Chcesz mieć ładną skórę dłoni? Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić

Mówi się, że dłonie to nasza wizytówka. To prawda. Nie da się przecież ukryć, że pracujemy fizycznie, gdy nasze dłonie są zaniedbane, mają otarcia i zniszczone paznokcie. Dlatego tak ważne jest, żeby o nie dbać. Chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby mieć ładną skórę dłoni? Jeśli tak, koniecznie czytaj dalej!

Zanim w ogóle weźmiemy się za pielęgnację, trzeba wiedzieć o skórze naszych dłoni jedno: jest bardzo cienka i niemal całkiem pozbawiona gruczołów łojowych, a więc znacznie podatniejsza na wysychanie. Łatwo ją podrażnić i uszkodzić, choć goi się znacznie szybciej niż na innych częściach ciała. Mimo wszystko warto dbać o nią w odpowiedni sposób. Oto co można zrobić, aby była ładna i mniej sucha.

1. Chroń dłonie przed mrozem.

Rękawiczki zimą to element obowiązkowy! Nie możesz o nich zapominać, ponieważ niskie temperatury szczególnie sprzyjają utracie nawilżenia, a skóra dłoni staje się sucha i podrażniona. Bez odpowiedniej ochrony przed mrozem, skóra na dłoniach będzie zaczerwieniona i podrażniona, a nawet może pękać.

Oprócz rękawiczek możesz sięgać zimą też po kremy, które chronią równie skutecznie, jeśli tylko zawierają odpowiednie składniki – sekretem ją tu emolienty, czyli substancje, które zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci. Do emolientów zalicza się np. oleje i masła roślinne, stąd popularność kremów z masłem shea w roli głównej w czasie zimowych miesięcy.

2. Nakładaj krem zawsze po myciu rąk.

Jeśli chodzi o kremy do rąk, warto wiedzieć jeszcze jedno. A konkretnie to, że jednorazowe nałożenie kremu nic nie daje. Taki kosmetyk trzeba mieć zawsze pod ręką i stosować regularnie. Sekretem pięknej i doskonale nawilżonej skóry rąk jest nakładanie kremu po każdym myciu rąk. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ większość mydeł i środków myjących podrażnia i wysusza skórę, bo usuwa jej naturalną warstwę ochronną – krem do rąk może ją skutecznie zastąpić.

3. Wcieraj w dłonie olejki.

Raz na jakiś czas warto też sięgnąć po naturalne olejki np. olej arganowy, olej jojoba czy po prostu dobrej jakości oliwę z oliwek. To składniki, które potrafią doskonale wzmocnić barierę hydrolipidową skóry i przywrócić dłoniom piękno.

Sposoby na zaaplikowanie olejków na dłonie są dwa:

  • olej można po prostu wcierać w dłonie jak krem,
  • olejek można delikatnie podgrzać i zanurzyć w nim dłonie na 15 minut.

4. Noś rękawiczki podczas prac domowych.

Ale tak naprawdę podstawa to ochrona. Nie da się mieć pięknych, dobrze nawilżonych dłoni, jeśli nie zapewnimy ich ochrony przed tym, co może je podrażniać np. detergentami czy mikrouszkodzeniami, a te najczęściej zdarzają się podczas prac domowych. Sposób na zadbaną i dobrze nawilżoną skórę dłoni to więc noszenie rękawiczek ochronnych podczas prac domowych. To proste!

5. Bądź dla swoich dłoni delikatna.

Na koniec rada, która może wydawać się trochę zbyt ogólna, ale kryje się pod nią prawda, którą warto znać. Nasze dłonie zasługują na delikatność. Ich skóra jest cienka i łatwo ją podrażnić, szybko traci nawilżenie, a przy tym jest najbardziej wystawiona na działanie tych wszystkich czynników szkodliwych.

Pamiętajmy więc o tym, aby:

  • nie wystawiać dłoni na słońce bez kremu z filtrem UV,
  • nie wyrywać i nie obgryzać suchych skórek (lepiej je nawilżać),
  • nie wycinać skórek ostrym narzędziem np. żyletką,
  • nie wykonywać żadnych prac rękoma bez rękawic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *