Jak dobrać szampon do rodzaju włosów?

Szampon to podstawa pielęgnacji włosów. Ten kosmetyk nie tylko myje włosy, lecz także zwalcza ich indywidualny problem, na przykład łupież lub tendencję do wypadania. Jak dobrać szampon do rodzaju włosów? Poznaj rodzaje szamponów do włosów.

szampon.jpg

Rodzaje szamponów do włosów

Zasadniczy podział szamponów do włosów uwzględnia kryterium rodzaju włosów. Według niego wyróżnia się:

  • szampony do włosów suchych i zniszczonych,
  • szampony do włosów normalnych,
  • szampony do włosów przetłuszczających się.

Szampon do włosów suchych i zniszczonych

Kobiety, które mają suche włosy, powinny sięgać po szampony nawilżające zawierające oleje roślinne. Optymalnym rozwiązaniem będzie szampon wzbogacony olejkiem kokosowym, lnianym lub z awokado. Równie dobrze sprawdzą się kosmetyki z keratyną, która nadaje włosom lekkość i gładkość oraz ujarzmi je podczas czesania.

Szampon do włosów normalnych

Chyba każda kobieta marzy o włosach określanych jako normalne. Ten rodzaj włosów jest wolny od problemów, które dotykają inne typy włosów, takich jak nadmiar sebum czy przesuszenie. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Sekret pielęgnacji włosów przetłuszczających się tkwi nie tylko w odpowiednio dobranym szamponie, lecz także we właściwym sposobie mycia. Po pierwsze gorącą wodę należy bezwzględnie zamienić na letnią, a intensywne szorowanie skóry głowy na delikatny masaż.

Szampon do włosów przetłuszczających się ma za zadanie oczyszczać je i odświeżać. Szczególnie polecane są szampony ziołowe, zwłaszcza z pokrzywą lub rozmarynem. Ten ostatni równocześnie zwalcza problem nadmiernego wypadania włosów.

Poza podstawowym podziałem szamponów do włosów istnieją ich następujące rodzaje:

  • szampon do włosów cienkich i delikatnych,
  • szampon do włosów kręconych i puszących się,
  • szampon do włosów jasnych/ ciemnych,
  • szampon do włosów farbowanych,
  • szampon przeciwłupieżowy,
  • szampon dla wrażliwej i alergicznej skóry głowy.

Szampon do włosów cienkich i delikatnych ma na celu ich wzmocnienie, z kolei szampon do włosów kręconych i puszących się podkreśla loki i wygładza spuszone kosmyki. Podczas gdy szampon do włosów jasnych/ ciemnych pogłębia ich kolor, szampon do włosów farbowanych odżywia i regeneruje wysuszone włosy oraz zapewnia im blask i intensywny kolor. Szampon przeciwłupieżowy zwalcza przyczyny łupieżu, z kolei szampon dla wrażliwej i alergicznej skóry głowy powinien być wolny od substancji drażniących, czyli tzw. „SLS-ów”. Są to związki chemiczne o właściwościach pieniących, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i powodować wypadanie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *