Włosy mogą mieć różną strukturę: mogą być proste, falowane lub kręcone. Zazwyczaj jest tak, że ci, których natura obdarzyła prostymi włosami, marzą o falach lub lokach, a ci, których włosy są z natury kręcone, chcieliby mieć włosy delikatnie falowane lub całkowicie proste. Na szczęście, włosy można zarówno wyprostować, jak i pokręcić. Wiele osób unika prostownic, lokówek, a nawet suszarek, ponieważ obawia się, że te urządzenia pogorszą kondycję ich włosów. Coś w tym jest: nawet najnowocześniejsze narzędzia fryzjerskie mają negatywny wpływ na ich stan. Wobec tego jak wyprostować włosy bez użycia prostownicy?
Jakie włosy są podatne na prostowanie?
Nie każdy typ włosa jest w równym stopniu podatny na prostowanie. Im grubsze i gęstsze włosy, tym ich skręt jest wyraźniejszy i mocniejszy, a co za tym idzie – tym trudniej takie włosy wyprostować i osiągnąć trwały efekt. Jeżeli włos jest cienki lub falowany, to wyprostowanie go nie będzie stanowiło większego problemu, ale z pewnością zajmie dużo czasu. Ponadto w przypadku tego rodzaju włosa efekt prostych kosmyków utrzyma się dłużej.
Przy prostowaniu włosów znaczenie ma także ich długość. Im włos dłuższy, tym cięższy, a w efekcie tym trudniej mu się skręcić, podnieść i pofalować. Na długich włosach wszystkie metody prostowania działają łatwiej i dłużej, zwłaszcza jeżeli ich końcówki nie są zniszczone.
Jakie produkty ułatwią prostowanie włosów?
Ciężkie maski do włosów i odżywki z silikonami, które oblepią i obciążą włos, sprawią, że ten ostatni będzie bardziej podatny na prostowanie. Włosy należy dokładnie spłukiwać, aby nie pozostały tłuste.
Jak wyprostować włosy bez użycia prostownicy?
Chociaż drogerie oferują szeroki wachlarz produktów do prostowania włosów, coraz chętniej wybieramy stare, domowe sposoby. Prawie nikt do końca nie wie, na jakie substancje i połączenia substancji jest uczulony. Domowe sposoby są proste i jeżeli nam nie służą, świadomie ich unikamy (osoba uczulona na miód nie stosuje maseczki na jego bazie).
Szampony i odżywki prostujące
Mimo korzyści płynących z domowych sposobów prostowania włosów, wiele osób decyduje się na gotowe produkty drogeryjne. W sklepach można znaleźć całe linie produktów, które sprawią, że nasze włosy będą proste. Niestety, tego typu kosmetyki nie zapewniają długotrwałego efektu, zwłaszcza w przypadku ciężkiego skrętu. Z tego powodu warto wspomagać się innymi metodami, na przykład odpowiednim sposobem suszenia włosów.
Prostowanie włosów „na suszarkę”
Prostowanie włosów „na suszarkę” to bardzo stara metoda. Stosuje się ją, odkąd powstały suszarki do włosów, a nie wynaleziono prostownic. W tym celu najlepiej sprawdzi się suszarka, która ma różne temperatury powietrza i funkcję jonizacji. Dzięki jonizacji włosy zyskują połysk. Przed zastosowaniem suszarki mokre włosy należy rozczesać na prosto, po czym suszyć je letnim podmuchem od nasady po końce. Suszarkę trzeba ustawić nad głową i kierować strumień powietrza w dół.
Prostowanie włosów na wsuwki
Jeżeli jesteśmy wiecznie spóźnione, możemy wyprostować włosy w nocy. W tym celu należy związać mokre włosy w ciasny koński ogon z tyłu głowy i poczekać, aż kosmyki będą tylko lekko wilgotne. Wtedy przypinamy rozprostowane pasma włosów wsuwkami do głowy w sposób przypominający opaskę. Rano włosy nie będą idealnie proste, ale krócej potrwa ich modelowanie.
Keratynowe prostowanie włosów
Wprawdzie ten zabieg wykonuje się przy użyciu prostownicy, to jednak nie wpływa on ujemnie na kondycję włosa. Dzieje się tak dlatego, że zastosowane produkty keratynowe odbudowują włos i uniemożliwiają jego zniszczenie podczas prostowania. Keratynowe prostowanie włosów można wykonywać samodzielnie lub u fryzjera. Efekt może utrzymywać się nawet przez 3 miesiące.
Prostowanie włosów szałwią
Ta roślina może przyciemniać kolor włosów, dlatego na prostowanie włosów szałwią powinny decydować się kobiety ciemnowłose. Aby przygotować się do zabiegu, wystarczy zalać gorącą wodą dwie saszetki szałwii i trzymać je pod przykryciem przez około 10 minut. Po wyjęciu saszetek i ostudzeniu naparu należy przelewać nim włosy, po czym je wysuszyć. Płukanie włosów szałwią przesusza włosy, dlatego nie powinno się tego robić codziennie.
Prostowanie włosów skrobią ziemniaczaną
Skrobia obciąża włosy w takim samym stopniu jak silikony, dlatego można nią wzbogacać ulubione maski i odżywki, które następnie spłukujemy. W efekcie włos będzie cięższy, bardziej podatny na prostowanie i dłużej pozostanie prosty.
Prostowanie włosów naftą kosmetyczną
Naftę należy wetrzeć we włosy samodzielnie lub w połączeniu z ciężkimi olejami. Pozostawiamy ją na włosach na godzinę lub dwie, po czym je myjemy. Nafta działa podobnie jak skrobia i oleje, to znaczy obciąża, a w konsekwencji rozprostowuje włos.
Dodaj komentarz