Rozstępy na udach, piersiach, brzuchu – przyczyny i sposoby na pozbycie się ich 

Przez wiele osób uważane są za nieestetyczne. Często są źródłem kompleksów. Z reguły chcemy je ukryć. Na myśli mamy oczywiście rozstępy. W tym wpisie dowiecie się, jakie są przyczyny ich powstawania, a także jak można je zmniejszyć, a także pozbyć się całkowicie.

Czym są rozstępy? 

Choć swoim wyglądem przypominają blizny, to są one zaburzeniami włókien elastynowych skóry właściwej. Najczęstszymi przyczynami ich powstawania są:

  • czynniki genetyczne
  • brak odpowiedniego nawilżania skóry
  • rozciąganie się ciała w ciąży
  • duży przyrost wagi w krótkim czasie
  • szybki wzrost w okresie dojrzewania

Gdzie powstają rozstępy?

Najczęściej występują na brzuchu, udach i pośladkach. Niemniej jednak czasami pojawiają się także na plecach i barkach.

Ważne:

Rozstępy pojawiają się zarówno wśród osób szczupłych, jak i u grubszych. Dotyka to zarówno kobiety, jak i mężczyzn, nastolatków, a czasem nawet i dzieci.

Rodzaje rozstępów

Rozstępy dzielimy przede wszystkim na ich fazy powstania a są to:

  • faza zapalna – to początek ich powstawania, trwa około pół roku, przybierają czerwony, różowy, a czasem fioletowy kolor,  zdecydowanie łatwiej jest z nimi walczyć
  • faza zanikowa – rozstępy staja się bledsze i walka z nimi staje się cięższa

Jeśli chcemy pozbyć się rozstępów to powinnyśmy zacząć działania już na początku ich powstania. Niestety mitem jest, że znikną one samoistnie.

Jak przezwyciężyć rozstępy? 

1. Szczotkowanie na sucho

Regularne szczotkowanie ciała ma wiele plusów! Przede wszystkim jest to poprawa krążenia i regeneracje. Dzięki temu domowemu zabiegowi skóra staje się także bardziej odporna na rozciąganie i jest lepiej ukrwiona. Dzięki temu minimalizujemy możliwość powstania nowych rozstępów. Warto dodać, że pomoże to także na cellulit.

2. Peelingi

Raz w tygodniu przygotuj specjalny peeling i smaruj nim miejsca, na których rozstępy występują. Sprawdzą się do tego: fusy z kawy, cynamon, sok z cytryny i oliwa z oliwek. Warto najpierw zrobić energetyzujący masaż, a następnie pozostawić miksturę na ciele na co najmniej pół godziny.

3. Dużo dawka nawilżenia

Warto regularnie nawilżać skórę balsamami. Aby rozstępy były jak najmniej widoczne warto wybrać produkty zawierające witaminę C. Dobrym sposobem jest także samodzielne dodanie kilku kropel cytryny do balsamu i masowanie skóry taką mieszanką. Witamina C ma silne właściwości rozjaśniające, a skutkiem tego będzie maksymalne rozjaśnienie rozstępów.

4. Specjalistyczne kremy 

Kolejną możliwością jest stosowanie specjalistycznych kremów. Większość z nich dostępna jest na receptę, dlatego zapytajcie o nie swojego lekarza. Na pewno po obejrzeniu Waszego ciała dobierze najlepszą możliwość.

5. Usunięcie w gabinecie kosmetologicznym 

Niestety domowymi sposobami można znacznie zmniejszyć i zminimalizować widoczność rozstępów, ale w większości przypadków nie da się ich pozbyć całkowicie. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi. Są to przede wszystkim:

  • mezoterapia
  • laser frakcyjny
  • mikrodermabrazja

Ważne:

Oprócz usuwania i rozjaśniania rozstępów można je po prostu…pokochać. Może warto zacząć je traktować jak nasze indywidualne i naturalne tatuaże. Im szybciej zaakceptujemy swój wygląd i będziemy czuć się dobrze w swoim ciele, tym łatwiej się nam będzie żyło na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *