Podstawowe rodzaje cery. Czy wiesz jaki masz typ skóry?

Posiadanie zdrowej i świetlistej cery zależy od dwóch czynników – uwarunkowań genetycznych i odpowiedniej pielęgnacji. Mamy wpływ tylko na to drugie, ale jedynie znając potrzeby swojej skóry. Przedstawiamy krótki poradnik nt. rodzajów cery.

Pielęgnowanie cery musi być zróżnicowane tak, aby odpowiadało potrzebom określonego typu cery. Dlatego nie ma uniwersalnego sposobu na gładką i jednolitą skórę twarzy, choć pewnie byłybyśmy wtedy szczęśliwe. Kremy, peelingi, kosmetyki do makijażu itp. trzeba dobierać pod kątem cech, jakie wykazuje nasza cera.

cera.jpg

Jak rozpoznać, jaki mam typ skóry?

To proste. Wystarczy obserwować jej wygląd i zmiany, które zachodzą w ciągu dnia lub w zetknięciu z określonymi kosmetykami. Przedstawiamy cztery podstawowe rodzaje cery.

CERA PRAWIDŁOWA – niestety występuje bardzo rzadko, przede wszystkim u dzieci i młodych dziewczyn; cechy charakterystyczne cery prawidłowej to gładkość, jednolity kolor (najczęściej beżowy z lekkim zaróżowieniem), elastyczność i umiarkowane nawilżenie; nie ma problemu z zaskórnikami, przebarwieniami i widocznymi naczynkami; bardzo łatwo może zmienić się przy nieprawidłowej pielęgnacji w skórę suchą, problematyczną.

CERA SUCHA – jest bardzo delikatna i wrażliwa na wiele czynników zewnętrznych np. wiatr, mróz, słońce; łatwo o jej podrażnienia w kontakcie z mydłem, chlorowaną wodą lub niedopasowanymi kosmetykami; wymaga szczególnej troski i utrzymywania prawidłowego poziomu nawilżenia; przy zbyt małej ilości wody w skórze ma tendencję do łuszczenia się i bolesnego napinania; bez prawidłowej pielęgnacji bardzo szybko ulega procesom starzenia.

CERA TŁUSTA – najczęściej pojawia się u młodych kobiet; bardzo łatwo rozpoznać ją po charakterystycznym połysku, szaro-żółtawym kolorze i rozszerzonych porach; często występuje w komplecie z zaskórnikami, grudkami, a także ropnymi wypryskami; duża ilość wydzielanego łoju ochrania co prawda przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale łatwo o bakteryjne zakażenia w przypadku cery tłustej; co ciekawe, jest to skóra bardzo elastyczna.

CERA MIESZANA – jest bardzo trudna w pielęgnacji, mimo że występuje u większości kobiet; charakteryzuje się połączeniem skóry suchej z tłustą – w obrębie środkowych partii twarzy (czoło, nos, broda) jest tłusta, a w partiach bocznych bardzo sucha; pielęgnacja cery mieszanej wymaga poświęcenia i czasu, ponieważ trzeba jednocześnie stosować kosmetyki nawilżające oraz te do cery tłustej, oczywiście uwzględniając odpowiendie partie twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *