Jak prawidłowo myć pędzle do makijażu

Dobre pędzle do makijażu często dużo kosztują, a aby utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas, ważne jest ich prawidłowe i częste czyszczenie. Jeśli odłożysz mycie na zbyt długo, mogą stać się wylęgarnią dla bakterii i doprowadzić do zanieczyszczenia skóry. Dzięki tym wskazówkom Twoje pędzle do makijażu będą nieskazitelnie czyste!

Zaleca się dokładne mycie pędzli raz lub dwa razy w miesiącu, ale jeśli szczególnie zależy Ci na higienie, istnieje wiele produktów, którymi możesz spryskać je po każdym użyciu. Oczywiście nie znaczy to, że twoje pędzle obejdą się bez mycia. Specjalny spray zapobiegnie rozwojowi bakterii i będziesz mogła na chwilę odłożyć pełne mycie pędzli. Jak sprawić, by makijaż wyglądał lepiej!

Jak prawidłowo myć pędzle do makijażu

  1. Płucz je w ciepłej wodzie, z włosiem zawsze skierowanym do dołu – w ten sposób włoski nie porozginają się i pędzle będą miały cały czas doskonały kształt.
  2. Pędzle możesz myć w specjalnym płynie, ale równie dobrze nada się delikatny środek myjący, np. płyn do kąpieli dla dzieci, lub naturalne mydełko. Wielu wizażystów zaleca tez mycie pędzli w… płynie do higieny intymnej!
  3. Myj włosie, pocierając je kolistym ruchem po dłoni. Pozwól, aby piana docierała do każdego zakamarka. Płucz i mydlij pędzelek tak długo, aż woda będzie całkiem czysta.
  4. Pędzle po tłustych i ciężkich produktach (kremowych, lub olejowych) zmyjesz tłustym produktem (w myśl zasady, że tłuszcz zmywa tłuszcz). Zamiast mydła, sięgnij po olejek i pocieraj pędzel o dłoń, dopóki kosmetyki nie wypłuczą się. Teraz możesz umyć pędzel w mydle.
  5. Pędzle susz w pozycji leżącej, najlepiej jeśli ich główki będą wystawały poza krawędź blatu. Nie susz ich na stojąco, ponieważ włosie się porozchyla i pędzel zmieni swoją strukturę, a w efekcie nie będzie dobrze malował.
  6. Zawsze po umyciu pędzla dobrze jest spryskać go antybakteryjnym sprayem, który dodatkowo zabezpieczy go przed przenoszeniem zarazków z włosia na skórę.

Odpowiednio zadbane, pielęgnowane i czyste pędzle dobrej jakości posłużą Ci w nienagannym stanie przez wiele lat.