Q&A – zimowa pielęgnacja skóry – czym i jak zadbać o cerę, włosy i ciało

Zimą skóra wymaga nieco innej pielęgnacji. Skóra na mrozie zachowuje się inaczej niż w upalne, letnie dni. Ponadto zimową porą niskie temperatury to nie jedyne, z czym musisz się mierzyć. Czy wiesz, jaka pielęgnacja będzie najlepsza gdy temperatura za oknem spada poniżej zera? Co warto wiedzieć o kremach na mróz, włosach pod czapką i innych aspektach zimowej pielęgnacji?

1. Czy zimą trzeba stosować specjalne kremy do twarzy?

Zdecydowanie tak. Mróz i niskie temperatury w specyficzny sposób obchodzą się z twoją skórą. Aby ją uchronić przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych – należy stosować odpowiedni krem na zimno. Odpowiedni, czyli emolientowy i dość tłusty. To głaśnie on pozwoli zachować skórę w dobrej formie i nie dopuści do odmrożeń skóry, ani utracie nawilżenia na skutek niskich temperatur. Tłusty, emolientowy krem uchroni skórę przed niszczącym działaniem mrozu oraz suchym powietrzem grzejników.

2. Co dzieje się ze skórą na mrozie?

Niekorzystne warunki klimatyczne, do jakich z pewnością należą niskie temperatury, mroźny wiatr czy śnieg źle wpływają na stan skóry. W obliczu tak niskiej temperatury praca gruczołów łojowych jest wolniejsza, a przez to ochronny płaszcz lipidowy skóry staje się cieńszy. Naskórek staje się przesuszony. W dodatku dzieje się to dość szybko – wystarczy kilka wyjść na mroźne powietrze! Efekt to zaczerwieniona i podrażniona skóra, która staje się wysuszona i szybciej się starzeje. Zimne i jednocześnie suche powietrze, prawie zupełnie pozbawione wilgoci, jeszcze bardziej wysusza czego skutkiem jest zmniejszenie elastyczności skóry.

3. Dlaczego włosy zimą się elektryzują?

Nasze włosy “noszą” w sobie ładunek elektryczny, czyli jony dodatnie. Okazuje się, że takie same cząsteczki (naładowane dodatnio) znajdują się w cząsteczkach kurzu. Gdy te jony spotkają się – włos zaczyna się elektryzować, więc następuje ich unoszenie w powietrzu. Cząsteczki dodatnie szczególnie uaktywniają się zimą, gdy powietrze w domach jest suche na skutek działających grzejników. Ogrzewanie w samochodzie iw budynkach “aktywuje” jony dlatego włosy się elektryzują. Warto także pamiętać, że czapki i szaliki, które nosimy zimą mają jony odpychające się od tych we włosach. Efekt to oczywiście unoszące się włosy, które nijak nie chcą się przygładzić.

4. Jak zahamować elektryzowanie się włosów?

Po pierwsze – dobrze spłukuj włosy, aby ni zostały na nich cząstki kosmetyków, które nasilają elektryzowanie się włosów. Na co dzień możesz też stosować olejki do włosów – są one emolientami, które skutecznie neutralizują działanie ładunków elektryzujących włosy. Istnieją też specjalne spraje, którymi zrasza się włosy lub czapkę.

5. Dlaczego włosy zimą się przetłuszczają?

Włosy zimową porą zachowują się trochę inaczej, niż w pozostałe pory roku, czyli te, w których nie musimy nosić czapki. Gdy są często schowane pod tą częścią garderoby, włosy nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego gruczoły łojowe pracują intensywniej. Grzejniki także przyczyniają się do tego, ponieważ suche powietrze jest dla komórek skóry sygnałem, że muszą chronić włosy przed wysychaniem i nasilają produkcję sebum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *