Jak usunąć przebarwienia?

Przebarwienia, które pojawiają się na skórze, mogą być następstwem wielu czynników. Zazwyczaj mają podłoże genetyczne lub są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Za inne przyczyny przebarwień uważa się infekcje, zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie niektórych leków, kosmetyków lub ziół. Niewielkich przebarwień pozbędziemy się dzięki odpowiednim kremom wybielającym. Te bardziej rozległe możemy usunąć lub chociaż rozjaśnić u dermatologa. W jaki sposób?

Jak usunąć przebarwienia u dermatologa?

Sposób leczenia skóry ustala się na podstawie wielkości przebarwień, którą dermatolog sprawdza za pomocą lampy Wooda. W zależności od wyniku badania można wdrożyć leczenie powierzchniowe lub głębokie.

  • Leczenie powierzchniowe polega na stosowaniu środków wybielających. W tym celu najczęściej sięga się po hydrochinon w stężeniu od 1,5 do 8 procent. Preparat wybiela głównie świeżo powstałe przebarwienia. Efekty można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach. Prawdopodobnym skutkiem ubocznym jest odbarwienie skóry wokół przebarwienia.
    Odbarwienia skóry unikniemy, jeżeli zastosujemy retinoidy, na przykład kwas z witaminy A. Retinoidy działają na zasadzie zaburzania wytwarzania melaniny. Leczenie może potrwać nawet 3 miesiące.
    Alternatywą dla powyższych jest kwas azelainowy, który stosuje się przede wszystkim w przypadku przebarwień pozapalnych i potrądzikowych. Możliwe skutki uboczne to zaczerwienienie i pieczenie skóry.
  • Leczenie głębokie wdraża się przy rozległych przebarwieniach. W tym celu stosuje się peelingi chemiczne (tzw. chemabrazja), mikrodermabrazję lub krioterapię. Peelingi chemiczne działają na zasadzie złuszczania naskórka za pomocą kwasu glikolowego, trójchlorooctowego (TCA) lub kojowego. Ten pierwszy, o ile występuje w wysokich stężeniach (50-70 procent), ogranicza nadmierną pigmentację naskórka i pobudza rozwój nieuszkodzonych komórek.
    Mikrodermabrazja to mechaniczne usuwanie warstwy rogowej naskórka za pomocą tarcz ściernych. Z kolei w przypadku plam soczewicowatych pomocna okaże się krioterapia. Zabieg polega na niszczeniu przebarwień poprzez punktowe zamrażanie lub natrysk ciekłym azotem oraz ich wycinaniu. Krioterapia jest skuteczna, ale jej następstwem mogą być blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *