Rozgrzewające kąpiele, kosmetyki i zabiegi są idealne dla osób, które nie lubią zimowego chłodu i brzydkiej jesiennej pogody oraz dla tych,które szukają przyjemnego sposobu na wyleczenie różnych dolegliwości organizmu. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to sprawdź, która terapia ciepłem będzie dla ciebie najlepsza.
Jaki wpływ na nasz organizm ma ciepło?
Ciepło ma leczniczy i terapeutyczny wpływ na nasz organizm. Dzięki niemu rozluźniają się mięśnie, ustępują bóle różnego pochodzenia, a przepływ krwi do komórek skóry i narządów wewnętrznych się zwiększa. Jednak z drugiej strony przegrzanie powoduje uruchomienie mechanizmów termoregulacji związanych z nadmiernym oddawaniem potu, co prowadzi do odwodnienia, zwiększenia przemiany materii i przyspieszenia akcji serca. To właśnie z tych powodów bardzo ostrożnie należy dobierać rozgrzewające kąpiele, zabiegi i masaże.
Który zabieg rozgrzewający wybrać?
Zabiegi rozgrzewające znajdują zastosowanie w specjalistycznym leczeniu fizykoterapeutycznym i w kosmetyce. Do najprostszych metod zwiększenia temperatury ciała należy używanie termoforów, poduszek elektrycznych lub worków z ciepłym piaskiem. Łatwość zastosowania sprawia, że te sposoby są chętnie wykorzystywane w domu. W gabinetach kosmetycznych lub fizykoterapeutycznych używa się bardziej zaawansowanych produktów i metod rozgrzewających ciało.
Rozgrzewające masaże
1. Masaż ciepłą czekoladą
Któż nie lubi czekolady? A kiedy jest używana do masażu ciała, to sprawia dwa razy większą przyjemność. Czekolada poprawia nastrój oraz ma znakomite właściwości odżywcze, regenerujące i oczyszczające. Chroni skórę przed wysuszeniem, pomaga w walce z cellulitem i chroni naskórek przed uszkodzeniami. Działa również natłuszczająco, poprawia krążenie i zwalcza wolne rodniki. Czekolada stosowana do masażu zawiera 50% miazgi kakaowej zmieszanej z oliwą z oliwek, olejem migdałowym lub olejem z pestek z winogron. Doprawiana jest aromatycznymi goździkami, chili, pieprzem lub miodem.
2. Masaż gorącymi kamieniami bazaltowymi
Kamienie, których używa się do masażu, są pochodzenia wulkanicznego, mają okrągły kształt i gładką powierzchnię. Są pozyskiwane z terenów ekologicznych (Hawaje lub Bali). Co więcej mają duży współczynnik magazynowania ciepła, co pozwala na zrobienie masażu zarówno rozgrzanymi, jak i schłodzonymi kamieniami. Wykorzystuje się różne techniki masażu kamieniami bazaltowymi, dzięki czemu uzyskuje się efekty dopasowane do konkretnego rodzaju skóry. Zabieg poprawia krążenie krwi i rozluźnia spięte mięśnie.
Rozgrzewająca kąpiel
To chyba najprostszy sposób na rozgrzanie organizmu. Wannę napełnij wodą o temperaturze około 39ºC i dodaj musującą kulę, kilka kropel olejku eterycznego, cząstki owoców lub płatki kwiatów. W pielęgnacji ciała dobrze sprawdzi się mleko lub miód, dzięki którym nawilżysz i wygładzisz skórę. Jeżeli chcesz zanurzyć się w pachnącej wodzie, to dodaj do niej wywar z pomarańczy, cynamonu i imbiru. Na zmysły będą też świetnie działać goździki, kardamon i wanilia. Uważaj! Jeżeli masz cienką i wrażliwą skórę z popękanymi naczynkami, to gorąca kąpiel, aromatyczne dodatki i niektóre kosmetyki wcale nie są dla ciebie. Jedyne na co możesz sobie pozwolić, to kąpiel w wodzie o temperaturze 37ºC, nie dłuższa niż 15 minut.
Rozgrzewające kosmetyki
- Kremy do rąk i stóp dają uczucie ciepła i regenerują suchą i szorstką skórę. Są świetnymi kosmetykami dla osób, które spędzają dużo czasu na powietrzu, mają problemy z krążeniem lub skarżą się na zimne dłonie i stopy.
- Balsamy do ciała – chodzi tu przeważnie o kosmetyki działające antycellulitowo i wyszczuplająco. Zawierają składniki poprawiające mikrokrążenie i metabolizm komórkowy, ułatwiają usuwanie toksyn i ujędrniają skórę. Takie balsamy należy wmasować w ciało zaraz po kąpieli, ale przed snem.
- Olejki do masażu mają właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Wmasowane w skórę łagodzą bóle różnego pochodzenia, zwalczają niedoskonałości i dbają o kondycję skóry. Ich piękny zapach dodatkowo odpręża i pozwala się zrelaksować.
- Maski i peelingi do twarzy polecane są przeważnie do cery trądzikowej i tłustej. Ich zadaniem jest spulchnienie skóry, rozszerzenie i oczyszczenie porów. Kosmetyki takie wchłaniają nadmiar sebum i dostarczają cerze wielu odżywczych substancji.
Rozgrzewające zabiegi
- Borowina ma działanie lecznicze oraz wpływa na dolegliwości związane z narządami ruchu i przemiany materii. To rodzaj torfu, który powstaje z roślin w wyniku rozkładu substancji organicznych przez mikroorganizmy. Borowina zawiera brom, potas, żelazo, magnez, mangan, cynk, wapń, aminokwasy. Ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, nawilżające, łagodzące podrażnienia i oczyszczające. Borowina może być stosowana i na twarz, i na ciało. Kąpiel borowinowa polega na nałożeniu leczniczej papki na skórę, zawinięciu w folię i leżeniu w kapsule nagrzanej do temperatury 39ºC. Efekty? Skóra jest gładka, miękka, oczyszczona i dobrze wchłania składniki odżywcze z innych kosmetyków.
- Parafina jest przezroczystą substancją bez smaku i zapachu, zatrzymującą w skórze nawilżenie. Po kąpieli parafinowej skóra jest miękka i elastyczna, mięśnie są rozluźnione, krążenie krwi lepsze, a ból stawów uśmierzony. Maska parafinowa zawiera dużo składników odżywczych i mineralnych; może działać odchudzającą przez przegrzanie i pocenie się skóry.
- Zabieg „ogień pustyni” polega na nałożeniu okładu z zawartością miedzi, cynku, wapnia i magnezu oraz czerwonymi wodorostami i błotem pustyni w Arizonie. Dzięki takiej mieszance można leczyć zapalenie stawów i mięśni, zapewnić skórze elastyczność i łagodzenie stanów zapalnych, w także się zrelaksować. Skóra będzie odżywiona i nawilżona, będzie też miała ładniejszy wygląd.
- Sauna ma szerokie zastosowanie zarówno w leczeniu organizmu, jak i pielęgnacji skóry. Wysoka temperatura oczyszcza ciało z toksyn, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia krążenie, przyspiesza złuszczanie się naskórka. Wyróżnia się kilka rodzajów sauny: fińska (sucha), mokra z rozgrzanymi kamieniami polewanymi co jakiś czas wodą, parowa (łaźnia rzymska).
Dodaj komentarz