Nafta kosmetyczna używana jest przez wiele kobiet ze względu na swoje pielęgnacyjne właściwości. Pomaga nie tylko w codziennym układaniu fryzury, lecz także ma działanie lecznicze. Jeżeli szukasz produktu do włosów o uniwersalnym zastosowaniu, to być może powinnaś wypróbować naftę kosmetyczną.
Czym jest nafta kosmetyczna?
Nafta kosmetyczna to jasnożółta ciecz o niezbyt przyjemnym zapachu. Pozyskuje się ją w procesie destylacji z ropy naftowej, torfu i smoły węgla brunatnego. Jest więc parafiną, która oprócz pielęgnacyjnych właściwości ma również niepożądane działanie. Mimo to używa się jej jako składnika wielu kosmetyków. Poleca się ją do wszystkich rodzajów włosów, zwłaszcza suchych, łamliwych, matowych i zniszczonych. Gdzie kupić naftę kosmetyczną? Nafta kosmetyczna jest bez problemów dostępna w aptekach i niektórych drogeriach. Jej cena jest niewielka, a wydajność bardzo dobra. Jedna butelka wystarczy na długą pielęgnację włosów i skóry głowy.
Właściwości nafty kosmetycznej
Nafta kosmetyczna wpływa zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Do jej właściwości zalicza się:
- pobudzanie wzrostu cebulek włosów i poprawienie krążenia krwi;
- natłuszczanie włosów i skóry głowy;
- dba o włosy zniszczone, suche, farbowane i wypadające;
- chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych;
- nawilża skórę głowy i poprawia jej kondycję;
- zmniejsza przetłuszczanie się włosów;
- regeneruje rozdwajające się końce pasemek;
- zapobiega elektryzowaniu i puszeniu się włosów;
- nabłyszcza i wygładza pasemka;
- niweluje łupież i pomaga w leczeniu różnych chorób skóry głowy;
- tworzy na powierzchni włosów ochronną barierę;
- pomaga w szczotkowaniu włosów.
Kosmetyki z naftą kosmetyczną – dodatkowe składniki
Sama nafta kosmetyczna nie posiada odżywczych właściwości. Z tego powodu kosmetyki z jej zawartością są zazwyczaj uzupełniane o następujące składniki:
- witaminy A i E dla wzmocnienia i wzrostu włosów oraz ochrony skóry głowy przed wolnymi rodnikami;
- tatarak – ma działanie antyseptyczne i wzmacniające;
- lecytyna – odżywia i delikatnie rozjaśnia pasemka;
- olej rycynowy – wzmacnia i regeneruje włosy, przyspiesza również ich wzrost;
- pokrzywa – zapobiega łupieżowi i łojotokowi, ma właściwości odkażające;
- czarna rzepa – wzmacnia pasemka i działa antyseptycznie;
- drożdże – mają właściwości odżywcze i zawierają witaminę B;
- olej z drzewa herbacianego i aloes – hamują wypadanie włosów, nawilżają i mają działanie bakteriobójcze.
Nafta kosmetyczna – jak używać?
Niewielką ilość nafty kosmetycznej wciera się w skórę głowy i na całej długości włosów na 10 minut lub mniej przed myciem. Wtedy nafta na powierzchni włosów utworzy ochronną powłoczkę, lecz nie wniknie do ich środka. Po upływie wyznaczonego czasu włosy należy umyć oliwką lub olejem, który usunie tłustą warstwę. Dopiero potem włosy myje się szamponem, który oczyści głowę i pasemka z pozostałości nafty kosmetycznej.
Nafta kosmetyczna – zastosowanie
Nafta kosmetyczna dobrze sprawdzi się jako maska do włosów oraz kosmetyk do pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Do przygotowania tego pierwszego produktu potrzebne ci będą: dwie łyżki nafty kosmetycznej, łyżeczka oleju (rycynowego, arganowego, jojoba, kokosowego lub oliwy z oliwek) i jednego surowego żółtka. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a potem nałóż na włosy i skórę głowy. Załóż foliowy czepek i ręcznik, pod którymi wytworzy się ciepło przyspieszające działanie maski. Po upływie 20 minut włosy dokładnie umyj delikatnym szamponem.
Nafta kosmetyczna dobrze sprawdzi się również w pielęgnacji skóry u osób z atopowym zapaleniem lub mających suchą i skłonną do podrażnień cerę. Kuracja z zastosowaniem nafty przyniesie ulgę, zapewni nawilżenie i da efekt wygładzenia skóry. Należy jednak pamiętać, że taki rodzaj pielęgnacji nie jest przeznaczony dla osób z bardzo zanieczyszczoną skórą, bo może prowadzić do powstawania zaskórników i trądziku oraz wydzielania nadmiernej ilości sebum.
Dodaj komentarz