają poprawić funkcje wydzielnicze narządu lub układu narządów dotkniętego schorzeniem.
Dodaj komentarz