Spierzchnięte usta to problem, który dotyczy większość ludzi, zwłaszcza zimą. Najczęściej są skutkiem wyziębienia ust i stosowania niewłaściwych kosmetyków, ale nie tylko. Zwykłe błyszczyki i pomadki do ust nie zapewniają wargom należytej ochrony przed chłodem i innymi czynnikami zagrażającymi ich kondycji. Z tego powodu należy wybierać takie produkty ochronne do ust, w których skład wchodzą witaminy i wyciągi roślinne, na przykład olej z wiesiołka. Jakie są sposoby na spierzchnięte i pękające usta oraz ich przyczyny?
Spierzchnięte usta – przyczyny
Spierzchnięte usta mogą mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich to:
- długotrwałe przebywanie w suchych pomieszczeniach lub na chłodzie;
- spożywanie pikantnych i słonych potraw;
- oblizywanie ust na dworze;
- zaburzenia hormonalne;
- niedobór witamin z grupy B;
- nadwrażliwość na składniki pomadki i innych kosmetyków do ust;
- stosowanie pomadek zawierających alkohol.
Spierzchnięte usta – sposoby
Jest wiele sposobów na spierzchnięte usta. W drogeriach dostępne są gotowe peelingi do ust. Peeling do ust można zrobić także samodzielnie – na bazie oliwy z oliwek i brązowego cukru. Oczyszczanie ust wykonasz również za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. W ten sposób usuniesz martwy naskórek i suchą skórę, dzięki czemu usta będą gładkie i gotowe na nawilżenie. Peeling do ust należy stosować dwa razy w tygodniu. W efekcie wargi będą lepiej ukrwione, a stary naskórek zostanie złuszczony.
Po oczyszczeniu ust warto zadbać o ich nawilżenie i regenerację. W tym celu wargi można posmarować miodem i dopilnować, żeby ten ostatni pozostał na ustach jak najdłużej. Raz w tygodniu warto nakładać na usta grubą warstwę balsamu, uniwersalnego kremu, maści z witaminą A lub wazeliny, z kolei przed wyjściem z domu należy je posmarować balsamem z filtrem UV.
Na co dzień stosuj dobrej jakości pomadkę przez cały dzień. Wybieraj produkty na bazie wazeliny i przeznaczone dla bardzo suchych ust. Jeżeli Twoje wargi są nadmiernie wysuszone, a kąciki ust – popękane, nakładaj na nie łagodny, hipoalergiczny krem i łagodny środek antyseptyczny, na przykład olejek z drzewa herbacianego. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie.
Aby szybko poprawić kondycję ust, zaciśnij między wargami kawałek pomarańczy. Dzięki temu Twoje wargi odzyskają zdrowy wygląd już po kilku minutach. Chociaż to skuteczna metoda, nie jest trwała. Warto się nią wspomóc, gdy potrzebujemy krótkotrwałego efektu.
Twoje usta mogą być spierzchnięte z powodu ogólnego odwodnienia organizmu. Aby wyeliminować tę przyczynę, spożywaj przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.
Pękające usta – sposoby
Na pękające usta też są sposoby.
Po pierwsze, pękające usta potrzebują odpowiedniego natłuszczenia. W tym celu dawniej stosowano tłuszcz gęsi lub kaczy, który z czasem ustąpił miejsca olejkowi kokosowemu, oliwie z oliwek lub maśle shea. Wszystkie te produkty są dostępne w większości drogerii. Usta należy natłuszczać tak często, jak to możliwe.
Przy wyborze kosmetyków do ust warto wczytać się w ich skład. Jeżeli zawierają alkohol, lepiej ich nie stosować na pękające usta, ponieważ ten ostatni z pewnością pogorszy ich kondycję, a konkretnie jeszcze bardziej je wysuszy. W celu leczenia ust warto wykorzystywać jedynie jadalne substancje takie jak miód, który stanowi naturalne źródło wielu składników odżywczych.
Aby zapobiec pierzchnięciu ust, należy zrezygnować na jakiś czas ze słonych i pikantnych potraw. Te ostatnie podrażniają chore usta, które w konsekwencji stają się suchsze oraz bardziej popękane i bolące.
Zdarza się, że leczenie bolących ust trwa nawet tydzień. O ile to możliwe, warto przez ten czas pozostać w domu – to najprostszy sposób na uniknięcie wiatru i mrozu. Gdy jednak musimy wyjść z domu, należy posmarować usta grubą warstwą ochronnego balsamu.
Dodaj komentarz