Nie rób tego swoim włosom! Błędy podczas koloryzacji włosów w domu

Masz w planach farbowanie włosów w domu? Jeśli nie chcesz wyglądać po tym zabiegu jak żółty kurczaczek albo strach na wróble ze słomianą fryzurą, koniecznie przeczytaj, jakich błędów w koloryzacji włosów należy unikać!

farbowanie-wlosow-w-domu.jpg

Wiele kobiet skuszonych oszczędnością decyduje się na farbowanie włosów w domu. Nie jest to dobre rozwiązanie. Bardzo łatwo popełnić błędy podczas koloryzacji, których skutki mogą być opłakane – nierówno zafarbowane, przesuszone i zniszczone włosy. Fryzjerzy o wiele lepiej wiedzą, jak farbować włosy, żeby im nie zaszkodzić. Ich wiedza idzie w parze z doświadczeniem, dzięki czemu nie tylko perfekcyjnie dobierają odcienie farby, ale też jej proporcje i czas farbowania. Samodzielnie możemy nie uzyskać takiego efektu, zwłaszcza jeśli też popełniamy błędy podczas koloryzacji w domu. Oto te, o których słyszy się najczęściej.

Farbowanie bez próby uczuleniowej

Pierwszy raz nakładasz farbę na włosy? Nie korzystałaś wcześniej z produktów danej marki? A może zmienił się skład farby do włosów, której zawsze używałaś? Nie zapomnij o próbie uczuleniowej. Dwa dni przed planowanym farbowaniem nanieś niewielką ilość rozrobionej farby na delikatny fragment skóry np. w zgięciu łokcia lub na nadgarstku. Odczekaj 15 minut i dokładnie spłucz. Jeśli nie odnotujesz wysypki, swędzenia lub pieczenia, możesz użyć tego produktu do koloryzacji bez żadnych obaw.

Koloryzacja zniszczonych włosów

Częsty błąd podczas koloryzacji włosów to nakładanie farby na bardzo zniszczone pasma. Dlaczego nie powinno się farbować zniszczonych włosów? Są osłabione, ponieważ warstwy ochraniające rdzeń włosa są porowate i nieszczelne, przez co nie zapobiegają utracie wody i cennych składników odżywczych. Farba do włosów pogarsza ten stan, ponieważ mocniej otwiera łuski włosów, aby barwnik wniknął do ich wnętrza. W efekcie farbowanie włosów zniszczonych jeszcze bardziej je niszczy, a kolor bardzo szybko wypłukuje się ze zniszczonych pasm.

Nieumiejętne dobieranie koloru

Efekt koloryzacji uzależniony jest nie tylko od kondycji włosów, ale również ich wyjściowego koloru. Ważne jest, czy były wcześniej farbowane, czy są naturalne. Powinniśmy uwzględnić nawet naszą karnację, bo ekstremalna zmiana koloru to nie zawsze dobra metamorfoza. Odpowiednie dobranie odcienia farby do włosów jest kluczowe. Jednorazowo możemy zmienić kolor swoich włosów maksymalnie o dwa tony w górę (przyciemnić) lub w dół (rozjaśnić).

Samodzielne ustalanie proporcji

Produkty do koloryzacji przygotowane są w taki sposób, aby bez problemu użyć ich także w warunkach domowych. Na opakowaniach rozpisane są proporcje i wskazówki, jak wymieszać składniki, aby efekt farbowania był taki, jakiego oczekujemy. Należy się bezwzględnie trzymać instrukcji, bo podczas koloryzacji to właśnie proporcje są najważniejsze.

Niedokładne rozrobienie farby

Tak samo, jak ważne są proporcje, tak istotne jest dokładne wymieszanie kremu koloryzującego z substancją utleniającą. Farba do włosów powinna mieć gładką konsystencję, nie może mieć grudek i ma być jednolitego koloru. Jeśli planujemy regularne farbowanie włosów w domu, zaopatrzmy się w miseczkę i szpatułkę do rozrabiania farby. Taki gadżet może się przydać w przyszłości. Uwaga! Farby do włosów zawsze należy rozrabiać w plastikowych, szklanych lub ceramicznych naczynkach, bo mogą wchodzić w reakcję z metalem i zmienić swoje właściwości.

Długie czekanie po rozrobieniu farby

Po rozrobieniu farby do włosów we właściwych proporcjach zaczyna się proces utleniania. Należy ją nakładać na włosy od razu po dokładnym wymieszaniu, ponieważ wraz z czasem zmienia się też jej kolor i właściwości. Jeśli będziemy czekać zbyt długo, domowa koloryzacja może się nie udać.

Zły czas farbowania włosów

Zalecany czas koloryzacji to nie wskazówka, którą można zignorować. To bardzo ważna informacja, której należy ściśle trzymać się podczas koloryzacji włosów w domu. Informacja o tym, jak długo trzymać farbę na włosach, zawarta jest w instrukcji dołączonej do opakowania. Warto wiedzieć, że czas koloryzacji może różnić się w zależności od produktu. Jeśli zmyjemy farbę za wcześnie – kolor będzie nietrwały i słabo nasycony. Jeśli pozostawimy ją na włosach zbyt długo – ich kondycja może się pogorszyć. Wskazówka: czas koloryzacji zaczynamy odliczać dopiero 10 minut po rozrobieniu farby, bo tyle mniej więcej powinno trwać nakładanie farby.

Pokrywanie farbą od razu całych włosów

Jeśli farbowanie włosów w domu robimy po to, żeby zakryć odrosty, nie powinniśmy aplikować farby od razu na całe włosy. Należy rozrobić najpierw jej część i pokryć nią odrost – potrzebuje od więcej czasu, żeby złapać kolor. Dla odświeżenia koloru całych włosów wystarczy krótszy czas farbowania, dlatego przed końcem należy rozrobić drugą porcję farby i nałożyć ją już na całą długość pasm. W ten sposób uzyskujemy jednolity kolor, naturalne pokrycie odrostów i nie przesuszamy końcówek włosów.

Nakładanie farby na skórę głowy

Podczas koloryzacji należy unikać kontaktu skóry z farbą, choć jest to bardzo trudne. Samodzielne farbowanie włosów wymaga opanowania pewnych technik np. sposobu na nałożenie farby na włosy bez ubrudzenia skalpu. Nic się nie stanie, jeśli odrobina farby znajdzie się na skórze. Ale wcieranie produktu w skórę głowy tak, jak robią to niektóre kobiety, to nic dobrego – może skończyć się podrażnieniami i doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Owijanie włosów folią

Częstą praktyką jest zawijanie włosów w folię lub nakładanie czepków, aby farba szybciej złapała. Skoro nie dołączono jednorazowego czepku do opakowania, to znaczy, że jest on zbędny. Koloryzacja opiera się na procesie utleniania, a więc włosy spięte w ciasny koczek, zakryte folią, czepkiem lub ręcznikiem nie są w stanie się dobrze zafarbować. Produkt może wówczas nierówno pokryć włosy. Włosy pokryte farbą powinny być luźno puszczone na ramiona okryte ochronną folią lub ręcznikiem – nic więcej nie potrzeba.

Przegrzewanie lub wychładzanie włosów z farbą

Trzeba pamiętać, że bardzo ważna podczas koloryzacji włosów jest temperatura. Najczęściej popełniany błąd podczas farbowania włosów to wychodzenie z domu z farbą na głowie. Jeśli jest zimno, spowoduje to zatrzymanie procesu koloryzacji. Jeśli jest gorąco, zostanie on przyspieszony. W każdym przypadku tracimy kontrolę nad farbowaniem i efekty mogą być różne.

Nieumiejętne spłukiwanie włosów

Jak prawidłowo zmyć farbę z włosów? Mogłoby się wydawać, że to proste zadanie. Ma jednak ogromny wpływ na efekt koloryzacji. Przede wszystkim nie należy używać do płukania włosów farbowanych gorącej wody, bo otwiera ona łuski i może wypłukiwać kolor. Należy zwilżyć włosy delikatnie ciepłą wodą, a następnie spienić farbę, robiąc delikatny masaż. Dopiero po 2-3 minutach spłukujemy włosy do momentu, aż spływająca woda będzie czysta.

Pomijanie odżywki do włosów po koloryzacji

Farbowanie włosów w domu powinno mieć te same etapy. Najpierw przygotowujemy farbę i włosy, następnie nakładamy, spłukujemy i… odżywiamy. Dołączona do każdej farby odżywka ma za zadanie domknąć łuski włosów, wygładzić je, dodać im blasku i wzmocnić kolor. Nie wolno pomijać tego etapu, bo traktowanie farbowania włosów jako zabiegu pielęgnacyjnego to błąd. Koloryzacja osłabia włosy, dlatego konieczne jest ich wzmocnienie. Najlepiej zrobić to, nawilżając i wzmacniając włosy odpowiednio skomponowaną maską do włosów.

Zbyt częste farbowanie włosów

Musimy też pamiętać, że częste farbowanie włosów jest niebezpieczne, mimo nowoczesnych systemów, które mają w teorii chronić włókno włosa przed uszkodzeniem. Dla zdrowia włosów warto ograniczyć farbowanie włosów w domu. Im mniej, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *