Wągry to sebum wymieszane ze zrogowaciałym naskórkiem. Blokują ujście porów skóry, łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym i powodują powstawanie pryszczy. Ilość wydzielanego łoju jest uwarunkowana genetycznie, lecz dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy pozbyć się uciążliwych zaskórników. Poznaj domowe sposoby na wągry.
Jak powstają wągry?
Gruczoły łojowe skóry wydzielają sebum, które formuje cienką warstwę ochronną. Jego ilość regulują hormony. Jeżeli produkcja jest zbyt duża, może dojść do zatkania porów, a w konsekwencji powstawania zaskórników. W kontakcie z powietrzem łój ciemnieje i wygląda jak czarna kropka na skórze. Niektóre składniki kosmetyków pogarszają sytuację, ponieważ przyczyniają się do zapychania porów. Obserwuj swoje reakcje skórne, aby uniknąć powstawania zaskórników.
Jak pozbyć się wągrów?
- Zrezygnuj z wysuszających i podrażniających kosmetyków oraz mydła. Mogą powodować nadmierne łuszczenie się skóry, a w efekcie zapychanie porów martwymi komórkami zrogowaciałego naskórka.
- Nie używaj zbyt gęstych, natłuszczających i nawilżających kremów, jeżeli nie są Ci potrzebne. Postaw na lekkie produkty.
- Co tydzień złuszczaj skórę peelingiem enzymatycznym lub kwasem salicylowym. W ten sposób pozbędziesz się martwych komórek, a skóra będzie przygotowana na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
- Udaj się do dermatologa, który przepisze odpowiednie kremy do pielęgnacji, aby poprawić funkcjonowanie porów i produkcję komórek skórnych.
- Wypróbuj zabiegi w gabinecie kosmetycznym, jak np. peeling chemiczny, laserowe złuszczanie czy mikrodermabrazję.
Domowe sposoby na wągry
W domowej w pielęgnacji możesz wykorzystać olejek pichtowy. To produkt, który jest tani i dostępny w każdej aptece. Nabądź również naftę kosmetyczną, a następnie zmieszaj 10 ml olejku i 40 ml nafty. Nasącz wacik powstałym preparatem i umyj nim twarz jak tonikiem. Zapach substancji jest nieco drażniący, więc najlepiej zrobić to przed pójściem spać, zmyć twarz ciepłą wodą i wklepać lekki krem nawilżający. Olejek pichtowy sprawdza się ponadto do przygotowania parówki na twarz. Wlej 15 ml olejku do gorącej wody, przykryj głowę ręcznikiem i trzymaj ją nad oparami przez 10 minut.
Dobrym sposobem na złuszczaniu skóry i oczyszczanie porów jest tonik aspirynowy. Rozpuść 15 tabletek aspiryny w 100 ml wody. Dla uzyskania lepszej konsystencji możesz dodać odrobinę wspominanego wyżej olejku lub gliceryny. To wzmocni antybakteryjne działanie. Tonik możesz przechowywać w lodówce nawet przez 2 tygodnie i przecierać nim twarz każdego dnia.
Skuteczną metodą na pozbycie się wągrów jest peeling mleczno-ryżowy. Zalej ryż mlekiem, odstaw na kilka godzin, a następnie zblenduj na jednolitą papkę. Tak przygotowanym peelingiem oczyszczaj twarz wieczorem, wykonując subtelne, koliste ruchy, a następnie umyj twarz ciepłą wodą.