Trądzikowi mówimy nie! Co zrobić, by mieć piękna buzię?

Krostki, zaskórniki, stany zapalne skóry. Trądzik w głównej mierze dotyka nastolatków, cierpią jednak na niego i dorośli. Jeżeli chcesz pozbyć się tych nieestetycznych niespodzianek, które co jakiś czas pojawiają się na twarzy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Otóż leczenie i pielęgnacja potrwają bardzo długo.

tradzik.jpg

Skąd ten trądzik?

Gruczoły łojowe pod wpływem zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej pielęgnacji i diety lub czynników genetycznych produkują nadmierną ilość sebum. Skóra pokrywa się tłustą warstwą, która zatyka pory i powoduje namnażanie bakterii. Do powstawania trądziku przyczynia się także zbyt agresywna pielęgnacja i wyciskanie krostek. Produkty z zawartością alkoholu lub innych silnie działających detergentów usuwają sebum wraz z ochronną warstwą skóry. Aby zabezpieczyć się przed promieniowaniem słonecznym i zanieczyszczeniami, a także aby pozostać nawilżoną, cera produkuje jeszcze więcej sebum. Skutek? Trądzik nasila się, pojawiają się nowe krosty i wągry.

Jak pokonać trądzik?

Zacznij od stosowania delikatnych kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej. Nie ma sensu używać produktów do skóry tłustej i trądzikowej, bo zazwyczaj to one powodują nasilenie się trądziku. Dobrym rozwiązaniem będą peelingi i kwasy (np. glikolowy, mlekowy) o małym stężeniu. Pierwsze efekty zauważysz po ponad miesiącu. Walkę z trądzikiem rozpocznij od dokładnego oczyszczania twarzy. Pamiętaj, aby co wieczór usuwać makijaż i zanieczyszczenia z porów skóry. Stosuj łagodne i skuteczne preparaty. Mydła zastąp płynem micelarnym, a żel z kwasem salicylowym – owocowym tonikiem. Czy wiesz, że w pielęgnacji cery trądzikowej świetnie sprawdzą się kremy nawilżające? Wybieraj takie, które nie mają właściwości komedogennych, nie zawierają parafiny, wazeliny i innych tłustych substancji. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Zwróć uwagę na składniki; w pielęgnacji skóry trądzikowej pomogą ci: ekstrakt z zielonej herbaty, wyciąg z rumianku, bratek oraz witaminy A, E i C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *