Jakie znasz składniki aktywne w kosmetykach nawilżających?

Aktywne składniki nawilżające są najbardziej popularne w kosmetologii. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczenie wody i zatrzymanie jej we wnętrzu skóry, co przekłada się na elastyczność i jędrność skóry. Jakie składniki aktywne o nawilżającym działaniu znajdują się w twoich produktach do pielęgnacji?

Aktywne składniki kosmetyków nawilżających

Składniki takie dzielimy na trzy podstawowe grupy:

  • hydrofilowe – wiążące wodę we wnętrzu naskórka i działające w głębokich warstwach skóry;
  • hydrofobowe – mają działanie okluzyjne, na skórze tworzą ochronną warstwę;
  • modyfikujące warstwę rogową skóry.

Nawilżające składniki hydrofilowe

Ich głównym zadaniem jest przyciąganie i zatrzymywanie wody. Mają różne zdolności przenikania przez skórę: jedne dostają się tylko do naskórka, a inne działają tylko na jego powierzchni. Zaliczamy tu między innymi: kolagen, kwas hialuronowy, sorbitol, kwas piroglutaminowy. Niektóre składniki aktywne z kosmetyków nawilżających przenikają do głębszych warstw naskórka. Są to między innymi: gliceryna, panthenol, kwas mlekowy, mocznik.

Nawilżające składniki hydrofobowe

Te składniki nie mieszają się z wodą i dlatego tworzą barierę dla wody. Oznacza to, że kosmetyki z zawartością takich substancji tworzą na powierzchni skóry barierę nieprzepuszczalną dla wody. Bariera ta natomiast zapobiega odparowaniu wody z powierzchni naskórka i jego przesuszeniu. Do składników hydrofobowych zalicza się między innymi: oleje mineralne, tłuszcze roślinne, oleje roślinne, woski i silikony.

Składniki modyfikujące warstwa rogową skóry

Do tych związków zalicza się lipidy, które naturalnie występują w naszej skórze. Są to między innymi: ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe. Liczba lipidów zmniejsza się, gdy dochodzi między innymi do starzenia się skóry. To z kolei może się przełożyć na zaburzenia funkcji ochronnych i do przesuszenia skóry. Ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe można dostarczyć skórze w postaci kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *