Fakty i mity o witaminie C. Czy serum z witaminą C naprawdę jest skuteczne?

Podobno łagodzi trądzik, zmniejsza przebarwienia, wygładza skórę i widocznie ją odmładza. Czy witamina C naprawdę jest tak skuteczna? I czy warto stosować serum do twarzy z kwasem askorbinowym? Poznaj fakty i mity o witaminie C!

Im bardziej popularny staje się jakiś składnik, tym większe prawdopodobieństwo, że na jego temat pojawi się mnóstwo niezgodnych z prawdą informacji. Tak właśnie dzieje się w przypadku kwasu askorbinowego. Odkąd serum z witaminą C stało się tak popularne, o tym składniku mówi się coraz więcej.

WITAMINA C W KOSMETYCE – FAKTY I MITY

Czy wiesz, co jest prawdą, a co mitem na temat witaminy C?

PRAWDA: Picie soku pomarańczowego nie wystarczy, bo witamina C powinna być też dostarczana zewnętrznie.

To, że powinniśmy używać serum z witaminą C, to nie jest kolejny wymysł producentów kosmetyków. To fakt. Oczywiście dieta wzbogacona o produkty obfitujące w witaminę C (jak cytrusy) jest ważna, ale nie pokrywa całego zapotrzebowania na ten składnik. Stosowanie kosmetyków z witaminą C to dodatkowe i bardzo ważne działanie – tylko witamina C dostarczona zewnętrznie odmłodzi skórę, rozjaśni ją i upiększy.

FAŁSZ: Im więcej witaminy C będziemy stosować, tym lepsze efekty osiągniemy w pielęgnacji.

Witamina C to jeden z tych składników kosmetycznych, którego potrzebuje nasza skóra, ale który może nam zaszkodzić w zbyt dużej ilości. Nie należy przesadzać z kosmetykami z witaminą C i dodatkową suplementacją kwasu askorbinowego, jeśli nie chcemy, aby nasza skóra była podrażniona.

FAŁSZ: Serum z witaminą C sprawia, że skóra staje się wrażliwa na promieniowanie słoneczne.

Takie właściwości ma retinol, czyli inna z witamin: A. Jeśli chodzi o działanie witaminy C, jest wręcz odwrotnie – kwas askorbinowy ogranicza powstawanie wolnych rodników, które tworzą się pod wpływem promieniowania UVA. Zastosowanie serum z witaminą C to sposób na dodatkową ochronę przed słońcem. Choć warto pamiętać, że witamina C stosowana w dużych ilościach ma delikatne działanie złuszczające, więc może niekorzystnie odsłaniać skórę. Dlatego najlepiej stosować serum do twarzy pod krem.

PRAWDA: Nie wszystkie rodzaje witaminy C działają tak samo skutecznie, więc warto wybrać tę najlepszą formę.

Ktoś mógłby pomyśleć, że wystarczy wziąć jakiekolwiek serum z witaminą C i ono będzie skuteczne. Nic bardziej mylnego! Czysta witamina C to kwas L-askorbinowy, który wymaga dodatkowych liposomów, aby dostać się do głębokich warstw skóry i nie utlenić się zbyt szybko. W kosmetykach można znaleźć też inne formy witaminy C – stabilniejsze pochodne, które nie utleniają się tak szybko i mają działać skuteczniej. W praktyce niektóre z nich nie wchłaniają się prawie w ogóle lub robią to w ograniczonym stopniu.

PRAWDA: Witamina C jest odpowiednia dla każdego, więc serum do twarzy z jej dodatkiem jest uniwersalne.

Witamina C to substancja potrzebna każdej skórze, niezależnie od tego, czy jest sucha, czy tłusta. Serum z kwasem askorbinowym warto stosować także wtedy, gdy mamy skórę wrażliwą – w odpowiedniej ilości jej nie podrażni.

FAŁSZ: Serum z witaminą C można stosować jako zamiennik kremu, ponieważ działa silniej.

To, że serum do twarzy jest kosmetykiem bardziej skoncentrowanym, o silniejszym działaniu, to prawda. Nie oznacza to jednak, że można stosować go jako lepszy zamiennik kremu. Te dwa produkty powinny być stosowane równocześnie. Mało tego, serum z witaminą C powinniśmy aplikować zawsze przed nałożeniem kremu – po pierwsze łatwiej wchłonie się w głębokie warstwy skóry, a po drugie skóra będzie chronione warstwą kremu przed odparowywaniem wody i czynnikami szkodliwymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *