Jak działa szamponetka? Farbowanie włosów szamponetką krok po kroku

Szamponetka to metoda nieinwazyjnego farbowania włosów, ponieważ nie obciąża włosa i nie niszczy jego struktury. Idealnie nadaje się do szybkiej zmiany koloru i do eksperymentów z kolorem. Jak działa szamponetka, czy jest trwała i ile kosztuje? Jak przygotować włosy do farbowania szamponetką i jak krok po kroku wygląda farbowanie nią?

Jak działa szamponetka?

Szamponetka koloryzuje włosy, ale na krótko ‒ utrzymuje się na włosach do kilku myć. W przeciwieństwie do farb nie zawiera amoniaku, dlatego nie wnika w strukturę włosa i nie uszkadza go ‒ pokrywa jedynie jego ścianki. Z tego powodu koloryzacja szamponetką z jednej strony nie niszczy i nie przesusza włosów, a z drugiej jest nietrwała.

Czy szamponetka jest trwała?

Koloryzacja szamponetką nie przynosi trwałych efektów. Chociaż uchodzi za łagodniejszą wersję farby, oba preparaty drastycznie różnią się od siebie składem. Szamponetka nie zawiera tylu szkodliwych substancji co farba, dlatego jest zdecydowanie łagodniejsza i mniej trwała (kolor utrzymuje się zaledwie przez 6-8 myć). Mimo to są sytuacje, w których nietrwałość szamponetki okazuje się atutem, na przykład kiedy w wyniku eksperymentowania z kolorem uzyskujemy efekt, który nam nie odpowiada. Owszem, jesteśmy niezadowolone, ale szybko, bo po około 7 myciach, przestaniemy być.

Szamponetka koloryzuje włosy jedynie o 2-3 tony. Ponadto jest pozbawiona utleniaczy, dlatego nie zdoła rozjaśnić ciemnych włosów. Należy mieć na uwadze, że farbowanie jasnych włosów zbyt ciemnym odcieniem może skutkować długotrwałym powrotem do naturalnego koloru.

Jak przygotować włosy do farbowania szamponetką?

Zanim rozpoczniemy koloryzację szamponetką, powinniśmy przyjrzeć się swoim włosom, ponieważ efekt farbowania zależy od ich kondycji. Jeżeli nasze włosy są suche, zniszczone i wysoko porowate, musimy liczyć się z niepowodzeniem. Co to znaczy? Po pierwsze, mogą nierównomiernie przyjąć pigment, a po drugie, jeżeli łuski włosów są otwarte, niewykluczone, że pigment przeniknie wewnątrz włosa, co go osłabi lub wręcz uszkodzi. Mocniejsze przyjęcie pigmentu przez zniszczone włosy przekłada się także na dłuższe niż przewiduje producent pozostanie koloru na włosach. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, należy zadbać o włosy przed zastosowaniem szamponetki.

W tym celu warto odżywić włosy za pomocą gotowych lub samodzielnie wykonanych masek nawilżających. Ponadto po każdym umyciu włosów należy stosować odżywkę nawilżającą do spłukiwania, a dwa dni przed koloryzacją lepiej nie myć włosów, które dzięki temu wytworzą naturalną barierę ochronną skóry głowy.

Ile kosztuje szamponetka?

Szamponetka jest bardzo tania. Kosztuje mniej więcej tyle, ile wydamy na tabliczkę czekolady.

Farbowanie włosów szamponetką krok po kroku

Farbowanie włosów szamponetką jest bardzo łatwym zabiegiem. Wystarczy wmasować szampon koloryzujący we włosy na całej długości, odczekać odpowiednią ilość czasu i zmyć go. Włosy należy płukać tak długo, aż woda będzie czysta.

Dokładna instrukcja farbowania włosów szamponetką znajduje się na opakowaniu lub ulotce. Należy jej przestrzegać, ponieważ czas potrzebny do zabarwienia włosów może się różnić w zależności od producenta. Przed zabiegiem należy włożyć rękawiczki ochronne, które zabezpieczą dłonie i paznokcie przed zabrudzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *