Pedicure to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje prawie każdy, przynajmniej w minimalnym zakresie. Niektórzy powierzają go profesjonalistom w salonie kosmetycznym, inni robią go samodzielnie w domu. Jak zrobić domowy pedicure krok po kroku? W jakie akcesoria należy się zaopatrzyć?
Domowy pedicure ‒ niezbędne akcesoria
Aby wykonać domowy pedicure, należy przygotować następujące akcesoria:
- pilnik do paznokci,
- polerka do paznokci,
- mydło, oliwka lub sól do kąpieli (do dodania do wody),
- ręcznik (kąpielowy lub papierowy),
- tarka do ścierania naskórka,
- peeling,
- oliwka do zmiękczania skórek,
- drewniany patyczek do odsuwania skórek,
- ostre cążki,
- separator lub waciki,
- baza podkładowa pod lakier do paznokci,
- wybrany lakier do paznokci,
- utwardzacz do paznokci.
Przydadzą się, ale nie są konieczne:
- zmywacz do paznokci (jeżeli paznokcie przed zabiegiem są pomalowane),
- obcinarka do paznokci,
- „kropelka‟ do szybszego wysychania lakieru.
Domowy pedicure krok po kroku
1. Dokładne zmycie lakieru
Domowy zabieg pedicure należy rozpocząć od dokładnego zmycia z paznokci (resztek) starego lakieru. Oczywiście jeżeli paznokcie nie były pomalowane, ten krok pomijamy.
2. Piłowanie paznokci
Po oczyszczeniu paznokci zmywaczem (o ile było to konieczne) rozpoczynamy ich piłowanie. Piłować należy zawsze na prosto, aby uniknąć wrastania paznokci. Jeżeli nie mają takich tendencji, możecie obciąć je obcinarką, a dopiero potem nadać im kształt pilnikiem. Po opiłowaniu polerujemy paznokcie specjalną polerką, która usunie z nich pyłek i zapobiegnie zadzieraniu się.
3. Pielęgnacja pięt
Przed przystąpieniem do pielęgnacji pięt należy zmiękczyć ich skórę. W tym celu wystarczy przez kilkanaście minut moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem mydła, oliwki i soli morskiej lub użyć specjalnego preparatu do zmiękczania skóry stóp, na przykład pianki zmiękczającej.
Następnie należy opłukać stopy z pozostałości kosmetyków i osuszyć je ręcznikiem. Miejsca bardzo zrogowaciałe trzeba zetrzeć tarką do stóp, a żeby je potem wygładzić, wystarczy użyć drugiej strony tarki, tej delikatniejszej. Po usunięciu zrogowaciałego naskórka i wygładzeniu skóry, warto zastosować łagodny peeling. Nakładamy go na stopy i masujemy przez kilka minut, po czym płuczemy je letnią wodą i osuszamy.
W profesjonalnym salonie zabieg pedicure wykonuje się za pomocą frezarki, która służy do ścierania zrogowaciałego naskórka ze stóp. Po zastosowaniu frezarki stopy są idealnie gładkie i czyste. Należy mieć na uwadze, że jej nieumiejętne użytkowanie w domu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, a nawet ran.
4. Wycinanie skórek
Należy wyjąć jedną stopę z naczynia z wodą i delikatnie osuszyć ją ręcznikiem. Następnie smarujemy skórki płynem lub oliwką do zmiękczania. Po krótkiej chwili zaczynamy odsuwać skórki drewnianym patyczkiem, a ich nadmiar wycinamy ostrymi cążkami. Nie wolno robić tego za głęboko, aby nie uszkodzić skóry i macierzy paznokcia. Po usunięciu skórek warto posmarować paznokcie oliwką.
5. Malowanie paznokci
Aby łatwo było nam malować paznokcie, powinnyśmy włożyć pomiędzy palce specjalny separator, który odgrodzi je od siebie ‒ w ten sposób unikniemy zabrudzenia. Następnie należy przetrzeć paznokcie zmywaczem, aby odtłuścić płytkę. Paznokcie malujemy bazą podkładową i po chwili nakładamy pierwszą warstwę lakieru, a gdy wyschnie, drugą. Na koniec kładziemy top nawierzchniowy. Aby lakier szybciej wysechł, a paznokcie były błyszczące, sięgamy po tak zwaną kropelkę.
Dodaj komentarz