5 rzeczy, których nie wiesz o potrzebach swojej skóry

Nasza skóra wymaga troski. Niezależnie od tego, ile mamy lat i jaki jest jej rodzaj. Tylko odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować jej młody wygląd na dłużej. Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć o potrzebach swojej skóry. Sprawdź, czy je znasz!

Codzienna pielęgnacja skóry to klucz do jej pięknego wyglądu. Każdy rodzaj skóry, bez wyjątków, potrzebuje kilku istotnych działań z naszej strony np. nawilżania. Niewiele osób wie, że te pięć prostych czynności, to właśnie recepta na piękną skórę bez problemów takich jak np. trądzik lub przebarwienia. Istotne jest, aby pamiętać o nich wszystkich i nie powielać popularnych mitów na temat pielęgnacji skóry w domu.

Czy wiesz, czego potrzebuje twoja skóra?

Wydaje ci się, że wiesz, jak dbać o swoją skórę i zachować ją w dobrej kondycji? Sprawdź, czy na pewno znasz te pięć faktów o jej potrzebach.

FAKT 1. Nawet tłusta skóra wymaga nawilżania

Choć w wielu poradnikach podkreślane jest, że każda skóra potrzebuje nawilżenia, nadal popełniamy dwa istotne błędy. Pierwszym jest niestosowanie produktów nawilżających do cery tłustej, bo wydaje nam się, że ich nie potrzebuje. Drugim jest brak pielęgnacji nastawionej na nawilżanie, gdy skóra jest w dobrej kondycji.

Warto pamiętać, że regularne nawilżanie skóry to podstawa każdej pielęgnacji. Nie powinniśmy sięgać po produkty nawilżające tylko, gdy nasza skóra jest przesuszona – ta tłusta, mieszana lub całkiem normalna też potrzebuje nawodnienia, choć zapewne w mniejszym stopniu.

FAKT 2. Ochrona UV jest niezbędna skórze nie tylko latem

Kolejnym z popełnianych błędów jest zbyt rzadkie stosowanie produktów chroniących przed słońcem, podczas gdy ochrona UV jest potrzebna przez cały rok – nawet zimą lub w cieniu skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, dla którego jedyną barierą jest dobry krem z filtrem lub naturalny olej o wysokim współczynniku SPF.

Warto pamiętać o tym, żeby chronić skórę niezależnie od pory dnia i pory roku, ponieważ słońce przyspiesza starzenie się skóry i może prowadzić do jej chorób. Co ciekawe, opalenizna to tarcza obronna skóry (melanina pochłania promienie UV) – dążenie do uzyskania jak najbardziej brązowego odcienia skóry, to nic innego jak działanie na niekorzyść naszej skóry, która musi się bronić przed słońcem.

FAKT 3. Demakijaż i oczyszczanie są bardzo ważne

Każdej z nas zdarzyło się kiedyś pójść spać w makijażu lub z niedokładnie umytą buzią. To nic złego, jeśli ma miejsce raz i więcej się nie powtarza. Trzeba jednak wiedzieć, że nieoczyszczanie skóry z makijażu, zabrudzeń i toksyn to duży błąd w codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ każda taka nieproszona cząsteczka, która osiada na naszej skórze, utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie – skóra nie może oddychać, pory się zatykają, pojawiają się zaskórniku oraz podrażnienia.

Warto pamiętać, że codzienny demakijaż i oczyszczanie to podstawa w pielęgnacji, tuż obok domowych zabiegów nawilżających. Co ważne, jeśli skóra będzie dobrze nawilżona, to również substancje odżywcze z kosmetyków zadziałają efektywniej.

FAKT 4. Każda skóra potrzebuje olejków

Tak samo, jak ważne jest regularne nawilżanie skóry, tak samo istotne jest to, żeby to nawilżenie zachować jak najdłużej. I tutaj przydają się składniki, które tworzą na skórze warstwę okluzyjną i dbają o zachowanie prawidłowego poziomu nawilżenia – to emolienty.

Najpopularniejsze i najbardziej naturalne są olejki kosmetyczne, tłoczone na zimno, nierafinowane i bogate w cenne kwasy tłuszczowe. To one odbudowują naturalną barierę hydrolipidową i wzmacniają ochronę skóry przed jej wysychaniem. Są potrzebne każdej skórze, niezależnie od jej rodzaju, więc po naturalne olejki powinien sięgać każdy.

FAKT 5. Cera trądzikowa nie może być wysuszana

Na koniec ostatni fakt, który może zaskoczyć wiele osób. Chodzi o cerę trądzikową i jej wysuszanie – to błąd, za który możemy zapłacić pogorszeniem jej kondycji. Warto zapamiętać, że nie wolno wysuszać skóry trądzikowej. Zasuszenie trądziku nie pozwoli się go pozbyć, bo przyczyną są najczęściej bakterie. Wysuszając skórę, pogarszamy jej kondycję.

Nawet, gdy borykamy się z trądzikiem i nasza skóra jest wyjątkowo skłonna do przetłuszczania się, nie zapominajmy, że najważniejsze jest nawilżanie. Dobrze nawilżona skóra łatwiej się regeneruje i radzi sobie ze zwalczaniem trądziku. Jest też mniej narażona na ewentualne blizny po wypryskach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *