Betulina. Składnik, który przyspiesza regenerację skóry i wzrost włosów!

Betulina to składnik, który coraz częściej gości na etykietach i w składach kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz włosów. Co warto o nim wiedzieć? Że ma naprawdę interesujące właściwości, które czas poznać i oczywiście wykorzystać.

Betulinowe kosmetyki to dla wielu osób jeszcze nowość, choć da się zauważyć ich wzrastającą popularność. Coraz większe zainteresowanie produktami z betuliną swój początek ma w badaniach naukowców, którzy potwierdzili m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwirusowe tego składnika.

Co warto wiedzieć o betulinie, zanim zdecydujemy się wykorzystać w swojej pielęgnacji produkty właśnie z nią?

Betulina – chemia z natury

Niewiele mówiąca niektórym betulina to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w świecie roślin. Pozyskiwana jest najczęściej z kory leszczyny, grabu i kilku gatunków olchy, choć na skalę przemysłową betulinę czerpie się zazwyczaj z białej kory brzozy. Wystarczy wyciągnąć ekstrakt z kory brzozowej, aby zyskać kwas betulinowy o naprawdę ciekawych właściwościach. Niestety nie jest to łatwe, więc betuliny nie pozyskamy samodzielnie.

Zastosowanie betuliny

Jeśli chodzi o betulinę, to jest to naturalny składnik soku brzozowego. Bardzo łatwo znaleźć ją też w suplementach diety i maściach, ponieważ ma działanie lecznicze. Z tego samego powodu po zakup produktów z betuliną lepiej udać się do apteki. Tam też znajdziemy różnego rodzaju kosmetyki i dermokosmetyki z betuliną, które zapobiegają starzeniu się skóry oraz włosów, zachowując ich młody wygląd na dużo, dużo dłużej.

Jakie właściwości ma betulina?

Coraz bardziej doceniamy właściwości betuliny, bo jest to jeden z cenniejszych składników kosmetycznych zaczerpniętych wprost z natury. Co ciekawe, pojawia się coraz więcej badań na jego temat – aktualnie betulina testowana jest w leczeniu chorób wirusowych i nowotworów. Póki co w kosmetologi i farmaceutyce wykorzystuje się ja ze względu na działanie:

  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • antyalergiczne,
  • immunostymulujące,
  • antyoksydacyjne.

W kosmetykach betulina neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu procesy starzenia się zostają spowolnione. Jest w tym działaniu odmładzającym bardzo skuteczna, bo dodatkowo reguluje produkcję kolagenu i elastyny, dwóch białek fibrylarnych odpowiedzialnych za sprężystość skóry. Zapobiega też przebarwieniom, przynosi ukojenie i wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu rosną szybciej i stają się mocniejsze.

Podsumowanie

Na koniec warto dodać, że betulinę można stosować bez ograniczeń. Jako że działa przeciwzapalnie, można stosować ją nawet na wrażliwej lub trądzikowej cerze, a także przy problemach takich jak łupież czy swędzenie skóry głowy. Co więcej, wskazane jest stosowanie kosmetyków z betuliną, gdy mamy tego typu problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *