Obgryzanie paznokci to problem natury nie tylko estetycznej, lecz także zdrowotnej. Jakie mogą być jego skutki? Jak przestać obgryzać paznokcie i jak je pielęgnować? Jak zregenerować paznokcie? Oto dieta na zdrowe paznokcie.
Obgryzanie paznokci – skutki
Nieestetyczne dłonie to pierwszy, widoczny już na pierwszy rzut oka skutek obgryzania paznokci. Niestety, nie ostatni. Obgryzanie paznokci może doprowadzić do problemów z zębami, takich jak wady zgryzu, zniekształcenia szczęk, stany zapalne zęba i zmiana położenia zębów. Ponadto kiedy obgryzamy paznokcie, ryzykujemy zakażeniem dróg pokarmowych i infekcjami grzybicznymi oraz zarażeniem się owsikami, tasiemcem i glistą ludzką. Z czego to wynika? Pod paznokciem gromadzi się ogromna ilość bakterii. Co więcej, w wyniku długotrwałego obgryzania paznokci może dojść do nieodwracalnych zmian w ich kształcie, a nawet do ich zaniku. Innym zagrożeniem jest deformacja i zapalenie szpiku kostnego paliczków.
Jak przestać obgryzać paznokcie?
Nie ma panaceum na zerwanie z nawykiem obgryzania paznokci, ale wiele metod może nam ułatwić to zadanie. Po pierwsze, warto zainwestować w lakier przeciwko obgryzaniu paznokci. Po nałożeniu go na płytki, paznokcie będą miały nieprzyjemny, gorzki posmak, który zniechęci nas do wkładania ich do ust.
Dobrym pomysłem jest zmiana nawyków; jeżeli koniecznie chcemy zajmować się paznokciami, pielęgnujmy je zamiast ich obgryzać. W tym celu warto nosić przy sobie przybornik do paznokci. Niewykluczone, że dzięki pilnikowi w ręku nie obgryziemy naderwanego paznokcia, lecz spiłujemy go.
Nie tylko o paznokcie powinniśmy dbać, lecz także o suche skórki, których widok prowokuje nas do obgryzania. Suche skórki możemy smarować specjalnie do tego przeznaczonymi kosmetykami albo naturalnymi olejami. Ponadto wielu ludzi poleca przedłużenie paznokci metodą akrylową lub żelową, bo chociaż takie zabiegi osłabiają paznokcie, to zarazem utrudniają ich obgryzanie. W dodatku im bardziej będziemy inwestować w nasze paznokcie, tym większa szansa, że zdrowy rozsądek powstrzyma nas przed ich niszczeniem.
Innym sposobem jest odwrócenie uwagi od paznokci. Ilekroć mamy ochotę włożyć palce do ust, możemy spróbować czymś je zastąpić. Mogą to być zdrowe przekąski, takie jak suszone owoce, ziarna słonecznika lub pestki dyni, bądź przedmioty, którymi możemy zająć palce, na przykład piłeczka, drewniany klocek lub długopis. Grunt to nie pozwalać sobie na kompromisy. Dzięki silnej woli możemy sprawić, że z każdym dniem nasze dłonie coraz rzadziej będą wędrować do ust.
Powyższe rady sprawdzają się w przypadku osób, które obgryzają paznokcie okazjonalnie. Z kolei obryzganie paznokci na tle nerwowym należy konsultować bezpośrednio z psychiatrą lub terapeutą.
Jak zregenerować paznokcie? Dieta
Na kondycję i wygląd paznokci istotny wpływ ma nasza dieta. Osłabionym paznokciom pomoże uwzględnienie w swoim jadłospisie produktów bogatych w magnez (ziarna zbóż, produkty mleczne i zielone liście roślin), cynk (ryby, owoce morza oraz pestki dyni i słonecznika) oraz witaminy z grupy B, a zwłaszcza w witaminę B5, która wzmacnia i regeneruje paznokcie (żółtka, drożdże, ryby i ziemniaki).
Jak pielęgnować obgryzione paznokcie?
Obgryzione paznokcie są osłabione, dlatego potrzebują czasu, żeby doszły do siebie. Jeżeli obgryzamy je od dawna, paznokcie mogą stracić swój kształt, a nawet zmienić kolor. Z tego powodu intensywna pielęgnacja jest tym, czego potrzebują najbardziej.
Przez pierwszy miesiąc należy paznokcie jak najkrócej obcinać lub piłować – w ten sposób wzmocnimy płytkę. Tam, gdzie paznokcie są najszersze, powinniśmy je regularnie piłować, aby miały odpowiedni kształt w przyszłości. Ponadto musimy stosować preparaty pielęgnacyjne, które je wzmocnią. W drogerii dostaniemy specjalne odżywki do paznokci; w pierwszym tygodniu powinniśmy nakładać je co drugi dzień, a później jako bazę pod bezbarwny lakier. Dobrym pomysłem jest olejowanie paznokci, które w efekcie staną się twardsze, rozjaśnione, błyszczące i po prostu ładne. Nie zaszkodzi smarować paznokci olejkiem albo moczyć ich w ciepłej mieszance olejów. W tej roli sprawdzą się zarówno gotowe preparaty, oleje i oliwki, jak i mieszanki domowej roboty.
Dbałość o paznokcie powinna iść w parze z pielęgnacją skórek. Aby je zmiękczyć, możemy używać specjalnych odżywek. Ponadto podczas malowania paznokci zwracajmy uwagę na to, aby przy okazji ich nie pokryć lakierem, bo to bardzo je wysusza. W każdej pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność, dlatego dbajmy o to, aby skórki były stale nawilżone. W tym celu warto nosić ze sobą krem do rąk. Dodatkowo dwa razy w tygodniu można aplikować warstwę tłustego kremu na skórę dłoni, wkładać bawełniane rękawiczki i iść spać; rano skórki powinny być lepiej nawilżone. Żeby odsunąć skórki w celu odsłonięcia płytki, wystarczy na nie nałożyć specjalny preparat do zmiękczania skórek. Po 15 minutach odsuwamy skórki specjalnym drewnianym patyczkiem.
Dodaj komentarz