Jak rozczesać kołtuny, żeby nie zniszczyć włosów?

Rozczesanie włosów to sztuka, którą warto opanować. Pierwszy lepszy grzebień lub byle jaka szczotka i parę machnięć po włosach to za mało. Nieprawidłowe rozczesywanie może uszkadzać włosy, a konkretnie łamać je i wyrywać. Jak prawidłowo czesać włosy, jaką szczotkę do włosów wybrać i jak ograniczyć plątanie się włosów? Jak rozczesać kołtuny?

jak-rozczesac-koltuny.jpg

Regularne czesanie włosów

Nasze babcie miały zwyczaj regularnego rozczesywania włosów przed snem. Taki zabieg niesie za sobą wiele korzyści:

  • działa jak delikatny peeling skóry głowy, który poprawia krążenie;
  • pomaga w oczyszczeniu włosów z kurzu i martwego naskórka;
  • umożliwia rozprowadzenie ochronnego sebum na całej długości włosów;
  • ułatwia rozprowadzenie kosmetyków na włosach;
  • usuwa luźne włosy, które utkwiły między pasmami.

Regularne czesanie włosów może przyspieszyć ich wzrost, jeżeli w tym celu wykorzystuje się dobrej jakości kosmetyk stymulujący wzrost, na przykład olejek.

Jak prawidłowo czesać włosy?

Szczotkowanie włosów należy wykonywać regularnie. Warto traktować ten zabieg jak rytuał pielęgnacyjny. Z tego powodu nie powinno się go wykonywać od niechcenia. Szczotkowanie włosów musi trwać co najmniej minutę. Jeżeli chcesz zapobiec plątaniu się włosów podczas czesania i ułatwić sobie szczotkowanie, użyj olejku. Ważne, żeby był lekki, bo tylko taki doda włosom miękkości i wygładzi je. W efekcie szczotka lub grzebień będą się po nich „ślizgać”, co ułatwi ich rozczesanie.

Jaką szczotkę do włosów wybrać?

Równie istotny co sposób i długość szczotkowania jest dobór odpowiednich akcesoriów do czesania. Godne polecenia są te wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ plastik i metal, zwłaszcza ostro zakończony, mogą niszczyć włosy i prowadzić do ich elektryzowania się. W przypadku gęstych włosów warto zaopatrzyć się w drewniany grzebień o szeroko rozstawionych zębach, który sprawdzi się także przy czesaniu włosów na mokro i rozprowadzaniu odżywek lub olejków. Jeśli mamy rzadkie włosy, lepsza okaże się szczotka z naturalnego włosia.

Jak ograniczyć plątanie się włosów?

Plątanie się włosów to problem, który nasila się jesienią i zimą, kiedy nosimy ciepłe kurtki, szaliki i golfy. Najbardziej plączą się włosy suche i zniszczone o szorstkiej i nierównej powierzchni, przez którą zahaczają się o siebie i tworzą kołtuny. Z kolei włosy świeżo naolejowane, a więc śliskie, mają gładką powierzchnię, która uniemożliwia ich zahaczanie się o siebie i w konsekwencji plątanie.

Aby wygładzić włosy, warto stosować emolienty, a w szczególności silikony i oleje w postaci masek, serów silikonowych i czystych olejów. Dzięki nim problem plątania i puszenia włosów zostaje ograniczony do minimum. Poza systematycznym olejowaniem najskuteczniejszym sposobem na wygładzenie włosów jest ich regularne podcinanie i chronienie przed zniszczeniami.

Problem plątania dotyczy także włosów obciążonych, czyli takich, z których maska lub olejek nie zostaną dokładnie spłukane. Takie włosy są lekko klejące i najbardziej plączą się ich środkowe warstwy. Aby temu zapobiec, należy używać szamponu oczyszczającego.

Ponadto w celu ograniczenia plątania włosów należy je rozczesywać 2-3 razy dziennie, zwłaszcza tuż przed myciem. W efekcie włosy po wysuszeniu są tylko lekko splątane, dzięki czemu można rozczesywać je na sucho, bo wtedy najlepiej się układają. Z kolei włosy bardzo zniszczone i przesuszone warto rozczesywać jeszcze pod prysznicem, kiedy są pokryte odżywką. Zaleca się spłukiwać je w pozycji stojącej i owijać ręcznikiem w celu uniknięcia splątania.

Po każdym myciu należy zamknąć łuski włosów. Można wspomóc się kwaśnymi płukankami, na przykład cytrynową lub octową, bądź chłodną wodą. Włosów nie wolno trzeć ręcznikiem.

Pomocne okaże się także stosowanie poszewki satynowej, związywanie włosów do snu w kok oraz staranne natłuszczanie i nawilżanie tych warstw włosów, które są najbardziej narażone na kontakt z wisiorkiem, kolczykami, golfem czy szalem.

Jak rozczesać poplątane włosy?

Nieumiejętne rozczesywanie poplątanych włosów, to znaczy ich szarpanie, ciągnięcie i wyrywanie kołtunów, bardzo je niszczy. Poplątane suche włosy należy najpierw rozczesać palcami, a później drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach (w przypadku włosów gęstych) lub szczotką z naturalnego włosia (w przypadku włosów rzadkich).

Podczas rozczesywania warto podzielić włosy na cztery części i rozczesać każdą z nich po kolei, a dopiero na końcu całość. Włosy należy rozczesywać w naturalnej pozycji lub z głową pochyloną ku dołowi. Najpierw zajmujemy się końcówkami i powoli przesuwamy się wyżej.

Jak rozczesać kołtuny?

Kołtuny najłatwiej rozczesać za pomocą oleju. Smarujemy nim kołtun, po czym próbujemy go rozplątać najpierw palcami, później szczotką lub grzebieniem. Niestety, zazwyczaj naoliwione włosy wymagają mycia lub związania. Z tego powodu olej można zastąpić silikonowym serum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *