Zmagają się z nim i mężczyźni, i kobiety. U mężczyzn obserwuje się stopniową utratę włosów zaczynającą się od skroni. U kobiet włosy stają się cieńsze na całej głowie, a linia włosów nie cofa się. Łysienie androgenowe – co to jest, jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć?
Łysienie androgenowe – co to jest?
Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów. Łysienie androgenowe jest i było zawsze uważane za problem męski, ale występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć u tych ostatnich dużo rzadziej. Łysienie androgenowe określa się mianem łysieniem typu męskiego, gdy dotyczy mężczyzn, i łysieniem typu damskiego, kiedy dotyka kobiet.
Łysienie androgenowe – przyczyny
Chociaż androgeny, takie jak testosteron czy dihydrotestosteron, to grupa typowo męskich hormonów płciowych, występują one również u kobiet. Za łysienie androgenowe jest odpowiedzialny dihydrotestosteron (DHT), czyli aktywna forma testosteronu, która odpowiada za większość efektów jego działania. DHT osłabia mieszki włosowe mężczyzn i – rzadziej – kobiet. U zdrowych kobiet androgeny są one zdominowane przez żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogeny czy progestageny, dlatego nie powodują żadnych zaburzeń. W wyniku różnych czynników dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, które prowadzi do nadmiernej produkcji androgenów przez kobiety.
Przyczyny nadmiaru androgenów u kobiet, które powodują łysienie androgenowe:
- menopauza, okres okołomenopauzalny, ciąża, zażywanie leków hormonalnych, np. środków antykoncepcyjnych;
- nadczynność kory nadnerczy, np. w postaci zespołu Cushinga;
- zespół policystycznych jajników;
- nowotwory nadnerczy;
- nowotwory jajnika.
Łysienie androgenowe często ma podłoże genetyczne.
Łysienie androgenowe – jak z nim walczyć?
O ile u mężczyzn łysienie androgenowe jest czymś naturalnym, o tyle kobiety powinny próbować z nim walczyć. Tę walkę należy rozpocząć od wykonania badań:
- hormonalnych;
- włosów dodatkowych, a zwłaszcza trichogramu, który ocenia wygląd korzeni włosowych i określa ilość włosów w poszczególnych fazach cyklu włosowego;
- biopsji.
Właściwa diagnostyka pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia.
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zdecydować się na przeszczep włosów.
Dodaj komentarz