Problemy cery dojrzałej – charakterystyka i sposoby pielęgnacji

Już po 25. roku życia zaczynają się procesy degeneracyjne skóry. Nieśmiało zerkamy w kierunku kremów przeciwzmarszczkowych, nie wiedząc, że problemy cery dojrzałej to również przebarwienia lub znamiona. Czego jeszcze nie wiesz o cerze dojrzałej?

Nasza skóra starzenie się równomiernie z całym naszym organizmem. Tak jak oznaką starzenia się włosów jest ich siwienie, tak skóra mocno dojrzała jest poprzecinana siecią zmarszczek. Im starsza, tych zmian tego rodzaju jest więcej.

To jednak nie wszystkie problemy cery dojrzałej. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem skóra zdecydowanie szybciej traci nawilżenie, mogą pojawiać się na niej przebarwienia lub znamiona. Oto najczęstsze problemy cery dojrzałej.

Główny problem to ZMARSZCZKI!

Pierwsze skojarzenie, kiedy mówimy „cera dojrzała”, to oczywiście zmarszczki. To zdecydowanie najczęstszy problem, który pojawia się i pogłębia z każdym kolejnym rokiem. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem spada ilość kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za elastyczność skóry. W związku z tym skóra zaczyna wiotczeć i traci młodzieńczą jędrność. Pojawiają się najpierw drobne zmarszczki, a później głębsze bruzdy.

Oczywiście proces ten można spowolnić, stosując odpowiednie kosmetyki anti-age, olejki o właściwościach odmładzających albo kuracje liftingujące. Niestety nie da się całkiem zatrzymać.

Zmarszczki to nie jedyny problem cery dojrzałej. Co jeszcze?

Cera dojrzała szybciej TRACI NAWILŻENIE!

Z roku na rok spada zdolność do wiązania i akumulowania wody przez naskórek. Mówiąc prościej, cera dojrzała ma znacznie więcej problemów z nawodnieniem. Wraz z wiekiem trudniej jest zachować odpowiedni poziom nawilżenia i pojawia się suchość. Gruczoły łojowe pracują coraz słabiej, dlatego woda nie pozostaje w skórze i z niej ucieka. To dlatego skóra osób starszych jest nie tylko bardziej pomarszczona, ale również cieńsza, bardziej szorstka i ziemista. Wszystko to jest efektem niewłaściwego nawilżenia i wolniej przebiegających procesów regeneracji.

Jedynym sposobem na zaradzenie temu problemowi jest stosowanie kosmetyków intensywnie nawilżających. Przyda się krem, maseczka lub serum do twarzy z kwasem hialuronowym, mocznikiem, panthenolem, koenzymem Q10 lub kompleksami witaminowymi.

Z wiekiem pojawiają się PRZEBARWIENIA!

Pewnie wiele kobiet słyszało nie raz, że częsty problem cery dojrzałej to plamy starcze. Pojawiają się u osób starszych i bynajmniej nie wyglądają estetycznie. O ile nazywanie takich przebarwień plamami starczymi budzi złe skojarzenia, o tyle funkcjonuje jeszcze inna, przyjemniejsza nazwa: kwiaty starości. Przebarwienia to bardzo częsty problem cery dojrzałej, który jest efektem starzenia się posłonecznego. Pojawiają się najczęściej ze względu na negatywny wpływ słońca na skórę i są tym większe, czym więcej czasu spędzamy na słońcu.

Dlaczego pojawiają się w tak późnym wieku? Ponieważ do pewnego momentu nasza skóra sama potrafi bronić się przed promieniowaniem słonecznym – funkcję tarczy pełni melanina. Z biegiem lat to się zmienia, przykładamy mniejszą uwagę do dodatkowej fotoprotekcji. Do tego osoby starsze bardzo często piją zioła np. dziurawiec, które mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. To wszystko składa się na efekt, jakim są przebarwienia.

Najlepszy sposób na przebarwienia to profilaktyka, czyli stosowanie kremów ochronnych z filtrem. Nie tylko, kiedy idziemy na plażę, ale również w ciągu dnia. Słońce może nam szkodzić także w cieniu, dlatego przydadzą się kosmetyki ochronne, kapelusze i lekkie szale.

Mogą pojawiać się niebezpieczne ZNAMIONA!

Niestety przebarwienia to nie jedyne problemy cery dojrzałej, które mogą mnożyć się wraz z upływem lat. Im jesteśmy starsi, tym częściej mogą pojawiać się na naszej skórze groźniejsze znamiona. Dlaczego groźniejsze? Ponieważ znamiona często są zmianami nowotworowymi, z których może powstawać nowotwór skóry. Oczywiście nie należy panikować, bo nie każde znamię jest groźne i nie u każdego też one się pojawiają.

Mimo wszystko warto wraz z wiekiem obserwować wszystkie pojawiające się na cerze żółto zabarwione plamki, bardziej wypukłe lub chropowate zmiany skórne, a także pieprzyki. Kontrola dermatologiczna jest jak najbardziej wskazana, aby wykluczyć ewentualne zagrożenie dla zdrowia. Ważne jest również chronienie takich miejsc przed słońcem.

Czy wiesz, że?

Wszystkie omówione problemy cery dojrzałej mogą przebiegać zupełnie inaczej u różnych osób. Szybkość pojawienia się zmarszczek lub przebarwień, a także stopień problemu, zależy m.in. od tego, w jaki sposób dbamy o naszą skórę od momentu skończenia 25. roku życia.

Niestety trzeba mieć też świadomość, że wiele z wymienionych problemów, jest dziedziczne. Jeśli nasza babka i matka miały problem z prawidłowym nawilżeniem cery w późniejszych latach, z dużym prawdopodobieństwem dotknie nas to samo.

Warto pamiętać o wszystkich aspektach, które mają być na kondycję skóry w późniejszych latach – opalanie, stosowanie filtrów UV, palenie papierosów, dieta uboga w mikro- i makroelementy, zanieczyszczenia środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *