Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Kosmetyki do cery wrażliwej

Skóra wrażliwa potrzebuje bardzo delikatnego traktowania. Najlepiej działają na nią kosmetyki z apteki o właściwościach kojących i silnie nawilżających. Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Jakie kosmetyki i dieta są polecane do cery wrażliwej? Czego nie wolno cerze wrażliwej?

Jaka jest cera wrażliwa?

Skłonność do wrażliwej cery jest genetyczna i objawia się w różnym wieku pod wpływem czynników takich jak:

 • stosowanie kosmetyków o zbyt intensywnym działaniu lub zbyt wielu preparatów jednocześnie;
 • zanieczyszczenia powietrza;
 • chlorowana woda;
 • promieniowanie ultrafioletowe;
 • stres.

Cerę wrażliwą częściej mają kobiety niż mężczyźni, ponieważ ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza. To nieprawda, że jedynie skóra sucha może być wrażliwa. Także osoby o cerze mieszanej i tłustej mogą reagować przesadnie na niektóre składniki kosmetyków.

Kosmetyki dla cery wrażliwej

Skóra wrażliwa jest tak delikatna, że nawet najłagodniej przeprowadzone oczyszczanie i demakijaż może doprowadzić do podrażnień. Zamiast wody z mydłem i popularnych żeli do mycia twarzy warto stosować miksturę apteczną na bazie oleju lnianego. Opcjonalnie można sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej. Są wśród nich mleczka, toniki i emulsje myjące, których nie trzeba spłukiwać wodą (ewentualnie można użyć do tego celu wody przegotowanej lub mineralnej). Kosmetyki do cery wrażliwej należy kupować w aptece. Powinny zawierać jedynie składniki kojące i silnie nawilżające (im krótszy skład, tym mniejsze ryzyko zaczerwienienia, pieczenia i innych reakcji alergicznych).

Dieta dla cery wrażliwej

Osoby o cerze wrażliwej powinny odstawić czarną, zwłaszcza mocną, herbatę i zastąpić ją herbatą owocową, ziołową i zieloną. Należy zrezygnować także z alkoholu, kawy, napojów gazowanych, papierosów i ostrych potraw.

Czego nie wolno cerze wrażliwej?

Cera wrażliwa źle reaguje na przejściowe pory roku. Równie dotkliwe są dla niej nagłe zmiany temperatury z bardzo wysokich na bardzo niskie i na odwrót. Z tego powodu w przypadku osoby o cerze wrażliwej powinny unikać wchodzenia do klimatyzowanych pomieszczeń wprost z upału lub z nagrzanych budynków. Solarium, które jak mało co potrafi rozjuszyć wrażliwą skórę, także nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak silny wiatr z zacinającym deszczem i pierwsze chłody (gdy tylko zaczyna być chłodno, nie należy wychodzić z domu bez podwójnej warstwy kremu do twarzy).

Podsumowując, w przypadku cery wrażliwej nie wolno:

 • długo przebywać w klimatyzowanych i przegrzanych pomieszczeniach;
 • palić papierosów i przebywać w zadymionych pomieszczeniach;
 • wystawiać skóry twarzy na nagłe zmiany temperatur oraz działanie silnego wiatru i zacinającego deszczu;
 • chodzić do solarium;
 • nosić syntetycznych materiałów (konkretnie czapek i szalików);
 • stosować kosmetyków z dodatkiem kwasów owocowych, alkoholu, retinolu oraz witaminy A i C (z kolei wyciąg z melisy, rumianku lub nagietka, a także pantenol, gliceryna, alantoina oraz witamina A i E to najmniej podrażniający zestaw składników).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *