Wypadanie włosów i łysienie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Nadmierne wypadanie włosów to dla wielu kobiet bardzo wstydliwy problem. Łysienie wpływa na samoocenę i może być spowodowane wieloma groźnymi czynnikami. Jeżeli każdego dnia tracisz więcej niż 100 włosów, to powinnaś zgłosić się z tym do lekarza i prawidłowo zadbać o skórę głowy w domu. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów, jakie kosmetyki do włosów będą dla ciebie najlepsze i czym jest spowodowane łysienie u kobiet.

wypadanie-wlosow.jpg

Wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęściej występujących należą:

  • niedożywienie, w tym niedobory mikro- i makroskładników;
  • zaburzenia poziomu hormonów, choroby tarczycy, duża ilość androgenów powodujących łysienie androgenowe i spadek estrogenów po menopauzie;
  • grzybica skóry głowy i łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • łysienie plackowate, czyli choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje sam siebie;
  • leki przyjmowane podczas chemioterapii, leki przeciwzakrzepowe, antykoncepcja;
  • zatrucie metalami ciężkimi;
  • radykalna dieta i duża utrata masy ciała;
  • długotrwałe przeziębienie;
  • nieodpowiednia fryzura, np. mocno związany kok lub kucyk, tapirowanie, używanie spinek i gumek;
  • częste farbowanie włosów oraz stylizacja na gorąco i za pomocą niektórych produktów;
  • zaburzenie objawiające się nieświadomym wyrywaniem włosów;
  • ciąża i poród;
  • suszenie bardzo gorącym strumieniem powietrza;
  • palenie papierosów;
  • anoreksja i bulimia;
  • warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne oraz śnieg i mróz.

Łysienie u kobiet i mężczyzn

Łysienie u mężczyzn rozpoczyna się około 40. roku życia. Jego przyczynami są zazwyczaj osłabienie mieszków włosowych, obniżona pigmentacja i geny. U panów wypadanie włosów ma formę łysienia plackowatego (na głowie pojawiają się duże obszary pozbawione włosów) i androgenowego, które charakteryzuje się ubytkami włosów na szczycie głowy i w kącikach czoła oraz nadmiernym owłosieniem w uszach, na plecach i w nosie.

Łysienie u kobiet spowodowane jest nieco innymi przyczynami. Zalicza się do nich: brak żelaza, stres, okres poporodowy, choroby dotyczące gruczołów powodujących hormony, nadmiar w organizmie męskich hormonów, nadwrażliwość cebulek włosowych na androgeny. Jeżeli zauważyłaś u siebie w nadmiarze wypadające włosy, to powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista, który zajmuje się takimi sprawami to trycholog.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Dzięki prawidłowo postawionej diagnozie możesz ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami wypadania włosów oraz wykryć niebezpieczne dla twojego organizmu choroby. Pomoże ci w tym trycholog, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz zaleci przyjmowanie leków i stosowanie kosmetyków. Podczas wywiadu lekarskiego trycholog wypyta cię o pielęgnację włosów, tryb życia i czynniki, które mogły doprowadzić do łysienia i chorób skóry głowy. Następnie przeprowadzi badanie za pomocą trychoskopu, czyli urządzenia powiększającego obszar głowy ponad 200 razy. Czasem konieczne jest pobranie kilku cebulek i włosów.

Wypadanie włosów – profilaktyka

Każdy wie, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeżeli masz cienkie włosy i ze skłonnością do wypadania, to ich pielęgnacji musisz poświęcić nieco więcej uwagi. Przyda ci się preparat na porost włosów zakupiony w aptece oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów polecone przez renomowane salony fryzjerskie. Pamiętaj też o delikatnym myciu, wycieraniu i szczotkowaniu oraz suszeniu chłodnym powietrzem. Unikaj farbowania, rozjaśniania, ondulacji i innych zabiegów, które naruszają strukturę włosów, osłabiają cebulki włosowe i podrażniają skórę głowy. Do diety wprowadź produkty bogate w witaminy (A, B i E) oraz mikroelementy (żelazo, cynk, magnez i selen).

Jak wyleczyć wypadanie włosów i łysienie?

Jednym ze sposobów wyleczenia łysienia i wypadania włosów jest stosowanie wcierek i płukanek wzmacniających cebulki włosowe i łodygę włosa. Ważne są również odpowiednia dieta, pielęgnacja i higiena. Popularne są także zagęszczanie włosów i przeszczep włosów oraz stosowanie urządzeń laserowych wytwarzających światło stymulujące wzrost włosów na długość i grubość. Innymi metodami na wypadanie włosów i łysienie są: używanie produktów z silikonem, aloesem, morskimi minerałami, kolagenem i ceramidami oraz stosowanie olejków z awokado, jojoba i masła karite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *