Filtr UV jest koniecznością, jeżeli chcemy skutecznie pielęgnować swoją twarz i ciało. Promieniowanie słoneczne jest największym wrogiem naszej skóry. Filtry różnią się między sobą rodzajem i zdolnością do ochrony przeciwsłonecznej. Co musisz wiedzieć o filtrach UV? Jaki wybrać?
Filtr UV to zabezpieczenie skóry przed słońcem. To podstawa gładkiego, zdrowego ciała. Słońce świeci nawet przez chmury, dlatego nawet w pochmurne dni powinnaś go stosować. Sprawdź, jaki filtr UV będzie dla Ciebie najlepszy.
Jaki filtr UV wybrać?
Wybór filtra UV zależy od rodzaju promieniowania. Występują trzy rodzaje promieniowania. Promienie UVB powodują poważne poparzenia słoneczne, uszkadzając DNA i komórki naskórka. Przyspieszają starzenie się skóry, a także doprowadzają do poważnych chorób, w tym nowotworów. Sprzyjają ponadto zwyrodnieniom siatkówki i rogówki.
Promienie UVA dochodzą nawet do tkanki podskórnej, skutecznie niszcząc kolagenowe i elastynowe włókna. Tak jak promienie UVB mają działanie rakotwórcze. Natomiast najgroźniejsze dla zdrowia jest promieniowanie UVC, które nie dociera do Ziemi, ponieważ niszczy je warstwa ozonowa.
Słońce źle wpływa na skórę, ale nie musisz przed nim uciekać. Używaj kosmetyków z odpowiednimi filtrami UV. Przed promieniami UVA chronią filtry z oznaczeniem PPD lub IPD na opanowaniu. Natomiast filtry UVB to w skrócie SPF. Przy tym skrócie umieszczona jest wysokość filtra.
Rodzaje filtrów UV
Najważniejsze filtry to chemiczne i mineralne. Pochłaniają promieniowanie słoneczne, choć powodują podrażnienia na wrażliwej, atopowej i alergicznej skórze. Dla dzieci zaleca się filtry mineralne, które odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. To zwykle gęstsze kremy. Na każdym opakowaniu znajduje się informacja, jakim filtrem opatrzony jest preparat.
Filtr mineralny vs. filtr chemiczny
Dla niemowlęcia czy dziecka konieczny jest filtr mineralny, który ma sproszkowane minerały. Na skórze tworzy się bariera lustrzana, która odbija światło słoneczne. Filtr jest bezpieczny, ponieważ nie wchłania się w skórę, tylko pozostaje na niej. Warto zwracać uwagę na skład kosmetyku – im bardziej naturalny, tym lepiej dla skóry.
Filtry chemiczne mogą być stosowane u nastolatków i dorosłych. Wnikają w skórę, pochłaniając światło słoneczne. Producenci informują, od kiedy można używać danego produktu. Ważne, aby zawsze czytać ich zalecenia.
Filtr UV a skóra. Jak go dopasować?
Filtr należy dopasować do fototypu skóry. W klimacie umiarkowanym wyróżniamy cztery:
- Fototyp I – jasna karnacja, rude lub blond włosy, skóra łatwo ulega poparzeniom (zalecany SPF 50+),
- Fototyp II – jasna karnacja, niewiele piegów, blond włosy, skóra trudno się opala (zalecany SPF 50+),
- Fototyp III – ciemna karnacja, bez piegów, brązowe włosy, skóra odporna na poparzenia (zalecane SPF 15),
- Fototyp IV – bardzo ciemna karnacja, bez piegów, ciemnobrązowe lub czarne włosy, skóra mocno się opala i nie ulega poparzeniom (zalecane SPF 15).
Krem z filtrem trzeba nałożyć 30 minut przed ekspozycją na słońce. Zabieg nie jest skuteczny przez cały dzień, więc należy go powtarzać co około 3 godziny.
Dłonie również są narażone na promieniowanie, szybko się starzeją i pokrywają nieestetycznymi plamami, więc należy o nich pamiętać. Przyda się również pomadka z filtrami, ponieważ usta pozbawione są naturalnej bariery ochronnej. Zawsze osłaniaj oczy okularami przeciwsłonecznymi i głowę kapeluszem, czapką z daszkiem lub innym nakryciem głowy.