Jak dbać o podbródek? Sposoby na podwójny podbródek

Podbródek powinien być jędrny i sprężysty, a przede wszystkim pojedynczy. Podwójny podbródek nie tylko jest nieestetyczny, lecz także dodaje lat. Jakie są jego przyczyny i sposoby na podwójny podbródek? Na czym polega zabieg Face Lift, termoplastyka twarzy Therma RF, endermologia i lipoliza iniekcyjna oraz jaki te zabiegi kosmetyczne mają wpływ na podwójny podbródek?

Podwójny podbródek ‒ przyczyny

Za podwójny podbródek odpowiada nadwaga, genetyka, niewłaściwa postawa ciała, nadmierne opalanie się lub dojrzały wiek.

 1. Nadwaga
  Często podwójny podbródek występuje u ludzi otyłych. Niestety, odchudzanie nie zawsze rozwiązuje ten problem. Komórki tłuszczowe podbródka łączą się w większe grupy. Są słabo ukrwione, bo otacza je tkanka włóknista, która nie przepuszcza wystarczającej liczby naczyń krwionośnych. Tymczasem to właśnie dobre ukrwienie tkanek sprzyja spalaniu tłuszczu.
 2. Genetyka
  Niewykluczone, że podwójny podbródek został odziedziczony. Wtedy sprawa jest jeszcze trudniejsza, ponieważ u podstaw problemu leży tłuszcz brunatny. Tłuszcz brunatny jest jeszcze trudniejszy do spalenia niż żółty, który odkłada się na skutek nadwagi, ponieważ służy do magazynowania energii na czarną godzinę.
 3. Niewłaściwa postawa ciała
  Podwójny podbródek może być konsekwencją niewłaściwej postawy ciała, to znaczy garbienia się i wciskania głowy w ramiona. Wtedy mięśnie szyi wiotczeją, komórki tłuszczowe rozrastają się i pojawia się drugi podbródek. Co na to poradzić? Wystarczy się wyprostować, ściągnąć ramiona i spróbować połączyć łopatki. Chodzić należy z głową podniesioną, a nie zwieszoną. Ponadto nie można spać na grubej poduszce, aby broda nie opadała na klatkę piersiową, mięśnie nie wiotczały, a podbródek nie tracił sprężystości. Taką grubą poduszkę warto zastąpić płaskim jaśkiem lub specjalnym wałkiem.
 4. Nadmierne opalanie się
  Jaki wpływ na podwójny podbródek może mieć opalanie się? Taka forma spędzania wolnego czasu przyspiesza starzenie się skóry, to znaczy uszkadza włókna kolagenowe odpowiedzialne za sprężystość, i prowadzi do jej przesuszenia. Wszystko to sprawia, że skóra po 40. roku życia zaczyna po prostu obwisać.
 5. Dojrzały wiek
  Upływ czasu pozbawia skórę kolagenu i elastyny – białek nadających jej sprężystość i jędrność. W konsekwencji skóra przegrywa z grawitacją i zaczyna opadać, także na podbródku.

Sposoby na podwójny podbródek

Ćwiczenia likwidujące podwójny podbródek

Ładny owal twarzy pomagają przywrócić i utrzymać ćwiczenia, które polegają na napinaniu mięśni szyi i podbródka. Warto na nie poświęcić kilka minut dziennie. Oto przykładowe ćwiczenia ‒ należy:

 • głośno i wyraźnie wymawiać ciąg głosek: a, e, i, o, u;
 • wytrzymać około 2-3 minut z naprężoną i wyciągniętą szyją oraz lekko wysuniętą do przodu brodą. Stopniowo można wydłużać czas tego ćwiczenia do 5 minut;
 • wysunąć dolną szczękę i, napinając mięśnie, przesuwać ją na przemian w prawo i w lewo;
 • chodzić z książką położoną płasko na głowie;
 • energicznie oklepywać podbródek wierzchem dłoni lub delikatnie go szczypać po nałożeniu kremu;
 • pływać żabką, ponieważ ten styl wymaga wyciągania szyi.
Zabiegi kosmetyczne likwidujące podwójny podbródek
 • Face Lift a podwójny podbródek
  Zabieg Face Lift jest wykonywany za pomocą aparatu Cosmecanique Lift 6. Jest to masaż, który powoduje drenaż i stymulację mięśni twarzy i szyi oraz napina i wygładza skórę.
 • Termoplastyka twarzy Therma RF a podwójny podbródek
  Termoplastyka twarzy Therma RF wykorzystuje działanie fal radiowych, pobudza odbudowę włókien kolagenowych i poprawia owal twarzy. Ponadto zabieg wygładza zmarszczki i blizny.
 • Endermologia a podwójny podbródek
  Endermologia polega na masażu aparatem wyposażonym w dwie elektronicznie sterowane rolki umieszczone w hermetycznej komorze. Masaż stymuluje rozpad tłuszczu w komórkach.
 • Lipoliza iniekcyjna a podwójny podbródek
  Jeżeli problem jest zaawansowany i nic nie pomaga, warto zdecydować się na lipolizę iniekcyjną. Zabieg polega na wstrzykiwaniu fosfatydylocholiny za pomocą cieniutkich igieł. Jest to płynna lecytyna, którą stosuje się do leczenia zatorów tłuszczowych i rozpuszczania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, a od kilkunastu lat także do usuwania niechcianej tkanki tłuszczowej. Jak to działa? Fosfatydylocholina w zastrzyku podana do tkanki tłuszczowej powoduje rozerwanie komórek tłuszczowych. Następnie wraz z lipoproteinami jest transportowana do wątroby, gdzie tłuszcze rozpadają się i zostają wydalone z organizmu.

Lipoliza inieicyjna jest bezbolesna dzięki znieczuleniu maścią i zastosowaniu cienkich igieł. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienie i obrzęk oraz mogą pojawić się drobne siniaki. W wielu przypadkach efekt nastąpi w ciągu miesiąca, ale niekiedy potrzeba do tego dwóch zabiegów.

Efekt jest trwały, ponieważ dzięki lipolizie iniekcyjnej część komórek tłuszczowych zostaje zniszczona, tymczasem na skutek odchudzania komórki jedynie zmniejszają swoje rozmiary. Ryzyko obwisłej skóry nie istnieje, bo tłuszcz jest wydalany stopniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *