Skóra sucha i ekstremalnie sucha – charakterystyka, podtypy i pielęgnacja

Jeżeli uważasz, że skóra sucha ma konkretne cechy i nie istnieją żadne jej podtypy, to nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz. Okazuje się, że sucha skóra suchej skórze nie równa. To wpływa także na pielęgnację i dobór kosmetyków. Jak poradzić sobie z suchą i ekstremalnie suchą skórą?

Podtypy suchej i ekstremalnie suchej skóry

Pewnie się zdziwisz, ale podtypów skóry suchej i ekstremalnie suchej jest aż osiem. A chodzi o:

  • SOPN – skóra sucha, odporna, przebarwiona i napięta;
  • SOBN – skóra sucha, odporna, bez przebarwień i napięta;
  • SOPZ – skóra sucha, odporna, przebarwiona, ze zmarszczkami;
  • SOBZ – skóra sucha, odporna, bez przebarwień, ze zmarszczkami;
  • SWPN – skóra sucha, wrażliwa, przebarwiona, napięta;
  • SWBN – skóra sucha, wrażliwa, bez przebarwień, napięta;
  • SWPZ – skóra sucha, wrażliwa, przebarwiona, ze zmarszczkami;
  • SWBZ – skóra sucha, wrażliwa, bez przebarwień, ze zmarszczkami.

Cechy skóry suchej i ekstremalnie suchej odpornej

Mimo że skóra sucha i ekstremalnie sucha są w jakimś stopniu do siebie podobne, to istnieją subtelne różnice pomiędzy nimi. Skóra SOPN charakteryzuje się: ciemniejszym kolorem na kolanach i łokciach; przebarwieniami, piegami, plamami posłonecznymi i po urazach naskórka; łuszczeniem się skóry; suchością skóry po umyciu i po pobycie na basenie; ewentualnym pogłębieniem przebarwień po peelingach chemicznych; sińcami pod oczami. Najważniejsze cechy skóry SOBN to: problemy z opalaniem się i występowanie oparzeń słonecznych; jasna karnacja; możliwość występowania egzemy. Co ciekawe SOBN jest uznawana za cerę normalną. Skóra SOPZ ma następujące cechy: łuszczy się i jest podrażniona; cienka skóra z tendencją do powstawania uszkodzeń naskórka i siniaków; przebarwienia na twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach; zmarszczki mimiczne; ryzyko czerniaka skóry. Cechami charakterystycznymi skóry SOBZ są: łuszczenie się; słabo się opala, zmarszczki mimiczne pojawiają się około 30 roku życia; zmarszczki na dłoniach.

Jak pielęgnować suchą i ekstremalnie suchą skórę odporną?

Pielęgnacja skóry suchej i ekstremalnie suchej skupia się przede wszystkim na nawilżaniu oraz walce z przebarwieniami i zmarszczkami. Ważne jest również okresowe przywracanie bariery hydrolipidowej skóry. Oznacza to intensywniejsze nawilżanie i ochronę cery, która została narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Należą do nich: dym papierosowy, mróz, upał, zmniejszenie wilgotności powietrza i niektóre zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Cechy skóry suchej i ekstremalnie suchej wrażliwej

Podobnie jak w przypadku skóry suchej i ekstremalnie suchej odpornej, tak i cechy tego podtypu cery w minimalnym stopniu różnią się od siebie. I tak skóra SWPN: może chorować na egzemy; łuszczy się i jest szorstka; jest wrażliwa na środki zapachowe; bardziej się przesusza po kontakcie z detergentami; charakteryzuje się ciemnymi powiekami i workami pod oczami. Skóra SWBN odznacza się: plamkami; zaczerwienieniem; łuszczeniem się; podrażnieniami na kosmetyki, mydła i detergenty oraz na biżuterię; sporadycznym pojawianiem się wyprysków; możliwymi wypryskami i egzemą. Charakterystyczne cechy skóry SWPZ to: egzema i trądzik różowaty; łuszczenie się i suchość; ciemne i różowe plamki na skórze; świąd; trądzik; zaczerwienienie twarzy; uwrażliwienie na środki zapachowe; ciemne powieki i worki pod oczami; przebarwienia pourazowe. Cechami skóry SWBZ są: zmarszczki; ważenie się makijażu; umiarkowany trądzik; brak naturalnego blasku; zaczerwienienie i ciemne plamki; świąd; pękanie skóry ust; wrażliwość na środki zapachowe, detergenty i tkaniny.

Jak pielęgnować suchą i ekstremalnie suchą skórę wrażliwą?

Pielęgnacja suchej i ekstremalnie suchej skóry wrażliwej skupia się na: zmniejszeniu stanu zapalnego skóry, okresowej odbudowie bariery hydrolipidowej, nawilżeniu i ewentualnym zmniejszeniu przebarwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *