Peptydy – poajwiaja się w opisie kremu i od razu robi się powazniej – masz nadzieję, że trzymasz w dłoni nie byle jaki krem. Czy peptydy zasługują na taki podziw? Czy to tylko komercyjny składnik owiany legenda?dziś przyglądamy się peptydom w kosmetykach.czy warto mieć peptydowy krem do twarzy, czy może postawić na “stary, sprawdzony retinol”?
Czym są peptydy kosmetyczne?
Można powiedzieć, że to specjalna grupa cząstek – oddział do zadań specjalnych. Są to związki, które tworzą do spółki aminokwasami maleńkie, krótkołańcuchowe biała. Te białka kosmetologii udaje się dziś tworzyć w laboratoriach.
Ich funkcja w pielęgnacji jest bardzo prosta, ale niezwykle ważna: peptydy są przekaźnikami informacji Oznacza to, ze to właśnie one wpływają na komórki skóry, “prosząc” je o to by działały sprawniej i mocniej się regenerowały.
Jak działają peptydy na skórę?
- ZMUSZAJĄ, JĄ DO REGENERACJI
- POPRAWIAJĄ GĘSTOŚĆ SKÓRY
- SPŁYCAJĄ ZMARSZCZKI
Dla kogo będą odpowiednie peptydy w kosmetykach?
Ponieważ ich domeną jest wygładzanie skory, spłycanie zmarszczek i poprawa gęstości naskórka, peptydy najczęściej zaleca się osobom o dojrzałej cerze, z pierwszymi, lub zaawansowanymi oznakami starzenia.
Podział peptydów ze względu na działanie
Czy wiesz, że peptydy mają różne postacie i spełniają różne funkcje w kremach? Ogólnie peptydy dzielimy na:
1. PEPTYDY SYGNAŁOWE
Ważne i cenione w kosmetologii peptydy: ich rola jest stymulacja włókien kolagenowych do wzmożonej produkcji kolagenu, elastyny i fibronektyny, a także gliozaminoglikanów w skórze. Skóra po takiej peptydowej kuracji staje się gładka i jędrna.
2. PEPTYDY TRANSPORTUJĄCE
Transportujące, ponieważ te peptydy pomagają innym cennym składnikom, przenikać wgłąb skóry. Najpopularniejszym peptydem z rodziny transportujących jest pochodzący z miedzi peptyd, który ma dodatkowo właściwości kojące, gojące i naprawia niedoskonałości skóry.
3. NEUROPEPTYDY
To kolejna grupa genialnych neuroprzekaźników, określana nie bez powodu jako “botoks bez igieł”. Są one powszechnie i chętnie wykorzystywane w kremach anty-aging. Jeszcze lepiej działają w serum do twarzy, ponieważ hamują one skurcze włókien mięśniowych, a przez to hamują intensywność mimiki twarzy. To zapobiega powstawaniu zmarszczek i są poważną bronią do walki z oznakami starzenia. Oczywiście nie działają z tak siłą jak botoks, do którego są porównywane, jednak stałe i nieprzerwane stosowanie neuropeptydów daje spektakularne efekty – widać różnicę gołym okiem.
Jak stosować peptydy i o czym wiedzieć?
- peptydy to nie jest ostateczność przy walce ze zmarszczkami; warto stosować je dużo wcześniej profilaktycznie, nawet jeśli nie mamy większych problemów z procesem starzenia się skóry; peptydy są zalecane już po 30 roku życia;
- peptydy nadają się do stosowania przez cały rok, są też idealne do każdego rodzaju skry, nie wywołują żadnego podrażnienia czy zaczerwienienia skóry, nie uczulają, więc nie musisz się obawiać, jeśli nałożyłaś je na twarz i zapominałaś o kremie UV;
- peptydy nie lubią jednak kwaśnego środowiska, więc podczas stosowani peptydów nie nakładaj na buzię kwasów złuszczających, retinolu czy witaminy C.
Dodaj komentarz