Domowe zabiegi na dłonie. Jak wykonać maseczki, okłady i kompresy?

Dłonie to wizytówka kobiety, dlatego aby dobrze o nas świadczyły, powinnyśmy o nie dbać. Domowe zabiegi na dłonie nie są ani kosztowne, ani czasochłonne. Maseczki, okłady i kompresy szybko wygładzą skórę dłoni i przywrócą im ładny wygląd. Najlepsze jest to, że powstają na bazie produktów spożywczych, które znajdą się w każdym domu. Oto przepisy na domowe zabiegi na dłonie, takie jak kąpiel w ziołach, maseczka z oliwą, lniana kąpiel, okład z ziemniaka, kompres z parafiny oraz peeling z oliwek i migdałów. Jak powstaje mieszanka na łamliwe paznokcie? I wreszcie: jak pozbyć się zadziorów przy paznokciach?

Domowe zabiegi na dłonie – od czego zacząć?

Dłonie są pozbawione ochronnej warstwy łoju, dlatego łatwo się przesuszają i pierzchną. Problem nasila się, gdy wystawiamy je na wiatr lub zimno. Jak sprawić, aby odzyskały gładkość? Warto zacząć od peelingu, który umożliwi usunięcie przesuszonego naskórka. Peeling do dłoni powinien być delikatniejszy niż peeling do ciała, ponieważ grube ziarna mogą podrażnić skórę dłoni i sprawić, że sam zabieg będzie bolesny. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się peelingi przeznaczone do skóry dłoni lub twarzy. Równie dobrze taki kosmetyk można zrobić samodzielnie. Wystarczy zmieszać 2 łyżki cukru z łyżką oliwy. Gotowy peeling nakładamy na umyte i lekko wilgotne dłonie i delikatnie rozcieramy okrężnymi ruchami. Preparat usunie zrogowaciały naskórek, a także odżywi i nawilży dłonie. Warto go wykonywać raz na dwa tygodnie. Częstsze zabiegi uniemożliwią skórze regenerację oraz poskutkują podrażnieniami i naruszeniem ochronnej warstwy lipidowej dłoni.

Domowe zabiegi na dłonie – kąpiel w ziołach

Aby przygotować kąpiel w ziołach, należy zalać wrzątkiem 4 łyżki kwiatów nagietka. Kiedy napar wystygnie, zanurzamy w nim dłonie, a po 10 minutach dokładnie je wycieramy i wmasowujemy w nie krem odżywczy. Nagietek zawiera witaminę C oraz karotenoidy i triterpeny, które regenerują i chronią skórę.

Domowe zabiegi na dłonie – maseczka z oliwą

Aby powstała maseczka z oliwą, należy zmieszać 3 łyżki ciepłej oliwy z żółtkiem. Tak uzyskaną papkę nakładamy na dłonie, owijamy najpierw folią, a potem ręcznikiem i zmywamy po 20 minutach. Oliwa zawiera odżywcze kwasy tłuszczowe i witaminę E, która działa nawilżająco i odmładzająco. Z kolei żółtko dostarcza witaminy A i cynku, które regenerują i chronią skórę.

Domowe zabiegi na dłonie – lniana kąpiel

Lniana kąpiel jest bardzo łatwa w przygotowaniu – wystarczy zalać wodą 2 łyżki siemienia lnianego i gotować przez 5 minut. Gdy wywar przestygnie, zamaczamy w nim dłonie, a po 15-20 minutach osuszamy i smarujemy kremem nawilżającym. Siemię lniane jest bogate w roślinne śluzy i olej, które przyśpieszają gojenie się ranek na skórze, zmiękczają ją i tworzą warstwę zatrzymującą wilgoć w skórze.

Domowe zabiegi na dłonie – okład z ziemniaka

Aby zrobić okład z ziemniaka, należy ugotować 2 ziemniaki, rozgnieść je widelcem oraz wymieszać z żółtkiem i 2-3 łyżkami ciepłego mleka. Uzyskaną w ten sposób gęstą papkę nakładamy na dłonie i owijamy je folią. Po 15 minutach myjemy dłonie i smarujemy je kremem nawilżającym. Ziemniaki dostarczają białka, skrobi i enzymów o działaniu odżywczym i wygładzającym oraz zawierają witaminę C, która rozjaśnia skórę.

Domowe zabiegi na dłonie – kompres z parafiny

Aby przygotować kompres z parafiny, musimy zaopatrzyć się w parafinę; kupimy ją w drogerii. Kawałek parafiny umieszczamy w naczyniu, który wkładamy do garnka z gorącą wodą, a tym samym rozpuszczamy ją w tak zwanej kąpieli wodnej. Następnie smarujemy dłonie odżywczym kremem i na chwilę zanurzamy je w ciepłej mieszance. Po wyjęciu dłoni czekamy, aż parafina zastygnie, po czym zanurzamy je jeszcze raz. Zakładamy foliowe rękawiczki i owijamy dłonie ręcznikiem. Po 15 minutach rozkruszamy parafinę, a dłonie wycieramy papierowym ręcznikiem. Pod ciepłą parafiną krem lepiej wnika w skórę, zmiękcza ją i wygładza, a sam wosk nawilża i zatrzymuje wilgoć w skórze.

Domowe zabiegi na dłonie – peeling z oliwek i migdałów

Aby przygotować peeling z oliwek i migdałów, mieszamy łyżkę oliwki do ciała lub oliwy z oliwek z łyżką cukru lub (drobno startych lub zmielonych) migdałów i filiżanką soku z cytryny. Mieszankę wcieramy w dłonie przez kilka minut, po czym myjemy je ciepłą wodą i wmasowujemy w nie krem odżywczy. Peeling z oliwek i migdałów warto wykonywać raz w tygodniu.

Domowe zabiegi na dłonie – mieszanka na łamliwe paznokcie

Mieszanka na łamliwe paznokcie powstaje po połączeniu żółtka, łyżeczki oliwy, kilku kropel witaminy C i E oraz łyżeczki miodu. Całość nakładamy na paznokcie i dłonie, trzymamy kilka minut, po czym spłukujemy.

Zadzieranie się skórek przy paznokciach. Jak usunąć zadziory?

Zadzierające się skórki przy paznokciach to częsty i bardzo nieestetyczny problem. Za jego główną przyczynę uważa się przesuszoną skórę dłoni i urazy mechaniczne naskórka. Aby skórki przy paznokciach przestały się zadzierać, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak pozbyć się zadziorów przy paznokciach?

Po pierwsze, należy do nich nie dopuszczać. W tym celu warto chronić dłonie podczas wykonywania prac domowych, takich jak zmywanie i sprzątanie z użyciem detergentów. To właśnie środki czyszczące wysuszają paznokcie i skórki wokół nich, a niekiedy dodatkowo je szarpią, co doprowadza do odrywania się skórek oraz powstawania zadarć, krwawień i stanów zapalnych. Najlepszą ochronę zapewnią dłoniom gumowe rękawice ochronne. Po ich zdjęciu należy umyć ręce w delikatnym płynie i ciepłej wodzie oraz nasmarować je kremem do rąk.

Równie ważny jest regularny manicure, najlepiej jeżeli będzie wykonywany co 7-10 dni. W tym celu możemy udać się do kosmetyczki, ale nie musimy; wystarczy zaopatrzyć się w:

  • papierowy pilnik;
  • płyn zmiękczający skórki;
  • drewniany patyczek lub kopytko do odsuwania skórek;
  • ostre cążki;
  • oliwkę do skórek i paznokci;
  • odżywkę do paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *