Czy łysienie jest odwracalne? Sposoby na przywrócenie gęstych i mocnych włosów

Łysienie następuje na skutek stopniowego obkurczania się korzeni włosów. W miejscu normalnego włosa wyrasta miękki, bezbarwny meszek, który dość szybko wypada i pozostawia po sobie wyłysienie. Jak przebiega łysienie u mężczyzn, a jak u kobiet? Na czym polega tak zwane łysienie męskie i które rodzaje łysienia są odwracalne? Jakie są sposoby na przywrócenie gęstych i mocnych włosów?

Łysienie u mężczyzn i u kobiet

U mężczyzn łysienie przebiega według następującego schematu: albo linia włosów cofa się stopniowo, albo na czubku głowy pojawia się okrągła powierzchnia (tak zwana tonsura). Z kolei kobiety najczęściej łysieją na czubku głowy, zazwyczaj z powodów hormonalnych. Kobiety można leczyć za pomocą leków o działaniu antyandrogennym, a mężczyzn ‒ z uwagi na możliwe działania niepożądane ‒ nie.

Łysienie tak zwane męskie

Łysienie męskie (które spotyka także kobiety) to permanentna postać łysienia, która zwykle rozpoczyna się po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Jego przyczyną jest dziedziczna nadwrażliwość mieszka włosowego na androgeny, czyli na dihydrotestosteron. DHT, wytwarzany z testosteronu w wyniku działania enzymu 5-alfa-reduktazy, sprawia, że komórki włosa nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi. To prowadzi do niedoboru substancji odżywczych i skraca cykl wzrostu włosa, czyli fazę anagenową. Większość włosów wchodzi w fazę telogenową, a te, które odrastają, są cieńsze i nie osiągają takiej długości jak poprzednie.

Odwracalne rodzaje łysienia

Odwracalne rodzaje łysienia to łysienie rozlane i plackowate.

  • Łysienie rozlane jest widoczne na szczycie głowy i zakolach czołowych oraz prowadzi do rozproszonego przerzedzenia włosów. Przyczyną może być endogenne i egzogenne uszkodzenie mieszka włosowego w czasie fazy anagenowej, po której włosy zbyt wcześnie wchodzą w fazę telogenową (fazę spoczynku).
  • Łysienie plackowate charakteryzuje się występowaniem ostro ograniczonych miejsc ‒ okrągłych lub owalnych. W przypadku włosów szpakowatych wypadają przede wszystkim te, które jeszcze mają pigment, co wpływa na ogólną zmianę kolorytu włosów. U podstaw tych schorzeń leży autoimmunizacja przeciw własnym mieszkom włosowym, która może mieć podłoże genetyczne.

Sposoby na przywrócenie gęstych i mocnych włosów

Przed rozpoczęciem leczenia łysienia należy dokładnie określić przyczyny, ponieważ wypadanie włosów może być objawem ciężkiej choroby. W takiej sytuacji, mimo konsekwentnego stosowania odpowiednich preparatów, nie uzyskamy pożądanych efektów, a jedynie opóźnimy proces łysienia.

Najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie gęstych i mocnych włosów jest zastosowanie preparatów łączonych, które zawierają wyciągi roślinne i substancje pobudzające przemianę materii włosa.

Trycholodzy i dermatolodzy uważają, że kofeina odgrywa kluczową rolę w pobudzaniu krążenia i ukrwienia skóry oraz stymulowaniu włosa do wzrostu. Ponadto jest odpowiedzialna za hamowanie enzymu 5-alfa-reduktazy, a tym samym wydłuża fazę wzrostu włosa.

Warto udać się do trychologa, który za pomocą trichogramu określi stosunek ilościowy włosów w poszczególnych fazach. Wzorcowo 85% włosów powinno znajdować się w fazie anagenowej, 1% w fazie katagenowej, a 14% w fazie telogenowej. Jeżeli w fazie anagenowej jest znacznie mniej niż 85% włosów, wzrost włosów jest zaburzony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *