Trądzik kosmetyczny to najczęstsza odmiana tego schorzenia. Występuje raczej po 30. roku życia i jest efektem niewłaściwej pielęgnacji. Sprawdź, jak mu zapobiegać i jak go wyleczyć, jeśli pojawia się na twarzy jako nieproszony gość.
Przyczyn trądziku jest kilka – zmiany hormonalne w okresie dojrzewania lub ciąży, zanieczyszczenia środowiska, niedostateczna higiena lub różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe. Nie mniej jednak za najczęstszą przyczynę trądziku uważa się niewłaściwą pielęgnację. Nabawiamy się trądziku na własne życzenie, przez nieświadomość lub lekceważące podejście do zasad dbania o skórę. Mamy wówczas do czynienia właśnie z trądzikiem kosmetycznym. Co to oznacza?
Trądzik kosmetyczny
Tak naprawdę trądzik kosmetyczny niewiele różni się od trądziku pospolitego. Na pierwszy rzut oka nie sposób ich odróżnić, bo obie odmiany są do siebie bardzo podobne. Trądzik kosmetyczny może przybrać postać klasycznych zmian. Pojawiają się zaskórniki, podskórne guzki, ropne wypryski lub grudki o różnych kształtach. Wszystkim tym nieestetycznym zmianom często towarzyszą zaczerwieniania i podrażnienia, które są standardowe dla cery trądzikowej.
W odróżnieniu od podstawowej odmiany tego schorzenia trądzik kosmetyczny nie jest wynikiem zmian hormonalnych lub chorób. Jego przyczyny leżą głębiej.
Skąd się bierze trądzik kosmetyczny?
Tego rodzaju zmiany trądzikowe powstają przede wszystkim, gdy produkowane przez gruczoły łojowe sebum nie znajduje ujścia na zewnątrz. Winna jest niewłaściwa pielęgnacja, a problem leży w stosowaniu kosmetyków ze składnikami komedogennymi, które zapychają pory. Wówczas tworzą się zaskórniki, blokujące kanaliki w naszej skórze. Sebum nie ma, gdzie uchodzić i tworzą się klasyczne wypryski. O jakich konkretnie składnikach mowa?
Substancje, które mogą wywoływać trądzik kosmetyczny, to: parafina, lanolina, uwodornione oleje roślinne, gliceryna, silikony, sztuczne substancje zapachowe, niektóre oleje roślinne i detergenty.
Profilaktyka przeciwtrądzikowa
Najlepsze, co może zrobić, to zapobieganie zmianom trądzikowym. Skoro trądzik kosmetyczny powstaje w wyniku naszych (świadomych lub nie) działać, to znaczy, że można go w ogóle uniknąć. Oto najważniejsze zasady, które pozwolą zminimalizować ryzyko powstania trądziku kosmetycznego:
- zwracajmy uwagę na składniki komedogenne w kosmetykach;
- obserwujmy, jak nasza skóra reaguje na każdy nowy kosmetyk;
- częściej wybierajmy kosmetyki na bazie wody niż olejów;
- wprowadźmy minimalizm w makijażu;
- make-up wykonujmy najlepiej kosmetykami mineralnymi;
- nie zapominajmy o codziennym, wieczornym oczyszczaniu skóry.
Jak wyleczyć trądzik kosmetyczny?
Zdarza się jednak, że mimo najszczerszych chęci, trądzik mimo wszystko się pojawia. Jak nieproszony gość, którego nie da się łatwo pozbyć. Wówczas konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zasad w codziennej pielęgnacji i leczenia, które zminimalizuje trądzik.
1. Zlokalizuj zmiany
Najprostszy sposób na zmniejszenie trądziku to odstawienie kosmetyku, który go wywołał. Po pewnym czasie trądzik kosmetyczny powinien samoistnie ustąpić. Jednak żeby zastosować tę metodę, musimy przyjrzeć się problemowi. Jeśli zmiany trądzikowe pojawiają się:
- na całej twarzy prawdopodobnie winny jest krem do twarzy, żel oczyszczający lub pokład;
- w okolicy oczu, winę może ponosić krem pod oczy albo korektor rozjaśniający;
- na linii włosów lub skórze głowy, to kwestia złych produktów do pielęgnacji włosów.
2. Stosuj peelingi
Jak w przypadku każdego trądziku, wskazane jest regularne oczyszczanie. Często odradza się stosowanie peelingów przy cerze trądzikowej, ponieważ drobinki złuszczające mogą roznosić bakterie odpowiedzialne za trądzik w inne partie twarzy i wówczas problem się pogłębia. W przypadku trądziku kosmetycznego nie ma to żadnego zastosować, bo nie wywołują go bakterie.
Trądzik kosmetyczny można zminimalizować dzięki peelingom. Mogą to byś peelingi enzymatyczne lub mechaniczne, ale należy pamiętać o stosowaniu tych drobnoziarnistych, które są łagodniejsze. Zabiegi złuszczające pozwalają pozbyć się nadmiaru sebum, martwego naskórka i wszystkich innych zanieczyszczeń, które mogą zalegać u ujścia gruczołów.
3. Skonsultuj problem
Zazwyczaj powinno wystarczyć odstawienie niewłaściwych kosmetyków i dokładne oczyszczenie skóry, ponieważ przyczynami trądziku kosmetycznego nie są żadne przewlekłe zmiany w organizmie. Jeśli jednak problem nadal się pojawia, najlepiej udać się z nim do dermatologa.
Dodaj komentarz