Idziesz do sauny lub łaźni tureckiej? Musisz o tym wiedzieć

Korzystanie z sauny, tzw. seanse saunowe lub saunowanie, wpływa leczniczo na organizm i pielęgnacyjnie na skórę. Do wyboru jest kilka rodzajów sauny i łaźni. Dziś skupimy się na łaźni i saunie tureckiej. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim się do nich wybierzesz.

Czy sauna i łaźnia turecka to synonim zdrowia?

Naprzemienne ogrzewanie i chłodzenie jest dla organizmu bardzo korzystne. Taką formę zabiegu poleca się osobom chorującym na nadciśnienie, niewydolność mięśnia sercowego lub chorobę niedokrwienną serca. Korzyści z zabiegu odczują również osoby zmagające się z bólami kostnymi i stawowymi, przyjmujące substancje psychoaktywne, cierpiące na bóle głowy.

Czy są przeciwwskazania dotyczące zabiegu?

Nie stwierdzono przeciwwskazań co do korzystania z sauny przez dzieci, osoby starsze, a nawet kobiety w ciąży. Jeżeli jednak obawiasz się o własne zdrowie, to warto przed seansem w saunie zasięgnąć opinii lekarza.

Jak sauna i łaźnia wpływają na skórę?

Korzystanie z sauny i łaźni ma pozytywny wpływ zwłaszcza na barierę ochronną skóry. Dzięki takim zabiegom skóra potrafi zatrzymywać większą ilość wody, jest lepiej nawilżona, ma właściwe pH, dzięki czemu nie przepuszcza szkodliwych czynników zewnętrznych. Co ciekawe u osób korzystających z sauny i łaźni zaobserwowano mniejsze wydzielanie potu z czoła.

Czy osoby z trądzikiem różowatym powinny unikać sauny i łaźni?

Osobom chorującym na trądzik różowaty zaleca się unikanie pomieszczeń, w których panuje podwyższona temperatura. Nie stwierdzono jednak negatywnego wpływu na ten typ skóry. Jeżeli chcesz poddać się takiemu zabiegowi, to obserwuj reakcje swojej skóry.

Czy po zabiegu medycyny estetycznej można iść do sauny?

Pomiędzy wizytą w saunie a zabiegiem medycyny estetycznej powinna nastąpić przerwa uzależniona od rodzaju zabiegu:

  • toksyna botulinowa – 7 dni,
  • kwas hialuronowy lub mezoterapia – 14 dni,
  • mikrodermabrazja lub peeling – 7 dni od momentu, w którym skóra zacznie się złuszczać,
  • laserowe zamykanie naczynek – miesiąc,
  • ultradźwięki, fala radiowa – 7 dni.

Czy sauna odmładza?

Wraz z wiekiem nasz organizm traci zdolność do odprowadzania toksyn. Większa ich ilość może mieć wpływ na szybszy proces starzenia i może przyczyniać się do różnych chorób. Dzięki saunie i wypacaniu ciała przyspieszasz usuwanie toksyn z organizmu.

Jak w saunie chronić skórę przed mikroorganizmami?

Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi szkodliwych dla nas mikroorganizmów. Na skórze mogą osadzać się grzyby, bakterie i wirusy. Dla bezpieczeństwa należy chodzić w ręczniku i klapkach. Przed seansem w saunie lub łaźni należy również sprawdzić, czy twój naskórek nie jest uszkodzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *