Z włosami u trychologa – jak wygląda wizyta i kiedy należy go odwiedzić?

Problemy z włosami i skórą głowy bywaj a tak powszechne, ze istnieje nawet dziedzina która się nimi zajmuje oraz specjalista do spraw wszelkich przypadłości związanych stricte z włosami i skórą, z której wyrastają. Trychologia, czyli nauka o włosach i chorobach z nimi związanych to domena lekarza włosów, czyli trychologa. Kim tak naprawdę jest trycholog? Czym się zajmuje? Czy warto do niego chodzić?

trycholog-kto-to-jest.jpg

Trychologia wcale nie jest skomplikowaną i nieuzasadnioną nazwą dla tej dziedziny wiedzy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że trichos z greckiego oznacza włosy. Od tego rzeczownika powstała nazwa zawodu, czyli trycholog. Jakimi dziedzinami, czy może lepiej: problemami z włosami i skórą głowy zajmuje się trycholog i czego dokładnie dotyczy trychologia?

  • wszelkiego rodzaju i typu łysienie (od dziedzicznego czyli genetycznego, przez hormonalne aż po łagodne, sezonowe wypadanie włosów);
  • wady rozwojowe włosów;
  • urazy i uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne włosów;
  • łojotok, łuszczyca i łupież oraz wszelkie choroby skóry głowy;
  • silnie przesuszone włosy;
  • silnie przesuszona, wrażliwa skóra głowy;
  • zahamowanie wzrostu włosów;
  • przedwczesne siwienie;
  • silne rozdwajanie się włosów.

Trychologia to nauka, która opiera swa wiedzę nie tylko a zdobyczach współczesnej medycyny i znajomości ludzkiego organizmu oraz budowie i cyklu wzrostu włosa. Trycholog wykorzystuje również wiedzę z zakresu fryzjerstwa, kosmetologii, dermatologii,. Fizjoterapii a nawet psychologii (przy depresji i zaburzeniach psycho – somatycznych pacjent gubi nadmierną ilość włosów, a często sam, nieświadomie sobie je wyrywa).

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog ma za zadanie przeprowadzić dokładną analizę stanu, wyglądu i zdrowia naszych włosów – od cebulki aż po same końce. Jest w stanie powiedzieć wiele o kondycji naszej skóry głowy, potrafi tez wcześnie wykryć wiele chorób związanych z włosami lub naskórkiem. Trycholog jest tez w stanie określić porowatość naszych włosów, co jest dosyć istotnym aspektem związanym z pielęgnacją włosów, a dokładniej: z wyborem odpowiedniej pielęgnacji

Trycholog jest też w stanie zdiagnozować to, jaki jest nas ogólny stan zdrowia – eksperci są w stanie wykryć depresję oraz szereg innych nerwic i chorób z dziedziny psychologii – takie zaburzenia są bowiem często bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wypadania włosów.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Podczas pierwszej wizyty trycholog zakłada nam (a dokładniej: naszym włosom) specjalną kartę, do której dołączony jest kwestionariusz z pytaniami na temat włosów, sposobów ich pielęgnacji, ewentualnymi chorobami, zażywanymi lekami, stylem życia. Jest to swego rodzaju”wywiad środowiskowy” dla włosów.

Podczas pierwszej wizyty trycholg może pytać o wszystko – o sytuację życiową, nasz stan emocjonalny, przebyte choroby, zażywane leki, dziedziczność chorób, ewentualną antykoncepcję i gospodarkę hormonalną organizmu, a także – przede wszystkim – o sposób pielęgnacji włosów: to, jak i czym je myjesz, czego używasz do pielęgnacji, stylizacji itd.

Wizyta u trychologa – jak się do niej przygotować?

Aby wizyta była jak najbardziej miarodajna, a badania wiarygodne – przed spotkaniem z trychologiem nie należy myc włosów przez (przynajmniej) dobę. Dzięki temu trycholog będzie w stanie ocenić to, jak pracują Twoje gruczoły łojowe w skórze oraz jaki jest stopień keratynizacji naskórka. Włosy powinny być wolne od wszelkiego rodzaju środków do stylizacji, dlatego przed wizytą u trychologa nie powinnaś używać żadnych lakierów, sprayów do układania czy prostowania włosów, pianek ani żeli.

Wizyta u trychologa – co ze sobą zabrać?

Bardzo ułatwisz trychologowi pracę i przyspieszysz wyniki badań włosów i skóry głowy, jeśli na wizytę do niego zabierzesz komplet badań ogólnych. Dzięki temu trycholog będzie mógł szybciej wystawić diagnozę dotyczącą stanu włosów i skóry. Jakie badania najlepiej zrobić zawczasu?

  • badania ogólne – morfologia, witamina B12, ferrytyna, poziom elektrolitów, żelaza, miedzi, cynku;
  • badania hormonalne – jeśli masz jakiekolwiek hormonalne komplikacje, lub np. zażywasz leki antykoncepcyjne warto zbadać poziom hormonów;
  • badania tarczycowe – jeśli masz problemy z tarczycą warto zrobić badania typu TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciała tarczycowe.

Wizyta u trychologa – jak wygląda badanie trychologiczne?

Głównym badaniem trychologicznym jest tzw. trichoskopia, czyli badanie obrazowe skóry i włosów za pomocą powiększającej 200-krotnie mikrokamery. Dzięki niemu trycholog określa stan skóry głowy, jej i rodzaj, a także stan mieszka włosowego, naczyń krwionośnych oraz porowatość włosów, czyli stopień odchyleń keratynowych łusek na powierzchni włosa. . Dzięki temu może wystawić diagnozę i indywidualnie dobrać rodzaj zabiegów oraz farmaceutyków dopasowanych stricte do Twojego problemu.

Trycholog – opinie: czy warto do niego iść?

Trycholog zajmuje się nie tylko poważnymi problemami z włosami i skórą głowy – warto do niego iść, gdy czujemy że stan naszych włosów drastycznie się pogorszył. Pomoże nam on określić porowatość włosów i dobrać odpowiednia pielęgnację.

Wiele kobiet i mężczyzn korzystających z usług trychologa wystawia tej terapii bardzo dobre opinie i twierdzi, ze ta wizyta często pozwoliła zdiagnozować inne przypadłości (np. hormonalne). Ważne jest to, aby podczas wizyty niczego nie zatajać – od naszych odpowiedzi może zależeć trafność diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *