Data ważności produktów kosmetycznych

Nie jest tajemnicą i żadną nowością, mówiąc, że różne produkty kosmetyczne mają różne daty ważności. Warto jednak ich pilnować i wiedzieć jak długo po otwarciu możecie ich używać. Sprawdźcie kiedy trzeba pozbyć się produktów!

Data ważności kosmetyków kolorowych

Wszystkie produkty do makijażu i urody mają datę ważności, która różni się w zależności od produktu. Oto przegląd:

 • Podkład i korektor
  Podkład na bazie wody utrzymuje świeżość do jednego roku, a na bazie oleju do dwóch. Podkład na bazie pudru utrzymuje się przez dwa lata, podobnie jak korektor.
 • Pomadka i błyszczyk
  Pomadka starcza na około dwa lata, w zależności od zawartości wody. Jej “nieprzydatność” szybko zauważycie bo ma ona nieprzyjemny zapach i ziarnistą konsystencję. Błyszczyk krótszą żywotność, ponieważ skład jest oparty na wodzie. Wyrzućcie go po trzech do sześciu miesięcy. Pamiętajcie też aby czyścić aplikator w błyszczyku, bo jest to prawdziwe siedlisko bakterii!
 • Tusz do rzęs
  Gdy tusz do rzęs zacznie się kruszyć i osypywać, czas go wymienić. Niektóre tusze do rzęs również zaczynają też nieładnie pachnieć, a ich czarny kolor staje się bardziej matowy. Zwykle dzieje się to po 3-6 miesiącach, ale są maskary, które nawet po tym okresie są nadal świetne i można się nimi malować. Oczywiście, jeśli dbasz o higienę i regularnie myjesz spiralkę w tuszu do rzęs.
 • Puder i róż
  Suche produkty do makijażu zwykle utrzymują się świeże do dwóch lat, ale tu też jest wymóg, czyli regularne czyszczenie pędzli, którymi nabierasz produkt. jeśli są one czyste, to nie przenoszą bakterii do pojemniczka i na buzię. Róż do policzków w formie kremowej utrzymuje świeżość trochę krócej i często widać oznaki przeterminowania, gdyż kolor staje się bledszy i jaśniejszy, im dłużej go utrzymujesz.

Data ważności kosmetyków do pielęgnacji

 • Krem do ciała i twarzy
  To zwykle zależy od kremu i jego komponentów. Wiele zależy też od zawartości wody, alkoholu i ogólnie od warunków przechowywania kosmetyków (jeśli są w wilgotnym lub nasłonecznionym miejscu, ich data przydatności się skróci, bo formuła ulegnie zmianie). Ale krem na półce w łazience zwykle wystarcza na dwa lata. Bądźcie sprytni i używajcie do aplikacji patyczków higienicznych lub szpatułki, jeśli krem jest w słoiku. W ten sposób unikniecie przenoszenia bakterii i brudu na krem, który później zamierzacie nałożyć na twarz i ciało.
 • Perfumy
  Po zbyt długim przechowywaniu perfum szybko zauważycie różnicę w zapachu. Oczywiście na niekorzyść. Zwykle będzie to zapach alkoholu, a nie komponentów. To oznacza, że perfumy się starzeją. Przechowujcie je w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, a przetrwają nawet dwa lata.
 • Data ważności produktów, a znak PAO
  Zwróćcie uwagę na symbol PAO (okres po otwarciu), który jest zawsze zaznaczony z tyłu lub pod produktem. „Otwarty słoik” – bo tak wygląda znak PAO informuje o tym, jak długo produkt jest ważny po jego otwarciu. Czyli jak długo nadaje się do użycia. Jeśli na przykład na słoiczku jest napisane M12, oznacza to, że produkt może być używany przez 12 miesięcy po otwarciu. W każdym razie tyle powinien być świeży, ale ważne jest, aby upewnić się, że Wasze produkty znajdują się w miejscu o odpowiedniej temperaturze i zawsze są nakładane czystymi rękami i narzędziami.
  To już wszystko na dziś. Uściski, Kochani!