Dlaczego tracę włosy? Łysienie androgenowe

Zmagają się z nim i mężczyźni, i kobiety. U mężczyzn obserwuje się stopniową utratę włosów zaczynającą się od skroni. U kobiet włosy stają się cieńsze na całej głowie, a linia włosów nie cofa się. Łysienie androgenowe – co to jest, jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć?

Łysienie androgenowe – co to jest?

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów. Łysienie androgenowe jest i było zawsze uważane za problem męski, ale występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć u tych ostatnich dużo rzadziej. Łysienie androgenowe określa się mianem łysieniem typu męskiego, gdy dotyczy mężczyzn, i łysieniem typu damskiego, kiedy dotyka kobiet.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Chociaż androgeny, takie jak testosteron czy dihydrotestosteron, to grupa typowo męskich hormonów płciowych, występują one również u kobiet. Za łysienie androgenowe jest odpowiedzialny dihydrotestosteron (DHT), czyli aktywna forma testosteronu, która odpowiada za większość efektów jego działania. DHT osłabia mieszki włosowe mężczyzn i – rzadziej – kobiet. U zdrowych kobiet androgeny są one zdominowane przez żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogeny czy progestageny, dlatego nie powodują żadnych zaburzeń. W wyniku różnych czynników dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, które prowadzi do nadmiernej produkcji androgenów przez kobiety.

Przyczyny nadmiaru androgenów u kobiet, które powodują łysienie androgenowe:

  • menopauza, okres okołomenopauzalny, ciąża, zażywanie leków hormonalnych, np. środków antykoncepcyjnych;
  • nadczynność kory nadnerczy, np. w postaci zespołu Cushinga;
  • zespół policystycznych jajników;
  • nowotwory nadnerczy;
  • nowotwory jajnika.

Łysienie androgenowe często ma podłoże genetyczne.

Łysienie androgenowe – jak z nim walczyć?

O ile u mężczyzn łysienie androgenowe jest czymś naturalnym, o tyle kobiety powinny próbować z nim walczyć. Tę walkę należy rozpocząć od wykonania badań:

  • hormonalnych;
  • włosów dodatkowych, a zwłaszcza trichogramu, który ocenia wygląd korzeni włosowych i określa ilość włosów w poszczególnych fazach cyklu włosowego;
  • biopsji.
    Właściwa diagnostyka pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zdecydować się na przeszczep włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *