Niepokorna tłusta cera – najlepsze triki makijażowe i pielęgnacyjne

Przetłuszczająca się skóra może (i niesie) ze sobą perspektywę ładniejszej buzi w wieku dojrzałym i później pojawiających się zmarszczek, jednak życie z nią na co dzień nie jest przyjemne: sebum szybko rujnuje cały makijaż, a twarz świeci się i wygląda nieestetycznie już w krótkim czasie po wyjściu z domu. Do tego często dochodzą otwarte pory skóry oraz zaskórniki i krostki. Jak okiełznać tłustą skórę? Nie jest to łatwe, ale dzięki nam poznasz proste sztuczki i niebanalne triki na doskonale wyglądającą, (nie)tłustą buzię.

tlusta-skora-jak-dbac.jpg

Tłusta cera – triki pielęgnacyjne

Pielęgnacja tłustej skóry to klucz do utrzymania odpowiedniego poziomu sebum i okiełznania świecenia się skóry. W tej kwestii liczy się przede wszystkim systematyczność. Regularne oczyszczanie, nawilżanie i matowienie skóry oraz zachowanie równowagi w lipidowej jest kluczem do sukcesu i choć zmiana nie będzie natychmiastowa, to po kilku tygodniach z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Co jest najważniejsze w pielęgnacji tłustej cery?

1. Oczyszczanie

To podstawa każdej pielęgnacji, jednak w przypadku tłustej cery oczyszczanie twarzy kosmetyki do mycia i demakijażu powinny być dobrane z rozmysłem, dlatego bezwzględnie unikaj tych produktów, które zawierają substancje typu SLS (Sodium Laureth Sulfate), oraz wysuszające alkohole krótkołańcuchowe (np. alcohol denat). Są to składniki, których głównym zadaniem jest pozbywanie skóry łojotoku, ale ich działanie jest bardzo silne – oprócz zanieczyszczeń czy toksyn zmywają one z buzi warstwę lipidową, która jest naturalną ochroną naszej skóry. Aby przywrócić wodno-lipidową równowagę cera zaczyna produkować wzmożoną ilość sebum – to doprowadza do swoistego paradoksu w pielęgnacji – im bardziej próbujemy pozbyć się sebum, tym więcej produkuje go nasza skóra. Błędne koło się zamyka, a cera staje się jeszcze mocniej przetłuszczona.

Pielęgnacja tłustej cery powinna opierać się na delikatnych preparatach, które zawierają naturalne składniki i mają prosty skład. Idealnie nadają się produkty z roślinnymi ekstraktami o właściwościach normalizujących, np. ekstrakt z kory wierzby białej, kwas salicylowy, ekstrakt z kory cytrynowca.

Ta zasada dotyczy nie tylko żeli do mycia twarzy, ale również wszelkiego rodzaju płynów micelarnych, toników, peelingów. Im więcej roślinnej pielęgnacji, tym lepiej dla tłustej skóry. Warto też pamiętać, aby regularnie wykonywać peeling – przy tym rodzaju skóry można go robić nawet co drugi dzień.

2. Nawilżanie

Błędem jest myślenie, że tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia. Bez tego traci jędrność, sprężystość i szybciej się starzeje. Co więcej – równowaga hydro-lipidowa jest kluczem do tego, by procesy zachodzące w skórze przebiegały poprawnie. Tłusta cera nie potrzebuje ciężkich kremów nawilżających – do jej pielęgnacji możesz spokojnie wykorzystać lekkie produkty o półpłynnej lub żelowej konsystencji.

Do nawilżenia skóry idealnie nadaje się żel hialuronowy, lub lekkie emulsje oparte na ziołowych składnikach. Dobrym rozwiązaniem jest również nawilżające i odżywcze serum do twarzy, które z powodzeniem możesz stosować pod matujący krem na dzień.

3. Równowaga

Równowaga w pielęgnacji tłustej skóry opiera się na tym, aby zapewnić jej nie tylko oczyszczanie i matowienie, ale również równoważyć poziom sebum tak, by nie wpłynęło to negatywnie na jej kondycję. Idealnie nadają się do tego naturalne olejki do twarzy. Okazuje się, że wiele z nich zawiera cenny dla skóry składnik, czyli skwalan. To właśnie on odpowiada za dobry stan skóry. Skawalan nawilża skórę, jeśli nadmiernie się przesuszyła, zapewnia jej lipidową równowagę, oraz równoważy sebum, jeśli cera produkuje nadmierną ilość łojotoku.

Naturalne olejki, które zawierają ten cenny składnik sebum to przede wszystkim olej jojoba, olejek kokosowy, olej arganowy, olej z pestek malin, olejek awokado. Olejek najlepiej stosować na wieczór, na oczyszczona skórę. Doskonale zastąpi serum do twarzy i nadaje się pod krem pielęgnacyjny.

Tłusta cera – triki w makijażu

1. Odpowiednia aplikacja podkładu

Aby tłusta skóra dobrze „pracowała” w ciągu dnia, czyli aby nie zapchać w nadmiarze jej porów dużą ilością podkładu (zaczęłaby się wówczas szybciej przetłuszczać), najlepiej dopasować do niej lekki podkład matująco-kryjący, lub sięgnąć po krem BB lub CC o działaniu matującym i aplikować go w minimalnej ilości.

Bardzo przydatnym gadżetem do nanoszenia podkładu okazuje się gąbeczka (Beauty Blender), która pozwoli Ci wykonać precyzyjny makijaż, zużywając niewielką ilość podkładu. Make-up będzie o wiele bardziej trwały, ponieważ stemplowanie skóry gąbką sprawia, ze podkład lepiej adaptuje się na buzi.

2. Odpowiednia aplikacja pudru sypkiego

Puder, który służy do wykończenia całego makijażu jest niezwykle istotny – tłusta skóra szczególnie polubi sypkie pudry mineralne oraz transparentne, białe pudry (ryżowy lub bambusowy). Oprócz działania matującego pielęgnują one skórę, a ich sypka konsystencja sprawia, że lepiej adaptuje się on na skórze, nie osypuje i jest trwalszy – dzięki temu zapewnia cerze satynowe wykończenie i matowy efekt na dłużej. Kluczem do jego trwałości jest również sposób nakładania pudru. Aby jak najlepiej zasymilował się ze skórą, najlepiej nakładać go dużym, włochatym pędzlem typu kabuki. Twarzy nie omiatamy pudrem, lecz (podobnie jak w przypadku gąbeczki beauty blender) delikatnie stemplujemy buzię pędzlem.

3. Bibułki matujące

To rewelacyjny gadżet, który możesz zawsze nosić przy sobie (w torebce, kosmetyczce, portfelu). Bibułki matujące to niewielkie papierowe skrawki, które wystarczy przyłożyć do twarzy, aby pochłonęły nadmiar sebum nie rujnując przy tym makijażu. Bibułki doskonale zmatowią skórę i zapewniają świeżość w makijażu przez kilka godzin. Każda bibułka matująca jest jednorazowego użytku – po zastosowaniu należy ją wyrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *