Dziegieć – zastosowanie w pielęgnacji

Dziegieć, inaczej smoła drzewna, to ciemna, prawie czarna, lepka i tłusta maź, którą pozyskuje się z drewna i jego pochodnych. Dowiedz się, jakie działanie i zastosowanie w pielęgnacji ma dziegieć oraz czy jest bezpieczny.

Dziegieć – działanie i zastosowanie w pielęgnacji

Jest wiele rodzajów dziegciu i każdy z nich ma inne właściwości. W zależności od problemu skóry stosuje się dziegieć brzozowy, bukowy, jałowcowy, sosnowy i węglowy (mineralny).

Dziegieć jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych. Stosuje się go w leczeniu dróg oddechowych oraz chorób pasożytniczych i skórnych. Dziegieć wspomaga walkę z łupieżem i trądzikiem. Jest skuteczny, ponieważ hamuje podział komórek, a w efekcie ogranicza łuszczenie się naskórka.

W aptekach i sklepach zielarskich znajduje się wiele produktów zawierających różne rodzaje dziegciu. Wśród nich są mydła, szampony, żele pod prysznic, balsamy i kremy. Kosmetyki z dziegciem zapobiegają wypadaniu włosów, ponieważ wzmacniają ich cebulki, redukują zmarszczki oraz przyspieszają łagodzenie ran, stanów zapalnych skóry i owrzodzeń. Dziegieć brzozowy dostępny jest także w formie czystej i służy do rozcieńczania. Jego niewielką ilość należy zmieszać z olejem, na przykład z pestek winogron lub sezamowym, i dodać do żeli pod prysznic, szamponów do włosów, balsamów, kremów i maści. Dziegieć można wkroplić w niewielkiej ilości do kąpieli stóp.

Czy dziegieć jest bezpieczny?

Już prawie sto lat temu dowiedziono, że dziegieć ma silnie toksyczne, a nawet rakotwórcze właściwości ze względu na substancje wchodzące w jego skład. Są to benzopiren oraz pochodne fenantrenu, chryzenu, antracenu, dibenzoakrydyny, stilbenu, chinoliny i aminonaftalenu.

Długotrwałe stosowanie dziegciu może prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby, obumierania tkanek skóry i nowotworów, dlatego terapię należy każdorazowo konsultować z lekarzem. Nawet jeżeli nie będzie ku niej przeciwwskazań (takich jak choroby szpiku), terapię dziegciem możemy stosować maksymalnie przez 6 tygodni i na niewielkiej powierzchni skóry (do 30%). W trakcie kuracji nie wolno wystawiać skóry na słońce, ponieważ dziegieć ma właściwości fotouczulające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *