Jak dbać o przetłuszczające się włosy? Sprawdzone sposoby na tłuste włosy

Łupież, nadmierny łojotok i włosy przyklapnięte u nasady. Z takimi problemami musi zmierzyć się wiele kobiet. Jeżeli i ty masz takie urodowe kłopoty, to sprawdź, jakie są ich przyczyny, jak sobie z nimi poradzić i dzięki którym domowym metodom możesz odzyskać piękną fryzurę i zdrową skórę głowy.

tluste-wlosy.jpg

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Na ten problem najczęściej narzekają panie w ciemnymi i prostymi włosami, natomiast najmniej narażone są dziewczyny z włosami blond, rudymi lub kręconymi. O tłustych pasemkach i tłustej skórze głowy mówimy wtedy, gdy gruczoły łojowe, z których wyrastają włosy, produkują nadmierną ilość sebum. Innymi przyczynami przetłuszczania się włosów są:

  • długotrwały stres;
  • ogólny zły stan zdrowia;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niewłaściwe odżywianie;
  • brak odpowiedniej pielęgnacji włosów;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • łupież i łojotokowe zapalenie skóry;
  • wysoka temperatura;
  • częste dotykanie;
  • zakładanie brudnych nakryć głowy;
  • dieta bogata w węglowodany, tłuszcze nasycone i ostre przyprawy;
  • chlorowana woda.

Jak rozpoznać tłuste włosy?

Przetłuszczające się włosy najczęściej są:

  • błyszczące i sklejone przy skórze głowy;
  • przesuszone na końcówkach;
  • oklapnięte i płaskie;
  • nieestetyczne i dlatego wymagają częstego mycia;
  • oblepione sebum, które po dotknięciu zostawia na palcach charakterystyczny ślad i zapach.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się wymaga zastosowania odpowiednich kosmetyków. Decydując się na szampon, należy zwrócić uwagę, żeby zawierał siarkę, cynk, kwas salicylowy i ziołowe ekstrakty z pokrzywy, czarnej rzepy, łopianu lub chmielu. Taki kosmetyk powinien mieć łagodne działanie, bo te z silnymi detergentami i alkoholami mogą podrażnić skórę głowy i nasilić produkcję sebum. Jeżeli zakupiony przez ciebie szampon do włosów przetłuszczających się nie pomaga, to należy skonsultować się z lekarzem.

Sposoby na tłuste włosy

  1. Sposób mycia głowy. Po spienieniu szamponu i umyciu głowy należy zadbać o dokładne spłukanie piany i zanieczyszczeń. Dobrze sprawdzi się tu letnia lub chłodna woda, która zamknie pory skóry i wygładzi łuski włosowe. Gorąca woda mogłaby podrażnić i poparzyć skórę głowy, a także nasilić produkcję sebum.
  2. Nie dotykaj. Gładzenie, częste szczotkowanie, przeczesywanie palcami, dotykanie głowy – wszystkie te czynności powodują przetłuszczanie się włosów. Taki sam skutek daje suszenie pasemek suszarką i prostowanie prostownicą. Zarówno dotykanie, jak i stylizacja na gorąco pobudzają gruczoły łojowe, a te produkują więcej sebum.
  3. Dieta i kosmetyki. Działanie kosmetyków powinno być uzupełnione o dietę w odpowiednie składniki. Dlatego oprócz szamponu do przetłuszczających się włosów, wybierz płukanki z cytryny, szałwii lub pokrzywy. Z diety wyeliminuj węglowodany i nasycone tłuszcze. Do jadłospisu wprowadź natomiast produkty bogate w cynk i witaminy z grupy B.
  4. Myj szczotkę do włosów. Na grzebieniach i szczotkach do włosów gromadzi się niewyobrażalnie duża liczba bakterii i zarazków, które wzmagają produkcję sebum. Pomiędzy włosiem i wypustkami akcesoriów do pielęgnacji pasemek są poza tym: łupież, połamane włosy i zanieczyszczenia, które w ciągu dnia osiadają się na głowie, a które są zbierane przez grzebienie i szczotki.
  5. Ćwicz. Aktywność fizyczna ogranicza poziom stresu i reguluje gospodarkę hormonalną. Innymi słowy eliminuje te czynniki, które odpowiadają za przetłuszczanie się włosów. Możesz wybrać dowolny rodzaj ćwiczeń: rower, aerobik, jogę, siłownię. Pamiętaj jednak, że chlorowana woda w basenie może prowadzić do wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Domowe sposoby na tłuste włosy

Kobiety od lat starają się zaradzić problemowi przetłuszczających się włosów. W tym celu stosują mnóstwo domowych sposobów. Do najpopularniejszych należą:

  1. Maska z żółtka jajka. Do ubitych żółtek dodaje się kilka kropel cytryny i odrobinę ulubionej odżywki lub maski. Całość miesza się i nakłada na mokre pasemka na maksymalnie 5 minut. Po upływie wyznaczonego czasu głowę dokładnie się spłukuje. Charakterystyczny zapach maseczki będzie długo utrzymywał się na włosach, dlatego niezbędne jest kilkukrotne mycie głowy. Taki kosmetyk można stosować dwa lub trzy razy w tygodniu.
  2. Soda oczyszczona. Możesz stosować ją na dwa sposoby, a na pewno przyniesie oczekiwane efekty. Wymieszaj jedną łyżkę sody oczyszczonej w szklance wody lub rozsyp na skórze głowy i spłucz letnią wodą. Jedną z tych kuracji stosuj dwa razy w tygodniu.
  3. Ziołowo-octowa płukanka. Rumianek, lawendę nagietek, szałwię lub miętę wsyp do szklanki z gorąca wodą i odstaw na 20 minut. Kiedy mikstura ostygnie dodaj łyżkę octu jabłkowego i zastosuj na koniec mycia. Jeśli zapach octu ci przeszkadza, to głowę możesz spłukać letnią wodą i umyć delikatnym szamponem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *