Jak wybrać tusz do rzęs? Rodzaje tuszów do rzęs

Tusz do rzęs to jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu. Z czego wynika popularność tego kosmetyku? Maskara momentalnie poprawia wygląd rzęs, a co za tym idzie – nadaje spojrzeniu wyrazu. Jak wybrać tusz do rzęs? Jakie są rodzaje tuszów do rzęs i jaki skład powinien mieć idealny tusz do rzęs? Na jaki kształt spiralki się zdecydować? Warto zainwestować w pielęgnacyjny, hipoalergiczny albo organiczny tusz do rzęs? Który tusz do rzęs jest lepszy: w płynie, w kremie czy w kamieniu?

Rodzaje tuszów do rzęs

Z technologicznego punktu widzenia istnieją dwa rodzaje tuszów do rzęs: tusze emulsyjne i wodoodporne.

Emulsyjny tusz do rzęs powstaje poprzez podgrzewanie i mieszanie komponentów woskowych i emulgatorów, do których dopiero później dodaje się pigmenty. Emulsyjny tusz do rzęs sprosta potrzebom delikatnej i wrażliwej skóry okolic oczu oraz cienkich i łamliwych rzęs. Jego kolejnym atutem jest lekka konsystencja, która nie obciąża rzęs, a mankamentem – nietrwałość i kruchość. Wszystko to sprawia, że demakijaż tego tuszu jest łatwy i krótko trwa.

Z kolei wodoodporny (bezwodny) tusz do rzęs to efekt wymieszania, podgrzewania i potrząsania wszystkich jego składników aż do uzyskania gotowego półtwardego produktu. Taki tusz do rzęs składa się z wosków, olejów i pigmentów. Z tego powodu rzęsy wytuszowane w ten sposób wytrzymają kąpiele w morzu i basenie, intensywny trening oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, na przykład wysoką wilgotność powietrza. Wodoodporny tusz do rzęs sprawdzi się nawet podczas wzruszającej uroczystości, ponieważ nie rozmarzą go łzy. Z drugiej strony, bezwodny tusz do rzęs bardzo trudno usunąć, dlatego jego demakijaż jest procesem długotrwałym. Ciężar to kolejny mankament tego kosmetyku, który skutkuje pogorszeniem przyczepności rzęs oraz ich obciążeniem, osłabieniem i ostatecznie – wypadaniem.

Tusz do rzęs – skład

Współczesny tusz do rzęs w niczym nie przypomina maskary produkowanej w XX wieku. Dzielą je zasadnicze różnice w wyglądzie i składzie. Dawniej tusz do rzęs powstawał na bazie sproszkowanego węgla, siarczanu ołowiu i sadzy, podczas gdy dzisiaj do ich produkcji wykorzystuje się oleje mineralne i silikonowe, które znacznie ułatwiają aplikację produktu. Dzięki woskom tusz lepiej przylega do rzęs i efektownie je pogrubia. Z kolei polimery wpływają korzystnie na elastyczność rzęs, a pigmenty barwią je na wybrany kolor. Niestety, wiele maskar zawiera pochodne ropy naftowej, alkohole tłuszczowe i glikole, które mogą podrażniać i uczulać wrażliwe okolice oczu.

Pielęgnacyjny tusz do rzęs

Odrębną grupę składników tuszów do rzęs stanowią substancje o właściwościach pielęgnacyjnych, takie jak kolagen, keratyna i proteiny jedwabiu. Wykorzystuje się je w celu wydłużenia i zagęszczenia rzęs. Niektóre maskary zawierają witaminę B lub ceramidy o działaniu wzmacniającym – składniki idealne w przypadku rzęs cienkich i kruchych.

Hipoalergiczny tusz do rzęs

Równolegle istnieją tusze do rzęs przeznaczone dla alergików. Takie kosmetyki zawierają substancje hipoalergiczne, między innymi wosk (na przykład pszczeli), wodę, tlenek żelaza i pigment w postaci glinki. Ponadto w ich skład wchodzą składniki łagodzące podrażnienia, takie jak pantenol i aloes. Hipoalergiczny tusz do rzęs sprawdzi się w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe i o wrażliwych oczach. Niestety, zastosowanie bezpiecznych i bezzapachowych komponentów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, ma pewne wady. Jakie? Po pierwsze, efekty jego użycia nie są spektakularne, a po drugie, hipoalergiczny tusz do rzęs kruszy się już po kilku godzinach od aplikacji.

Organiczny tusz do rzęs

Organiczny tusz do rzęs to maskara, która powstaje na bazie składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego i z organicznych upraw. Wśród nich znalazły się: gliceryna, skrobia kukurydziana, ekstrakt z szałwii muszkatołowej, masło shea i oleje, na przykład z nasion makadamii lub awokado. Organiczny tusz do rzęs nie tylko upiększa linie rzęs, lecz także poprawia kondycję rzęs.

Kształt spiralki

Nie tylko skład maskary, lecz także kształt jej szczoteczki sprawia, że tusz do rzęs nabiera określonych właściwości, na przykład wydłużających, podkręcających lub pogrubiających. Aby dodać rzęsom objętości, należy wybierać spiralki o gęstym i prosto ułożonym włosiu. W celu optycznego wydłużenia linii rzęs zaleca się sięgać po smukłe i proste spiralki silikonowe. Z kolei tusz z łukowato wygiętą nasadą szczoteczki podkręci rzęsy, a małe i zaokrąglone szczoteczki efektownie podkreślą ich dolne partie.

Tusz do rzęs – kolor

Przy wyborze tuszu do rzęs kobiety biorą pod uwagę także kolor pigmentu. Największą popularnością cieszą się naturalne odcienie, takie czerń i brąz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na maskarę w mniej standardowym kolorze.

Tusz do rzęs warto dobrać do tęczówki oka lub koloru włosów. I tak – oczy piwne dobrze komponują się z tuszami niebieskimi, które podkreślają brąz i czerń oka. W przypadku zielonych lub orzechowych oczu warto postawić na fioletowe maskary, a niebieskich – na tusze szafirowe i turkusowe. Kobiety o włosach blond lub rudych powinny stosować maskary brązowe, a do brunetek pasują tusze czarne.

Tusz do rzęs w płynie, kremie czy w kamieniu?

Tusz do rzęs może mieć formę płynu, kremu lub kamienia. Maskara w płynie jest najbardziej popularna – ma kształt i rozmiar długopisu oraz odkręcaną nasadkę zakończoną spiralką. Tusz do rzęs w kremie jest ciężki i otula włos grubą warstwą na całej jego długości; to dobre rozwiązanie w przypadku cienkich rzęs. Tusz do rzęs w kamieniu może stanowić jego uzupełnienie lub być używany samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *